Ուրուգվայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես է բացվել
Ուրուգվայի Կերպարվեստի ազգային թանգարանում սեպտեմբերի 4-ին բացվել է «Ներսես Օունանյան» ցուցահանդեսը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ներսես Օունանյանը (1924-1957) ուրուգվահայ քանդակագործ և նկարիչ է, ով ծնվել է հունական Սամոս կղզում, իսկ 8 տարեկանում ընտանիքով տեղափոխվել Մոնտեվիդեո:
«Ներսես Օունանյանն իր հետ բերել է իր հազարամյա պատմություն ունեցող ժողովրդի մշակույթը, երաժշտությունը, արվեստը, որոնք էլ արտահայտել է իր գործերում: Իր աշխատանքներից շատերը պատկերում են նաև Հայոց ցեղասպանության ցավը, որին միլիոն ու կես մարդ է զոհ գնացել», -tert.am-ի փոխանցմամաբ՝ ներկայացվում է թանգարանի կայքում:

В Уругвае открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян
В Национальном музее изобразительного искусства Уругвая 4 сентября  открылась выставка «Нерсес Оунанян», посвященная 100-летию Геноцида армян.
Нерсес Оунанян (1924-1957) уругвайский армянин, художник и скульптор, родившийся на греческом острове Самос и в 7-летнем возрасте с семьей переехавший в Монтевидео.
«Нерсес Оунанян принес с собой культуру, музыку, искусство   своего народа, имеющего многовековую историю, которые и отразил в своих произведениях. Многие его работы отражают также боль Геноцида армян, жертвами которых пали полтора миллиона человек», – представлено, как сообщает  tert.am, на сайте музея.