«Ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցներին ազգային տոն պարգևեցինք».հայ արվեստագետներ
Հոկտեմբերի 15-19-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնության Նովոսիբիրսկ և Կեմերովո քաղաքներում համերգներ ունեցան ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռուբեն Սահակյանը, երգչուհի Անահիտ Սահակյանը, դուդուկահարներ Հարություն Չքոլյանը և Դավիթ Մելքումյանը:
Համերգային շրջագայությունների մասին «Հայերն այսօրը» զրուցել է Ռուբեն Սահակյանի և Անահիտ Սահակյանի հետ:
-Մինչ անդրադառնալը համերգներին, կուզեի իմանալ՝ Ձեր արտերկրյա համերգների առաջի՞ն  համագործակցությունն  էր  ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ:
Անահիտ Սահակյան-Այո՛, բոլորիս առաջին համագործակցությունն էր, չնայած որ  մեր ելույթներով պարբերաբար մասնակցում ենք Սփյուռքի նախարարության միջոցառումներին: Ստանալով հրավերը՝ պատասխանատվության զգացումով լցվեցինք.հուզումն ու ուրախությունը միահյուսվել էին, որ օտարության մեջ ապրող հայերի առջև ելույթ էինք ունենալու: Մեկնելուց առաջ նախ հանդիպեցինք ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:
Զրուցելով նախարարի հետ՝ զգացինք նրա սրտացավ վերաբերմունքը սփյուռքահայերի նկատմամբ: Տիկին Հակոբյանի հորդորն էր՝ մեր հայրենակիցներին փոխանցել  ազգային  շունչն ու ոգին: Այդպես էլ եղավ:
– Ի՞նչ տպավորություններով եք վերադարձել ռուսաստանյան շրջագայություններից:
Անահիտ Սահակյան-Հայաշատ այնպիսի տարածաշրջաններ էին ընտրվել, որտեղ ազգային-մշակութային  նման միջոցառումներ քիչ են կազմակերպվում:
Առաջին համերգը տեղի ունեցավ Նովոսիբիրսկում, որից անմիջապես հետո մեկնեցինք Կեմերովո: Առանց չափազանցության ասենք, որ ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցներին ազգային տոն պարգևեցինք՝ արժանանալով նրանց ջերմ ընդունելությանն ու ծափողջյուններին: Ելույթների ընթացքում նրանց կարոտաբաղձ սիրտն ու հոգին շոյեցինք:
Պետք է տեսնեիք, թե ռուսները, ուկրաինացիները և մյուս ազգերի ներկայացուցինչներն ի՜նչ ուրախությամբ էին հաղորդակցվում մեզ հետ և վայելում կատարումները.նրանք ևս հանդիսատեսի շարքում էին:
Համերգից հետո սրտի թրթիռով մոտենում էին և ասում, որ թեև բառերը չէին հասկանում, սակայն շատ էին սիրել հայկական երգերը, նույնիսկ իրենց հոգեհարազատ  էին դարձել:
Ռուբեն Սահակյան-Համերգներն, իրոք, հրաշալի անցան: Կազմակերպչականն հարցերի հետ կապված ոչ մի խնդրի առջև չկանգնեցինք.ամեն բան ճշգրիտ էր մտածված, որպեսզի մեզ հանգիստ զգայինք:
Իսկ երգացանկում ընդգրկված էին հայրենասիրական բնույթի տարբեր ժանրերի երգեր: Իմ և Անահիտի ելույթներին հաջորդում էին դուդուկահարների կատարումները, որից դահլիճն ավելի էր հայկական մթնոլորտով լցվում:
Ի դեպ, երիտասարդ դուդուկահարներ Հարություն Չքոլյանն ու Դավիթ Մելքումյանը  գրագետ կատարումներով հանդես եկան, պատրաստված էին շատ:
Համերգային բոլոր օրերը «Բարո՜վ եկար, սիրուն կռու՛նկ» երգով եմ սկսել՝ հուզելով հանդիսատեսին: Նրանք հոտնկայս ինձ հետ երգում էին «Հայաստա՛ն, երկիր դրախտավայր» երգը և խնդրում նորից կատարել այդ ստեղծագործությունը: Նաև հեղինակային կատարումներով ներկայացա:
