Սերբական Tepegraf-ը՝ Ցեղասպանության մասին. Ահա ինչու էին ռուսները ջախջախում թուրքերին
Այն, ինչ երիտթուրքերի ռեժիմն արեց ժամանակակից Թուրքիայի արեւելյան հատվածի մեծ մասում բնակվող հայերի դեմ, XX դարի ամենասարսափելի հանցագործություններից է: Այս մասին գրել է սերբական Tepegraf պարբերականը:
«Շատ է խոսվում այն սարսափելի հանցագործությունների մասին, որոնք Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ թուրքերը գործել են հայերի դեմ: Իսկ վերջերս Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ արդեն որերորդ անգամ դիվանագիտական սկանդալ բարձրացավ, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այդ իրադարձությունները Ցեղասպանություն կոչեց:
Ինչո՞ւ տեղի ունեցավ հանցագործությունը: Մի՞թե ակնհայտ չէ: Օսմանյան կայսրության կառավարող շրջանակներում կային մարդիկ, որոնք ցանկանում էին, որպեսզի հայերն անհետանան իրենց պատմական տարածքներից եւ հնարավոր լինի միատարր թուրքական պետություն ստեղծել (կամ մահմեդական, որովհետեւ հանցագործություններին մասնակցում էին նաեւ քրդերը):
Պաշտոնական Անկարան, իհարկե, պնդում է, որ ժողովրդին արմատախիլ անելու որեւէ պաշտոնական քաղաքականություն չի եղել, պարզապես տեղերում դաժանություններ են գործել օսմանյան սպաները:
Հայոց ցեղասպանությունը լի էր սարսափներով: 1916 թվականի մարտին Էրզրումը գրաված ռուսական զորքերն այնքան ցնցված էին կատարվածով, որ դրան պատասխանեցին օսմանկան բանակի փախչող 3-րդ ստորաբաժանման ոչնչացմամբ:
Շվեդիայի դեսպանը հետեւյալ ուղերձն ուղարկել Ստոքհոլմ. «Հայերի հետապնդումները սարսափելի չափերի է հասնում: Ամեն ինչ մատնանշում է, որ երիտթուրքերը ցանկանում են օգտագործել ընձեռված հնարավորությունը, քանի որ մի շարք պատճառներով համապատասխան միջազգային ճնշում չի ցուցաբերվում նրանց կողմից, որոնցից պետք է վախենալ: Հայկական հարցի լուծման մեթոդները չափազանց պարզ են. դա հայ ժողովրդի ոչնչացումն է»:
Քաղաքակիրթ ամբողջ աշխարհը սկսեց բողոքել եւ օգնություն հավաքել, օգնում եւ փրկում էին՝ որքան կարողանում էին: Սակայն քիչ բան կարելի էր անել՝ հաշվի առնելով, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի թեժ շրջանում ցամաքային ճանապարհով չէր կարելի Թուրքիա ներխուժել:
Ինչո՞ւ Սերբիայում չեն օգտագործում «ցեղասպանություն» բառը: Որովհետեւ Սերբիայի Հանրապետությունը չի ճանաչել այն: Բալկանյան երկրները, բացի Հունաստանից, նույն ուղիով են ընթանում:
Միացյալ Նահանգներն ու Չինաստանը նույնպես պաշոնապես չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ Ռուսաստանում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Բրազիլիայում պաշտոնապես գործածում են այդ բառը: Սակայն հարկ է նկատել, որ ամերիկյան 43 նահանգներ առանձնաբար ճանաչել են Ցեղասպանությունը:
Ընդհանուր առմամբ, ներկայում «ցեղասպանություն» բառը միայն 28 երկրներ են գործածում: Իսկ պատմաբանները, բացառությամբ՝ թուրքական, տեղի ունեցածի բնորոշման շուրջ կասկածներ չունեն»:

Сербское издание – о Геноциде: Вот за что русские громили турок
То, что сделал младотурецкий режим против армян, живших на большей части современной восточной Турции, относится к числу самых страшных преступлений в XX веке, пишет сербское издание Tepegraf.rs. В статье говорится:
«Много говорится о страшных преступлениях, которые совершили турки над армянами во время Первой мировой войны. А недавно, уже в который раз, между Турцией и Россией вспыхнул дипломатический скандал, когда президент России Путин назвал эти события Геноцидом.
Почему произошло преступление? Разве не очевидно? В правящих кругах Османской империи были люди, которые хотели, чтобы армяне исчезли со своих исторических территорий, чтобы можно было построить однородное турецкое государство (или мусульманское, потому что в преступлениях участвовали и курды).
Официальная Анкара, конечно, утверждает, что никакой официальной политики искоренения народа не было – только единичные проявления жестокости османских офицеров на местах.
Геноцид армян был полон ужасов. Русские войска, занявшие Эрзрум в марте 1916 года, были настолько потрясены случившимся, что ответили на это истреблением всех тех подразделений убегавшей III османской армии, которые смогли настигнуть.
Шведский посол направил в Стокгольм следующее послание: «Преследование армян приняло ужасающие размеры. Все указывает на то, что младотурки хотят воспользоваться представившейся возможностью, потому что по ряду причин не оказывается действенного международного давления от тех, кого нужно бояться. Методы решения армянского вопроса – крайне просты: это уничтожение армянской нации».
Весь цивилизованный мир встал на протест и сбор помощи, помогали и спасали, сколько могли. Но мало что можно было сделать, учитывая, что в разгар Первой мировой войны осуществить сухопутное вторжение в Турцию было нельзя: союзные войска были дислоцированы на других направлениях.
Почему в Сербии не употребляют слова «геноцид?» Потому, что Республика Сербия официально не признала его. Балканские страны, кроме Греции и Болгарии, следуют той же линии.
Соединённые Штаты и Китай тоже официально не признали Геноцид. А Россия, Германия, Франция, �?талия, Бразилия официально употребляют это слово. Но нужно заметить, что 43 штата США по отдельности признали геноцид.
Всего термин «геноцид» сегодня используют только 28 стран. А историки, за исключением турецких, не имеют сомнений в трактовке случившегося».