Անբեկանելի՞ Է ՄԻԵԴ-եան Ֆեմիդա
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» ՄԻԵԴ–ի հայտնի որոշումը ռումբի ազդեցություն  ունեցավ  զանգվածային լրատվության մեջ: Մինչ օրս չեն դադարում «Եվրոդատարանը իրավունք տվեց հերքել հայերի ցեղասպանությունը» կամ «Փերինչեքին ՄԻԵԴ-ն արտոնեց ժխտել հայոց ցեղասպանությունը» վերնագրերով հրապարակումները: Նույնիսկ ամենաանտեղյակներն արդեն գիտեն որ համաձայն մարդու իրավունքների Եվրոդատարանի թիվ 10 դրույթի ցանկացած մարդ կարող է ժխտել մարդկության դեմ ծանրագույն հանցանք հանդիսացող այնպիսի մի փաստ ինչպիսին՝ ցեղասպանությունն է և մնալ անպատիժ:
Ընդ որում «ականջ փափկեցնելու համար» ՄԻԵԴ-ը նշում է որ հայոց ցեղասպանությունը անառարկելի պատմական փաստ է, որ պետք է հարգվի ցեղասպանության զոհերի ժառանգների արժանապատվությունը,  միևնույն ժամանակ՝ արտոնելով թուրք Փերինչեքին ժխտելու այն: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ՝ ուլտրադեմոկրատիայի և երկակի ստանդարտի դրսևորման օրինակ:
Մեղմ ասած ոչ պրոֆեսիոնալիզմի դրսևորում էր ՄԻԵԴ-ի ստորին պալատի հայկական կողմի համար ոչ բարենպաստ որոշում ընդունելը և միայն վերջին պահին հայ իրավաբանների հմուտ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ կանխել այն: Միթե՞ ՄԻԵԴ-յան Ֆեմիդան տեղյակ չէր հենց նույն Ստրասբուրգում 1987-թից սկսած հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման մասին Եվրոխորհրդարանի ընդունած բանաձևերի առկայության մասին… Կամ արդարությու՞ն է արդյոք, երբ ՄԻԵԴ-ը հրեական Հոլոքոստը ժխտողին համարում է ռասիստ, իսկ հայոց ցեղասպանությունը ժխտողին՝ դեմոկրատ:
Ասելով «միջազգային սուտ» Փերինչեքը փաստորեն ստի և կեղծիքի մեջ է մեղադրում ոչ միայն աշխարհի հայությանը, այլև՝ հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած բոլոր երկրներին, Խոհրդարաններին և Վատիկանին: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ՝ ռասիզմի դրսևորում, հարգելի՛ ՄԻԵԴ:
Փերինչեքի և նրա նմանների սին արտահայտություններն են Նյու Յորքում, Վաշինգտոնում և սփյուռքի այլ վայրերում ապրիլյան օրերին փողոց դուրս բերում թուրք-ազերի հերսոտած ամբոխին: Տեսանյութեր՝ որքան ուզեք: Համոզված եմ որ այս որոշումից հետո արտերկրում հայ-թուրքական համայքների առճակատումը ավելի է սրվելու: «Շնորհակալություն» ՄԻԵԴ-ին:
Ես մասնագետ չեմ սակայն արդարադատության պարզ տրամադրությունը ենթադրում է հետևյալը. եթե Փերինչեք էֆենդին հայտնում է որ «ցեղասպանությունը դա միջազգային կեղծիք է» ուրեմն պարտավոր էր ապացուցել դատարանին իր խոսքերի իրավասությունը, ապացուցել որ ցեղասպանությունը ճանաչած երկիրները սխալ են գործել: Այլապես՝ այս մարդը սոսկ էժան շառլատան է: Հետևաբար՝ ՄԻԵԴ-ն արդարացնում է շառլատանների՞ն:
Չի կարելի պրովոկացիան, շանտաժն ու այլատյացությունը խոսքի ազատ արտահայտման կատեգորիային դասել: Սա մեծ սխալ է և հետևանքներով լի: Ֆրանսիական «Շարլի Հեբդո» երգիծական ամսագիրի խմբագրակազմի գնդակահարումը ահազանգն էր այն բանի որ խոսքի ազատություն չէ՛ երբ վիրավորվում են կրոնական զգացմունքները: Որեմն՝ խոսքի ազատություն չէ՛ երբ հերքում են ցեղասպանությունը և մարդկայնության դեմ կատարված այլ հանցագործությունները: Այս գաղափարն է ընդգծվում նաևՄԻԵԴ-Ի որոշումից դժգոհ «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի հաղորդագրության մեջ:
Եթե ՄԻԵԴ-ն ու Եվրոմիությունը նույն եվրոպական արժեքների ջատագովներն են ուրեմն՝ ՄԻԵԴ-ի թիվ 10 դրույթը չպետք է տարբերվի Եվրոմիության 2007-ին հռչակած ռասիզմի և քսենոֆոբիայի դեմ կոնվենցիայից, որտեղ սևը սպիտակի վրա գրված է. «Հրապարակավ ցեղասպանության հերքումը կամ դրա արդարացումը համարվում է ռասիզմի դրսևորում և ենթակա է քրեական պատժի մեկից մինչև երեք տարի ժամկետով»:
Պետք է աշխարհասփյուռ  հայությունը բողոքի ձայն բարձրացնի այս տարօրինակ արդարադատության դեմ:
Իսկ Փերինչեքը հաղթանակ չտարավ: Ցնդած մի ծերուկ՝ ով իր կյանքի տաս տարիները վատնել է Շվեյցարական բանտերի դռներն ընկնելով, հետո անցել եվրոպական դատարանի քաշքշուկներով, վատնել առողջություն, նյարդեր և հսկայական գումարներ որոնք ՄԻԵԴ-ը չփոխհատուցեց:
Տհաճը «Փերինչեքի սինդրոմն է» որ ՄԻԵԴ-ի «թեթև ձեռքով» կարողացավ մի փոքր ստվերել հայոց ցեղասպանության 100 ամյա տարելիցի այնքան տպավորիչ միջազգային ձեռքբերումները:

The ECHR Femida cannot be appealed?