Կեմերովո քաղաքի համերգին հրավիրված էին տարբեր ազգերի համայնքների ղեկավարներ, մշակութային գործիչներ, ովքեր մեծ հետաքրքրությամբ էին ունկնդրում հայկական երգերը: Հյուրերի ներկայությունը դահլիճում հնարավորություն  տվեց՝ ցույց տալու մեր մշակութային հարստություններից երգ-երաժշտությունը:
-Ռուսաստանաբնակ հայերի մոտ հայկական երգարվեստի հանդեպ սերը պահպանվա՞ծ է, ի՞նչ նկատեցիք այս առումով:
Անահիտ Սահակյան-Համերգի ամբողջ ընթացքում ոգևորված ձայնակցում էին մեզ, որից արցունքերը խեղդում էին կոկորդս: Նրանց աչքերում կարոտ զգացի, իսկ հոգիներում՝ հայրենասիրություն:
Հպարտությունս աննկարագրելի էր, երբ տեսնում էի, թե ինչպես էին երեխաներն ու երիտասարդները կատարումների ժամանակ խանդավառված բեմում անդադար պարում, նույնիսկ երեխաներից մեկը մոտեցավ ինձ և խնդրեց Հայաստանին նվիրված բանաստեղծությունն արտասանել, իսկ ես սիրահոժար համաձայնեցի:
Կեմերովոյում իրենց գեղեցիկ կատարումներով ելույթ ունեցան նաև տեղի տաղանդաշատ  անհատ կատարողները և  «Ուրարտու» պարային համույթը:
Այս ամենից ելնելով՝ ասեմ, որ ռուսաստանաբնակ հայերը փորձում են հավատարիմ մնալ իրենց արմատներին և ինքնությանը՝թեկուզ հայկական երգերին առնչվելու միջոցով:
-Նովոսիբիրսկի և Կեմերովոյի հայ համայնքների հետ հանդիպումներ ունեցա՞ք:
Անահիտ Սահակյան-Մեզ չհաջողվեց հանդիպել Նովոսիբիրսկի հայ համայնքի ղեկավարների՝ Արթուր և Ֆրունզ Խաչատրյանների հետ, քանի որ այդ ժամանակ Հայաստանում էին գտնվում: Սակայն չենք կասկածում, որ նրանք ամեն ջանք գործադրում են համայնքը ծաղկուն պահելու ուղղությամբ:
Կեմերովոյի հայ համայնքից տպավորությունները մեծ են.գործուն, աշխույժ համայնք է: Համայնքի ղեկավար Արգիշտի Սիմոնյանի քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ Կեմերովայի հայերի իրավունքներն ու շահերը պաշտպանված են:
Հանդիպելով պարոն Սիմոնյանին՝ հասկացանք, որ հայրենասեր, արժանապատիվ և համայնքի համար սրտացավ մարդ է:Վերջում նրա նախաձեռնությամբ մեզ շնորհակալագրեր հանձնեցին, որի համար շոյված ենք շատ:
-Իսկ հայկական այլ վայրեր այցելեցի՞ք:
Ռուբեն Սահակյան-Ժամանակի սղության պատճառով քիչ վայրերում հասցրեցինք լինել: Եղանք Կեմերովոյի հայ-ռուսական մշակութային կենտրոնում, ծանոթացանք կենտրոնի գործունեությանը, ապա հայկական եկեղեցի այցելեցինք:
Ջերմ զրույցներ ունեցանք մեր հայրենակիցների հետ, ովքեր կազմակերպված, սրտաբաց մարդիկ են: Լուռ աշխատում են՝ իրենց հանապազօրյա հացը վաստակելու համար:

«Нашим соотечественникам, проживающим в России, подарили национальный праздник»: деятели искусства Армении
При содействии Министерства Диаспоры РА с 15 по 19 октября в городах Новосибирск и Кемерово Российской Федерации с концертами выступили Заслуженный артист РА Рубен Саакян, певица Анаит Саакян, дудукисты Арутюн Чколян и Давид Мелкумян.
О гастрольном турне «Армяне сегодня» побеседовала с Рубеном Саакяном и Анаит Саакян.
