Օգոստոսի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը:
Քննարկվեց  երկու հարց: Տարածաշրջանային կրթամշակութային խնդիրների լուծմանն աջակցության ծրագրերի շրջանակներում 2015 թ. հուլիսի 14-ից օգոստոսի 18-ը Մելբուռն և Սիդնեյ քաղաքների հայկական դպրոցներում իրականացրած աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեց ՀՊՄՀ մայրենիի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ ԿԳՆ ԿԱԻ հայագիտական և սոցիալ-մշակութային առարկաների բաժնի մասնագետ, Ան. Շիրակացու անվան ճեմարանի ՄԲ ԿԴԾ համակարգող Աստղիկ Բալայանը:
Զեկուցողը նշեց, որ Ավստրալիայում Սփյուռքի նախարարի խորհրդական Էդվարդ Դարբինյանի, բոլոր դպրոցների տնօրենների ու ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ծավալվել են հետաքրքրական քննարկումներ, և որդեգրվել է դպրոցների հետ աշխատանքի նոր՝ նախորդ տարվանից տարբերվող մոտեցում. որոշվել է բոլոր հանդիպումները կազմակերպել առանձին դպրոցների հետ՝ դասընթացներին ուսուցիչների ավելի ակտիվ մասնակցությունն ապահովելու և առկա խնդիրներին տեղային լուծում տալու նպատակով: Քանի որ Մելբուռնի հայկական դպրոցներում առաջին անգամն են իրականացվել դասընթացներ ուսուցիչների համար՝ դրանց բովանդակությունն ու անցկացման ձևը կրել են բացառապես գործնական բնույթ: Զեկուցողը ընդհանուր առմամբ անդրադարձավ Ավստրալիայի հայկական դպրոցներում տիրող իրավիճակին, մտահոգություն հայտնեց, որ անցյալ տարվա համեմատ պակասել է հայկական դպրոց հաճախող աշակերտների թիվը և մի շարք կարևոր առաջարկներ ներկայացրեց:
Ծավալվեց լուրջ քննարկում հայոց լեզվի ուսուցիչների համար մեթոդաբանական ձեռնարկների անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Նախարարը հանձնարարեց համապատասխան կառույցների՝ ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի, ԵՊՀ և ԵՊՄՀ հայոց լեզվի ամբիոնների հետ համատեղ մշակել Սփյուռքի համայնքներում հայոց լեզվի պահպանմանն ուղղված համալիր մոտեցման լուրջ ծրագիր, որը կներառի կադրերի պատրաստման, մեթոդաբանական ձեռնարկների մշակման, լեզվի ուսուցման տարբեր միջոցների, հայոց լեզվի պահպանման և տարածման, հայկական դպրոցներին օժանդակելու տարբեր ուղիների գիտահետազոտական հիմնավորումը:
Նախարարը կարևորեց հեռուստադպրոցի ընդլայնումը, որի ծրագրերը պետք է բազմացվեն ու տարածվեն աշխարհի բոլոր հայկական դպրոցներում: «Առաջարկում եմ բոլոր համայնքներում ստեղծել կրթության հարցերով զբաղվող խորհուրդներ»:  Նախարարն առաջարկեց ընդունել ի գիտություն Ա. Բալայանի հաշվետվությունը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության պետ Թ. Ներսիսյանը հաշվետվություն ներկայացրեց վարչության իրականացրած աշխատանքների վերաբերյալ: Զեկուցողը նշեց, որ ԱՊՀ հայ համայնքներում պաշտոնական տվյալներով բնակվում է 1 454 989, իսկ ոչ պաշ­տոնական տվյալներով ՝ շուրջ 3 778 390 հայ: Վարչությունը հա­մա­կար­գում է ՌԴ 190, ՈՒկրաի­նայի 34, Բելառուսի 4, Մոլդովայի 2, Ղազախ­ստա­նի 18, ՈՒզբեկստանի 3, ինչպես նաև Թուրք­մենս­տա­նի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Սինգապուրի, Հնդկաստանի հայ­կական հա­մայնքային կառույցների հետ կապը և համագործակցությունը։
Զեկուցողը նշեց, որ վարչության գործունեության առանցքային ուղղությունը ԱՊՀ տարածաշրջանի հայ հա­­մայնքների կրթամշակութային խնդիրների լուծ­մանն օժանդակության ծրագիրն է:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը անդրադարձավ նախորդ մեկ ամսվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերոմներին ու բացթողումներին,  և կարևորեց սերտ կապն ու համագործակցությունը Սփյուռքի բոլոր հայ համայնքների հետ այդ ուղղությամբ նախարարության վարչությունների կազմակերպված ու համակարգված աշխատանքի անհրաժեշտությունը:

В Министерстве Диаспоры РА 28 августа состоялось очередное заседание коллегии при министре. Были обсуждены два вопроса. О работе, проделанной в армянских школах Мельбурна и Сиднея за период с 14 июля по 18 августа 2015 года в рамках программ содействия решению региональных образовательно-культурных проблем доложила преподаватель кафедры родного языка и методики его преподавания АГПУ, специалист отдела арменоведения и социально-культурных предметов Министерства образования и науки РА, координатор семинарии имени Анания Ширакаци Астхик Балаян.
Докладчик отметила, что во время встречи с советником министра Диаспоры РА в Австралии Эдвардом Дарбиняном, директорами и представителями всех школ развернулись интересные обсуждения, взят на вооружение новый, отличающийся от прошлогоднего подход: решено все встречи организовать с отдельными  школами с целью обеспечения более активного участия педагогов в курсах, решения на месте имеющихся проблем. Поскольку курсы для педагогов в армянских школах Мельбурна были организованы впервые, их содержание и форма носили исключительно практический характер. Докладчик в целом коснулась ситуации в армянских школах Австралии, выразив озабоченность тем, что численность учащихся по сравнению с прошлым годом сократилась, а также представила ряд очень важных предложений.
Развернулось серьезное обсуждение относительно необходимости методических пособий для учителей армянского языка.
Министр поручила совместно с соответствующими структурами – �?нститутом языка им. Г.Ачаряна НАН РА, кафедрами армянского языка ЕГУ и АГПУ, – разработать серьезную программу комплексного подхода, направленную на сохранение армянского языка в общинах Диаспоры, включающую научно-исследовательское обоснование различных путей подготовки кадров, разработки методических пособий, различных методов обучения языку, сохранения и распространения армянского языка, содействия армянским школам.
Министр отметила важность расширения телешколы, программы которой должны быть размножены и распространены во всех армянских школах мира. «Предлагаю создать во всех общинах советы, занимающиеся вопросами образования», – сказала министр, предложив принять к сведению отчет А.Балаян.
Начальник Управления армянских общин СНГ аппарата Министерства Диаспоры РА Тевос Нерсисян представил отчет о работе, проделанной Управлением. Докладчик отметил, что в армянских общинах СНГ по официальным данным проживают 1 454 989 армян, по неофициальным же данным – 3 778 390 армян. Управление координирует связь и сотрудничество со 190 армянскими общинными структурами в РФ, 34 – в Украине, 4 – в Беларуси, 2- в Молдове, 18 – в Казахстане, 3 – в Узбекистане, а также в  Туркменистане, Таджикистане, Киргизии, Сингапуре, �?ндии.
Докладчик отметил, что магистральным направлением деятельности Управления является программа содействия решению образовательно-культурных проблем армянских общин региона СНГ.
Подводя итоги заседания, министр Диаспоры РА Грануш Акопян коснулась работы за минувший месяц, достижений и упущений, отметив важность тесной связи и взаимодействия со всеми общинами армянской Диаспоры, необходимость организованной и скоординированной работы всех управлений Министерства в этом направлении.