Հայաստան տեղափոխված Թովմասյանների ընտանիքը շարունակում է մնալ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ուշադրության կենտրոնում
Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Քոբանի քաղաքում «Իսլամական պետության» գրոհայինների ջարդից փրկված և ս.թ. սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության անմիջական նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ Հայաստան տեղափոխված Թովմասյանների ընտանիքի 17 անդամները հանգրվանեցին Հայրենիքում:
Մտնելով Քոբանի՝ ԻՊ-ի գրոհայինները սպանել են քնած գյուղացիներին, այրել տներն ու մարդկանց։ 43-ամյա Հովսեփ Թովմասյանին սպանել են 13-ամյա որդու աչքի առաջ։ Թովմասյանների գերդաստանի մնացած անդամները (Թովմասյան 4 եղբայրների ընտանիքները, այդ թվում` 11 երեխա) հրաշքով կարողացել են փրկվել և հասնել սահման։ Թուրք սահմանապահները ընտանիքին թույլ են տվել մտնել Թուրքիա և տեղավորել Սուրուճի դպրոցի շենքում, որտեղ ընտանիքը բազում դժվարություններով ապրել է 3 ամիս:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Կ.Պոլսի Հայոց Պատրիարքության պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի և «Ակօս» շաբաթաթերթի աշխատակից, պոլսահայ լրագրող Արիս Նալջըի շնորհիվ մշտապես տեղեկացել է Թուրքիա տեղափոխված Թովմասյանների և մյուս ընտանիքների մասին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հանձնարարությամբ նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցները, շահագրգիռ կառույցների հետ (ՄԱԿ ՓԳՀ, «Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն», «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ, «Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ, «Օքսֆամ»-ի հայաստանյան մասնաճյուղ) քննարկել են ընտանիքի Հայաստան տեղափոխվելու տարբերակները, Թովմասյաններին կացարանով ապահովելու և այլ անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրելու հարցերը:
Միջնորդավորված բանակցությունների արդյունքում Թովմասյաններին տրամադրվել են ճամփորդական փաստաթղթեր:
ԱՄՆ-ում ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Րաֆֆի Արդհալջյանի ֆինանսավորմամբ լուծվել են Թովմասյանների ընտանիքի Հայաստան տեղափոխվելու  ծախսերը:
Ընտանիքին Զվարթնոց օդանավակայանում դիմավորել են Սփյուռքի նախարարության Մերձավոր և Միջին արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը, «Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն», «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ, «Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ և մամուլի ներկայացուցիչները:
Թովմասյանների ընտանիքը տեղավորվել է մայրաքաղաքի Սիլիկյան թաղամասում՝ հատուկ նրանց համար առանձնացված հարմարավետ կացարանում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, այլ կառույցների հետ համագործակցելով, ձեռնամուխ է եղել 17 հոգուց բաղկացած Թովմասյանների գերդաստանի կեցության խնդիրների լուծմանը:

Переехавшая в Армению семья Товмасянов остается в центре внимания Министерства Диаспоры РА
Семнадцать членов семьи Товмасянов, спасшиеся от погромов, учиненных боевиками «�?сламского государства» в городе Кобани на севере Сирии, 2 сентября с. г. по непосредственной инициативе и при содействии Министерства Диаспоры РА переехали на Родину.
Ворвавшись в Кобани, боевики �?Г убили спящих людей, сожгли их вместе с домами. 43-летнего Овсепа Товмасяна убили на глазах 13-летнего сына. Остальные члены семьи Товмасянов чудом смогли спастись (семьи 4 братьев Товмасянов, в том числе 11 детей) и добрались до границы. Турецкие пограничники позволили семье перейти на территорию Турции и разместили  в школьном здании Суруча, где семья, терпя неимоверные трудности, прожила три месяца.
Министерство Диаспоры РА с помощью общего викария Константинопольского армянского патриаршества архиепископа Арама Атешяна и сотрудника еженедельника «Акос», константинопольского журналиста, армянина Ариса Налджэ постоянно получало сведения о перебравшихся в Турцию Товмасянах и других семьях.
По поручению министра Грануш Акопян сотрудники соответствующего подразделения Министерства, совместно с заинтересованными организациями (ВКДБ ООН, «Армянское общество Красного Креста», ОО «Миссия Армения», земляческое благотворительное ОО «Алеппо», филиал «Оксфам» в Армении) обсудили варианты переезда семьи в Армению, обеспечения их жильем и оказания другого необходимого содействия.
В результате опосредованных переговоров Товмасянам были предоставлены проездные документы.
При финансировании советника министра Диаспоры в США Раффи Ардгалджяна был решен вопрос оплаты переезда семьи Товмасянов в Армению.
В аэропорту «Звартноц» семью встречали начальник Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока Министерства Диаспоры Левон Антонян, представители «Армянского общества Красного Креста», благотворительной ОО «Миссия Армения», земляческого благотворительного ОО «Алеппо» и прессы.
Семья Товмасянов размещена в квартале Силикян столицы в специально для них выделенном удобном жилище.
Министерство Диаспоры РА, в сотрудничестве с другими структурами, предприняло решение бытовых вопросов семьи Товмасянов, состоящей из 17 человек.