– Прежде чем коснуться непосредственно концертов, хотел бы поинтересоваться – это Ваше первое сотрудничество с Министерством Диаспоры?
Анаит СААКЯН: – Все мы сотрудничали впервые. Получив приглашение, преисполнились чувством ответственности, волнение и радость переплелись: предстояло выступать перед армянами, живущими на чужбине. Перед отъездом встретились с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. В ходе беседы почувствовали ее сердобольное отношение к армянам Диаспоры. Госпожа Акопян наказала нам передать соотечественникам национальный дух и душу. Так и получилось.
– С какими впечатлениями возвратились из российского турне?
Анаит СААКЯН: – Были отобраны такие армянонаселенные регионы, где подобные национально-культурные мероприятия организуются редко.
Первый концерт состоялся в Новосибирске, после чего сразу отправились в Кемерово. Скажу без преувеличения: нашим соотечественникам, проживающим в России, подарили национальный праздник, удостоившись их теплого приема и оваций. В ходе выступлений почувствовали ностальгию их сердец и душ.
Надо было видеть, с какой радостью общались с нами русские, украинцы, представители других народов, наслаждались нашим исполнением: они также были среди зрителей.
После концертов с трепетом в сердце подходили и говорили, что хотя и не понимали слов, однако очень полюбили армянские песни, они даже стали им близки по духу.
Рубен СААКЯН: – Концерты действительно прошли замечательно. Никаких проблем, связанных с организационными вопросами, не возникало: все было выверено и продумано, чтобы мы чувствовали себя комфортно.
А в репертуар были включены песни патриотического содержания разных жанров. За выступлениями моим и Анаит следовали исполнения дудукистов, что делало атмосферу в зале еще более «армянственной».
Кстати, молодые дудукисты Арутюн Чколян и Давид Мелкумян выступили с грамотным исполнением, они очень хорошо подготовлены.
Все концерты открывал песней «Баров екар, сирун крунк» («Добро пожаловать прелестный журавль»), вызывая волнение зрителей. Они стоя пели вместе со мной песню «Айастан, еркир драхтавайр» и просили повторить вновь и вновь. Я выступал также с авторскими исполнениями.
На концерт в городе Кемерово были приглашены руководители, культурные деятели разных национальных общин, которые с большим интересом слушали армянские песни. Присутствие в зале гостей дало возможность показать наше культурное богатство – песни и музыку.
– Сохранилось ли в проживающих в России армянах любовь к армянскому песенному искусству – что вы почувствовали в этом плане?
Анаит СААКЯН: – На всем протяжении концертов они вдохновенно подпевали нам, отчего меня  душили слезы. В их глазах сквозила тоска, а в душах – патриотизм.
Гордость моя была неописуема, когда видела, как дети и молодежь вдохновенно танцевали на сцене, а один из детей подошел ко мне и попросил продекламировать стихотворение, посвященное Армении – и я охотно согласилась.
В Кемерово выступили также местные талантливые солисты и танцевальный ансамбль «Урарту».
�?сходя из всего этого, должна сказать, что проживающие в России армяне пытаются сохранить верность своим корням и идентичности – хотя бы посредством общения с армянскими песнями.
– Бывали встречи с армянскими общинами Новосибирска и Кемерово?
– Анаит СААКЯН: – Нам не удалось встретиться с руководителями армянской общины Новосибирска Артуром и Фрунзе Хачатрянами, поскольку они в это время находились в Армении. Однако не сомневаемся, что они прилагают все усилия, чтобы община процветала.
От армянской общины Кемерово впечатления огромные: активная, деятельная община. Благодаря кропотливой работе руководителя общины Аргишти Симоняна защищены права и интересы армян Кемерово.
Встретившись с господином Симоняном, поняли, что он – патриотичный, достойный и сердобольно относящийся к общине человек. В заключение по его инициативе нам были вручены Благодарственные грамоты, за что весьма признательны.
– А другие «армянские» места посещали?
Рубен СААКЯН: – В силу дефицита времени не успели побывать во многих местах. Побывали в армяно-российском культурном центре Кемерово, познакомились с его деятельностью, затем побывали в армянской церкви.
Теплые беседы состоялись с соотечественниками – организованными и сердечными людьми. Молча трудятся, чтобы добыть хлеб свой насущный.