Մամուլի ասուլիս՝ նվիրված Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյա միջոցառումներին
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս՝ նվիրված Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի միջոցառումներին:
Բանախոսներն էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի կենտրոնական մարմնի նախագահ Եսայի Հավաթյանը (Այնճար, Լիբանան), Մուսալեռ» հայրենակցական միության երիտասարդական թևի պատասխանատու Գաբրիել Փանոսյանը և հայրենակցական միության Հայաստանի մասնաճյուղի նախագահ Պերճ Ղազարյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը նշեց, որ Հայրենիքում Մուսա լեռան 100-ամյակը նշվում է պետական մակարդակով՝ «Մուսալեռ» հայրենակցական միության կողմից իրականացվող ծրագրին զուգընթաց:
Ս.Սրապիոնյանը խոսեց հերոսամարտի դերի և նշանակության մասին՝ նշելով, որ աշխարհի տարբեր երկրներում հաստատված մուսալեռցիները կայացել են, ստեղծել հայրենակցական միություններ և պահպանում են իրենց հայրերի ու պապերի անկոտրում կամքը ու ոգին, ավանդույթներն ու սովորույթները:
«Մուսալեռ» հայրենակցական միության Հայաստանի մասնաճյուղի նախագահ Պերճ Ղազարյանը ներկայացրեց սեպտեմբերի 15-ից՝ հրամանատար Եսայի Յաղուբյանի շիրիմին այցելությամբ  մեկնարկած միջոցառումների ժամանակացույցը: Նա մասնավորապես կարևորեց սեպտեմբերի 17-ին ԵՊՀ-ում կայանալիք գիտաժողովը՝ նվիրված Մուսա լեռան հերոսամարտին, սեպտեմբերի 18-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում Մուսա լեռան հերոսամարտին և մուսալեռցիների կենցաղին նվիրված ժամանակավոր ցուցասրահի բացումը, սեպտեմբերի 20-ին՝ ժ.19:00-ին Երևանի Շահումյան հրապարակից 40 երիտասարդների քայլերթը Երևանից դեպի Մուսա լեռան հուշահամալիր և այլ միջոցառումներ:
Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի կենտրոնական մարմնի նախագահ Եսայի Հավաթյանը խոսեց «Մուսալեռ» հայրենակցական միության կողմից աշխարհի տարբեր երկրների մասնաճյուղերում իրականացվող աշխատանքների մասին՝ մասնավորապես անդրադառնալով Լիբանանում կայացած 18 միջոցառումներին:  Եսայի Հավաթյանը նշեց, նաև որ դրանց մասնակցել են հազարավոր հայեր, իսկ շուտով Հայաստան կժամանեն 66 ուխտավորներ՝ մասնակցելու սեպտեմբերի 20-ին Երևանից Մուսալեռի հուշահամալիր քայլերթին և մյուս միջոցառումներին:
Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի կենտրոնական մարմնի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ մշտական աջակցության համար: «ՀՀ սփյուռքի նախարարն առանձնակի ջերմությամբ է վերաբերվում մեր միությանը և բոլոր այնճարցիներին, ովքեր մեկ բռունցք դարձած տոնում են հերոսամարտի 100-ամյակը», – հավելեց նա:
«Մուսալեռ» հայրենակցական միության երիտասարդական թևի պատասխանատու Գաբրիել Փանոսյանը կոչ արեց մասնակցել քայլերթին, ներկա գտնվել Մուսալեռ գյուղում հարիսայի պատրաստման հանդիսավոր արարողությանը և շուրջպար հանդեսին: Գ.Փանոսյանը հավելեց, որ միջոցառումների շրջանակներում սեպտեմբերի 20-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում կբեմադրվի Ֆրանց Վերֆելի «Մուսալեռան 40 օրը» ներկայացումը:

Press conference devoted to the events dedicated to the 100th anniversary of the Musaler Battle was held
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/musaler3.jpg)
On September 16, the RA Ministry of Diaspora hosted a press conference devoted to the events dedicated to the 100th anniversary of the Musaler Battle.
The speakers were RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, chairperson of the Central Body for the events dedicated to the 100th anniversary of the Musaler Battle Yesayi Havatian (Anjar, Lebanon), representative of the youth wing of the “Musaler” Compatriotic Union Gabriel Panosian and President of the Armenia Chapter of the “Musaler” Compatriotic Union Berge Ghazarian.
The RA Deputy Minister of Diaspora mentioned that Armenia is marking the 100th anniversary of the Musaler Battle at the state level, alongside the events being held by the “Musaler” Compatriotic Union.
Srapionyan talked about the role and significance of the battle, mentioning that the Armenians of Musaler have achieved success, created compatriotic unions, maintain the will and spirit of their fathers and forefathers and preserve the national customs and traditions in different parts of the world.
President of the Armenia Chapter of the “Musaler” Compatriotic Union Berge Ghazarian presented the schedule of events that began with a visit to the tomb of Commander Yesayi Yaghubian on September 15. He particularly attached importance to the conference devoted to the Musaler Battle to be held at Yerevan State University (17 September), the opening of a temporary exhibition dedicated to the Musaler Battle and the lifestyles of the Armenians of Musaler at the Armenian Genocide Museum-Institute (18 September), the march of 40 young Armenians from Shahumyan Square of Yerevan to the Musaler Memorial (20 September at 19:00) and other events.
Chairperson of the Central Body for the events dedicated to the 100th anniversary of the Musaler Battle Yesayi Havatian talked about the activities that the chapters of the “Musaler” Compatriotic Union carry out in different countries around the world and particularly touched upon the 18 events that have already been held in Lebanon. Yesayi Havatian also mentioned that those events were held with the participation of hundreds of Armenians and that 66 pilgrims would soon be arriving in Armenia to participate in the march from Yerevan to the Musaler Memorial (20 September) and other events.
The chairperson of the Central Body for the events dedicated to the 100th anniversary of the Musaler Battle expressed gratitude to the RA Ministry of Diaspora for its ongoing support. “The RA Minister of Diaspora is especially generous to our Union and all the Armenians of Anjar who stand united as one as they celebrate the 100th anniversary of the heroic battle,” he added.
Representative of the youth wing of the “Musaler” Compatriotic Union Gabriel Panosian called on everyone to participate in the march, attend the grand ceremony of preparing the Armenian harisa in Musaler village and participate in the Armenian round-dance. Panosian added that a performance of Franz Werfel’s novel “The Forty Days of Musa Dagh” would be held as part of the events at Hakob Paronyan State Musical Comedy Theater on September 20.