Բեռլինում հայ, թուրք և գերմանացի պատմաբանները կքննարկեն Հայոց ցեղասպանության հարցը
Բեռլինում 2015թ. սեպտեմբերի 5-ին կանցկացվի գերմանական Հայնրիխ Բյոլլ հիմնադրամի կողմից կազմակերպած «Անցյալի ներկան. 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց» խորագրով կոնֆերանս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կոնֆերանսին ողջույնի խոսքով հանդես կգան Հայնրիխ Բյոլլ հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Սերգեյ Լագոդինսկին և Գերմանահայկական ընկերակցության նախագահ Րաֆֆի Կանտյանը:
Քննարկման հիմնական թեմաներն են լինելու Հայոց ցեղասպանությունը, վերապրածների հուշերը և այն, թե ինչպես պետք է այսօր անդրադառնալ այդ հարցերին:
Ելույթ կունենան հայ, թուրք և գերմանացի բանախոսներ: Կոնֆերանսին ելույթներով հանդես կգան Բունդեսթագի փոխնախագահ Կլաուդիա Ռոթը և Բունդեսթագի այլ պատգամավորներ:

В Берлине армянские, турецкие и немецкие историки обсудят вопрос Геноцида армян
5го сентября 2015г. в Берлине состоится конференция, организованная немецким фондом Генриха Белля на тему «Настоящее прошлого: 100 лет спустя после Геноцида армян 1915 г.». Как передает «Арменпресс», с приветственным словом на открытии выступят региональный директор фонда Генриха Белля Сергей Лагодинский и председатель Немецкоармянского союза Раффи Кантян.
Основными темами обсуждения станут воспоминания переживших Геноцид и то, как сегодня надо поднимать эти вопросы. Выступят армянские, турецкие и немецкие ораторы.