Սեպտեմբերի 24-27-ը տեղի կունենա «Համահայկական մշակութային փառատոնը». տեսանյութ
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի կունենա «Համահայկական մշակութային փառատոնի» բացումը: Սեպտեմբերի 24-27-ը շարունակվող փառատոնը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ «Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ «Համահայկական մշակութային փառատոնի» ընթացքում կանցկացվեն Ստամբուլի հայ համայնքի մշակութային օրեր Հայաստանում, որի շրջանակներում ելույթ կունենան Ստամբուլի  Դպրաց Դասի «Լուսավորիչ» երգչախումբը և Եսայան Սանուց միության «Մարալ» պարախումբը, որն այս տարի նշում է հիմնադրման 35-ամյակը։
Սեպտեմբերի 27-ին Համահայկական փառատոնը կեզրափակվի «Երգում ենք Կոմիտաս» համերգային ծրագրով, որին կմասնակցեն Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի 12 երկրից ժամանած երգչախմբեր, պարախմբեր և անհատ կատարողներ: Մանրամասները՝ տեսանյութում:

«Общеармянский фестиваль культуры» состоится 24-27 сентября (видеоматериал)
По инициативе Министерства Диаспоры РА 24 сентября состоится открытие «Общеармянского фестиваля культуры». Мероприятие, которое продлится до 27 сентября, посвящено 100-летию Геноцида армян. Как передает «Армяне сегодня», в ходе фестиваля будут проведены Дни культуры армянской общины Стамбула в Армении, в рамках которых выступит стамбульский хор «Лусаворич» и танцевальный ансамбль «Марал» студенческого союза «Есаян», который в этом году отмечает 35-летие основания.
Концертной программой «Поем Комитас» Общеармянский фестиваль завершится 27 сентября. В нем примут участие хоры, танцевальные ансамбли и сольные исполнители из Армении, Арцаха и 12 других стран мира. Подробности – в видеоматериале.