Իսլամացած հայերը մասնակցում են «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլին
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի վեցերորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ողջունելով արիտունցիներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի երիտասարդներ, ես շատ ուրախ եմ, որ դուք Հայաստանում եք, բարով եք եկել: Կատարվել է ձեր նվիրական երազանքը: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց արդեն ստացել են առաջին տպավորությունները: Այս ծրագիրը համահայկական ծրագիր է, այն դարձել է մի յուրօրինակ միջոց Հայրենիքը տեսնելու, վայելելու, նրանով հպարտանալու, սիրելու և վերադառնալու համար: Հավատում եմ, որ անկրկնելի ժամանակ կանցկացնեք ձեր Պատմական Հայրենիքում: Հավատում եմ, որ այս օրերը կդառնան ձեր կյանքի լավագույն, անմոռանալի երկու շաբաթը, և դուք կկարոտեք Հայաստանը, կմտածեք վերադառնալու մասին: Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ և ջերմ, ուրախ, ակտիվ օրեր: Մենք ձեզ սիրում ենք և միշտ ձեզ հետ ենք լինելու այս օրերի ընթացքում»:
Նախարարը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց կանադահայ բարերար Ռաֆֆի Պետրոսյանին՝ Դերսիմից և Դիարբեքիրից իսլամացած հայերի ստվար խմբի մասնակցությունը ծրագրին հնարավոր դարձնելու համար:
Իր շնորհակալական խոսքում Ռաֆֆի Պետրոսյանը նշեց. «Ուրախ եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ընդառաջել է մեր ցանկությանը և Սփյուռքի նախարարությունը սիրով ընդունել է Դերսիմից ու Դիարբեքիրից Հայրենիք եկած խումբը: Այս այցելությունը կօգնի նրանց ճանաչել իրենց արմատները, ծանոթանալ Մայրենիին և իրենց պապերի հավատքին՝ քրիտոնեությանը, իրենց ազգային ինքնությանը վերադառնան: Այս շարժումն ավելի պիտի զորանա»:
Նախարարը, ավանդույթի համաձայն, «Արի տուն» ծրագրի մասնակցի շապիկ հագցրեց 15 ամյա Ադամ Ադամյանին:
«Արի տուն» ծրագրի վեցերորդ փուլի մասնակիցներին ողջունեց նաև Վանաձորի դրամատիկական թատրոնի դերասան, ասմունքող Ջիվան Սարգսյանը: «Մենք քիչ ենք, սակայն մեզ հայ են ասում» բանաստեղծության նրա կատարումը բուռն ծափերի արժանացավ:
Ելույթ ունեցավ «Վալենսիա» համալիրի նվագախումբը: Ազգային երաժշտության հնչյունների ներքո արիտունցիներն ուրախ շուրջպար բռնեցին:
«Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 197 երիտասարդ 17 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Թուրքմենստանից, Ղրղզստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Պորտուգալիայից, Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Իսպանիայից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրանից, Թուրքիայից:

Islamized Armenians participating in the 6th stage of the “Ari Tun” Program
The sixth stage of the “Ari Tun” Program was held with a solemn opening ceremony at the RA Ministry of Diaspora on August 3.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan expressed her greetings to the participants and particularly mentioned the following: “Dear young Armenians, it gives me great pleasure to see you in Armenia. Welcome! Your cherished dream has come true. Most of you are visiting Armenia for the first time, but you already have your first impressions. This program is a pan-Armenian program that has become a unique way of helping Diaspora Armenians see the Homeland, enjoy being in the Homeland, taking pride in it, growing to love it and returning to the Homeland. I believe you will spend unforgettable days in your Historic Homeland. I believe these days will become the best and the unforgettable two weeks of your lives. You will miss Armenia and will think about returning. I wish you success and fun-filled days. We love you and will always be with you during your stay.”
Raffi Bedrosian also expressed his words of gratitude. “I’m happy that the Government of the Republic of Armenia paid heed to our request and that the Ministry of Diaspora cordially received this group of Armenians of Dersim and Diyarbakir in the Homeland. This visit will help them recognize their roots, learn Armenian and the religion of their ancestors, that is, Christianity so that they return to their national identity. This movement must gain momentum,” Bedrosian mentioned.
According to tradition, the minister dressed 15-year-old Adam Adamyan in the shirt with the logo of the “Ari Tun” Program on it.
The participants of the sixth stage of the program were also greeted by actor of the Dramatic Theater of Vanadzor and reciter Jivan Sargsyan, who received warm rounds of applause for reciting the Armenian poem “We Are Small In Number, But They Call Us Armenian”.
The orchestra of Valencia Complex gave a performance, and the participants danced around the hall to the sounds of Armenian national music.
The sixth stage of the “Ari Tun” Program has gathered 197 young Armenians from 17 countries around the world, including the Russian Federation, Ukraine, Turkmenistan, Kyrgyzstan, the UK, Portugal, Belgium, the Netherlands, Spain, Germany, France, the USA, Argentina, Syria, Lebanon, Iran and Turkey.