Անբեկանելի՞ Է ՄԻԵԴ-եան Ֆեմիդա
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» ՄԻԵԴ–ի հայտնի որոշումը ռումբի ազդեցություն  ունեցավ  զանգվածային լրատվության մեջ: Մինչ օրս չեն դադարում «Եվրոդատարանը իրավունք տվեց հերքել հայերի ցեղասպանությունը» կամ «Փերինչեքին ՄԻԵԴ-ն արտոնեց ժխտել հայոց ցեղասպանությունը» վերնագրերով հրապարակումները: Նույնիսկ ամենաանտեղյակներն արդեն գիտեն որ համաձայն մարդու իրավունքների Եվրոդատարանի թիվ 10 դրույթի ցանկացած մարդ կարող է ժխտել մարդկության դեմ ծանրագույն հանցանք հանդիսացող այնպիսի մի փաստ ինչպիսին՝ ցեղասպանությունն է և մնալ անպատիժ:
Ընդ որում «ականջ փափկեցնելու համար» ՄԻԵԴ-ը նշում է որ հայոց ցեղասպանությունը անառարկելի պատմական փաստ է, որ պետք է հարգվի ցեղասպանության զոհերի ժառանգների արժանապատվությունը,  միևնույն ժամանակ՝ արտոնելով թուրք Փերինչեքին ժխտելու այն: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ՝ ուլտրադեմոկրատիայի և երկակի ստանդարտի դրսևորման օրինակ:
Մեղմ ասած ոչ պրոֆեսիոնալիզմի դրսևորում էր ՄԻԵԴ-ի ստորին պալատի հայկական կողմի համար ոչ բարենպաստ որոշում ընդունելը և միայն վերջին պահին հայ իրավաբանների հմուտ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ կանխել այն: Միթե՞ ՄԻԵԴ-յան Ֆեմիդան տեղյակ չէր հենց նույն Ստրասբուրգում 1987-թից սկսած հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման մասին Եվրոխորհրդարանի ընդունած բանաձևերի առկայության մասին… Կամ արդարությու՞ն է արդյոք, երբ ՄԻԵԴ-ը հրեական Հոլոքոստը ժխտողին համարում է ռասիստ, իսկ հայոց ցեղասպանությունը ժխտողին՝ դեմոկրատ:
Ասելով «միջազգային սուտ» Փերինչեքը փաստորեն ստի և կեղծիքի մեջ է մեղադրում ոչ միայն աշխարհի հայությանը, այլև՝ հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած բոլոր երկրներին, Խոհրդարաններին և Վատիկանին: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ՝ ռասիզմի դրսևորում, հարգելի՛ ՄԻԵԴ:
Փերինչեքի և նրա նմանների սին արտահայտություններն են Նյու Յորքում, Վաշինգտոնում և սփյուռքի այլ վայրերում ապրիլյան օրերին փողոց դուրս բերում թուրք-ազերի հերսոտած ամբոխին: Տեսանյութեր՝ որքան ուզեք: Համոզված եմ որ այս որոշումից հետո արտերկրում հայ-թուրքական համայքների առճակատումը ավելի է սրվելու: «Շնորհակալություն» ՄԻԵԴ-ին:
Ես մասնագետ չեմ սակայն արդարադատության պարզ տրամադրությունը ենթադրում է հետևյալը. եթե Փերինչեք էֆենդին հայտնում է որ «ցեղասպանությունը դա միջազգային կեղծիք է» ուրեմն պարտավոր էր ապացուցել դատարանին իր խոսքերի իրավասությունը, ապացուցել որ ցեղասպանությունը ճանաչած երկիրները սխալ են գործել: Այլապես՝ այս մարդը սոսկ էժան շառլատան է: Հետևաբար՝ ՄԻԵԴ-ն արդարացնում է շառլատանների՞ն:
Չի կարելի պրովոկացիան, շանտաժն ու այլատյացությունը խոսքի ազատ արտահայտման կատեգորիային դասել: Սա մեծ սխալ է և հետևանքներով լի: Ֆրանսիական «Շարլի Հեբդո» երգիծական ամսագիրի խմբագրակազմի գնդակահարումը ահազանգն էր այն բանի որ խոսքի ազատություն չէ՛ երբ վիրավորվում են կրոնական զգացմունքները: Որեմն՝ խոսքի ազատություն չէ՛ երբ հերքում են ցեղասպանությունը և մարդկայնության դեմ կատարված այլ հանցագործությունները: Այս գաղափարն է ընդգծվում նաևՄԻԵԴ-Ի որոշումից դժգոհ «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի հաղորդագրության մեջ:
Եթե ՄԻԵԴ-ն ու Եվրոմիությունը նույն եվրոպական արժեքների ջատագովներն են ուրեմն՝ ՄԻԵԴ-ի թիվ 10 դրույթը չպետք է տարբերվի Եվրոմիության 2007-ին հռչակած ռասիզմի և քսենոֆոբիայի դեմ կոնվենցիայից, որտեղ սևը սպիտակի վրա գրված է. «Հրապարակավ ցեղասպանության հերքումը կամ դրա արդարացումը համարվում է ռասիզմի դրսևորում և ենթակա է քրեական պատժի մեկից մինչև երեք տարի ժամկետով»:
Պետք է աշխարհասփյուռ  հայությունը բողոքի ձայն բարձրացնի այս տարօրինակ արդարադատության դեմ:
Իսկ Փերինչեքը հաղթանակ չտարավ: Ցնդած մի ծերուկ՝ ով իր կյանքի տաս տարիները վատնել է Շվեյցարական բանտերի դռներն ընկնելով, հետո անցել եվրոպական դատարանի քաշքշուկներով, վատնել առողջություն, նյարդեր և հսկայական գումարներ որոնք ՄԻԵԴ-ը չփոխհատուցեց:
Տհաճը «Փերինչեքի սինդրոմն է» որ ՄԻԵԴ-ի «թեթև ձեռքով» կարողացավ մի փոքր ստվերել հայոց ցեղասպանության 100 ամյա տարելիցի այնքան տպավորիչ միջազգային ձեռքբերումները:

Бесповоротно – фемида ЕСПЧ?