The famous decision of the European Court of Human Rights over the Perincek vs. Switzerland case had the effect of a bomb in the mass media. There are still articles with titles reading “European Court Gives Right To Deny Armenian Genocide” or “ECHR Allowed Perincek To Deny The Armenian Genocide”. Even the most uninformed people already know that, in accordance with provision No 10 of the European Court of Human Rights, each person can deny the heaviest crime against humanity like the genocide and go unpunished.
Moreover, “to make things sound better”, the ECHR mentions that the Armenian Genocide is unquestionably a historical fact, that the dignity of the descendants of Armenian Genocide victims needs to be respected and gave Perincek the right to deny it. This is nothing but an example of manifestation of ultra-democracy and double standards.
To put it mildly, the adoption of an unfavorable decision for the Armenian side by the Lower Chamber of the ECHR was a show of lack of professionalism and only at the last minute was it possible to prevent that thanks to the efforts of skillful Armenian lawyers. Wasn’t the Femida of the ECHR aware that the European Parliament has adopted resolutions on the recognition and condemnation of the Armenian Genocide in Strasbourg starting from 1987? Is it fair for the ECHR to consider a person denying the Holocaust as a racist and the person denying the Armenian Genocide as a democrat?
By saying it’s “an international lie”, Perincek is factually blaming not only the Armenians of the world, but all countries, Parliaments and the Vatican having recognized the Armenian Genocide for being liars. What is this, if not a show of racism, dear ECHR?
The false statements of Perincek and people like him are what bring crowds of Turks and Azerbaijanis to the streets in New York, Washington and other parts of the Diaspora. You can watch as many videos as you want. I am certain that there will be a bigger confrontation between Turkish and Armenian communities after this decision. “Thank you”, ECHR.
I am not an expert, but simple justice implies the following: If Perincek Efendi says “the genocide is an international lie”, then he must prove the eligibility of his words and prove that the countries having recognized the genocide have done the wrong thing. If not, then this person is merely a cheap quack. If so, does this mean that the ECHR is justifying quacks?
Provocations, blackmail and xenophobia cannot be classified in the category of freedom of speech. This is a big mistake and will have many consequences. The execution of the members of the staff of France’s Charlie Hebdo satirical magazine was the alarm about the fact that freedom of speech is not when one’s feelings about religion are hurt. So, it is not freedom of speech when genocide and other crimes against humanity are denied. This idea is also underscored in the statement that the Switzerland-Armenia Association issued with a feeling of discontent following the announcement of the verdict of the ECHR.
If the ECHR and the European Union support the same European values, then provision No 10 of the ECHR shouldn’t be any different from the Convention against Racism and Xenophobia proclaimed by the European Union in 2007 where the following is written: “Public denial of genocide or justification thereof shall be considered a manifestation of racism and shall be criminally punishable for a period of one to three years.”
All Armenians must raise their voices of protest against this strange justice.
But Perincek didn’t win. He is a crazy old man who wasted ten years of his life banging on the doors of Swiss prisons and then was pushed and shoved in a European court, wasted his health, his nerves and a tremendous amount of money that the ECHR didn’t compensate.
What’s unpleasant is the “Perincek syndrome” that was able to cast a little shade on the impressive international achievements in the year marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide with “the light hand” of the ECHR.