�?звестный вердикт ЕСПЧ по делу «Перинчек против Швейцарии» произвел в СМ�? эффект разорвавшейся бомбы. До сего дня не прекращается поток публикаций под названиями «Евросуд дал право отрицать Геноцид армян» или «ЕСПЧ санкционировал Перинчеку отрицать Геноцид армян». Даже самые несведущие уже знают, что, согласно положению №10 Европейского суда по правам человека, любой человек может отрицать факт тяжелейшего преступления против человечества, каковым является геноцид, и остаться безнаказанным.
Причем «чтобы подсластить пилюлю», ЕСПЧ отмечает, что Геноцид армян – неопровержимый исторический факт, что достоинство наследников жертв геноцида следует уважать, в то же время санкционировал турка Перинчека отрицать его. Что это, если не пример проявления ультрадемократии и двойных стандартов?
Мягко говоря, принятие нижней палатой ЕСПЧ неблагоприятного для армян решения явилось проявлением непрофессионализма, и только в последний момент, благодаря мудрым усилиям армянских юристов, стало возможным смягчить его. Неужто фемида ЕСПЧ не в курсе о наличии резолюций о признании и осуждении Геноцида армян, принятых начиная с 1987 Европарламентом в том же Страсбурге?.. �?ли справедливо ли, когда ЕСПЧ считает отрицающего еврейский Холокост расистом, а отрицающего Геноцид армян – демократом?
Говоря «мировая ложь», Перинчек, фактически, обвиняет в лжи и фальсификации не только мировое армянство, но и все страны, парламенты и Ватикан, признавшие Геноцид армян. Что это, если не проявление расизма, уважаемый ЕСПЧ?
�?менно пустопорожние высказывания Перинчека и ему подобных в Нью-Йорке, Вашингтоне и других местах Диаспоры в апрельские дни выводят на улицы озверелые турко-азерские толпы. Видеоматериалов – сколько угодно. Убеждены, что после этого вердикта противостояние армянских и турецких общин за рубежом еще более обострится. «Спасибо» ЕСПЧ.
Я не специалист, но элементарная логика справедливости предполагает следующее: если эфенди Перинчек заявляет, что «геноцид – это мировая ложь», значит, обязан доказать суду истинность своих слов, убедить, что страны, признавшие Геноцид армян, совершили ошибку. В противном случае этот человек лишь дешевый шарлатан. Следовательно, ЕСПЧ оправдывает шарлатанов?
Нельзя причислять провокацию, шантаж и ксенофобию к категориям свободы слова. Это большая ошибка, чреватая последствиями. Расстрел редакции французского сатирического журнала «Шарли Гебдо» был месиджем о том, что оскорбление религиозных чувств – это не свобода слова. А значит, и не свобода слова, когда отрицается геноцид и иные преступления против человечества. Эта мысль подчеркивается и в заявлении ассоциации «Швейцария-Армения», последовавшем за вердиктом ЕСПЧ.
Если ЕСПЧ и Евросоюз являются поборниками одних и тех же европейских ценностей, значит, положение №10 ЕСПЧ не должно отличаться от провозглашенной ЕС в 2007 году Конвенции против расизма и ксенофобии, в которой черным по белому написано: «Публичное отрицание геноцида или его оправдание считается проявлением расизма и подлежит уголовному наказанию сроком от 1 до 3 лет».
Мировое армянство должно возвысить голос протеста против столь странного правосудия.
А Перинчек не одержал победы. Выживший из ума старик, 10 лет своей жизни потративший на то, чтобы слоняться у дверей швейцарских тюрем, затем прошел через волокиту Евросуда, потратил здоровье, нервы и огромные деньги, которые ЕСПЧ не компенсировал.
Самое неприятное – «синдром Перинчека», и то, что с легкой руки ЕСПЧ удалось бросить маленькую тень на столь впечатляющие мировые достижения 100-летия Геноцида армян.