Իսլամացած հայերը մասնակցում են «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլին
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի վեցերորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ողջունելով արիտունցիներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի երիտասարդներ, ես շատ ուրախ եմ, որ դուք Հայաստանում եք, բարով եք եկել: Կատարվել է ձեր նվիրական երազանքը: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց արդեն ստացել են առաջին տպավորությունները: Այս ծրագիրը համահայկական ծրագիր է, այն դարձել է մի յուրօրինակ միջոց Հայրենիքը տեսնելու, վայելելու, նրանով հպարտանալու, սիրելու և վերադառնալու համար: Հավատում եմ, որ անկրկնելի ժամանակ կանցկացնեք ձեր Պատմական Հայրենիքում: Հավատում եմ, որ այս օրերը կդառնան ձեր կյանքի լավագույն, անմոռանալի երկու շաբաթը, և դուք կկարոտեք Հայաստանը, կմտածեք վերադառնալու մասին: Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ և ջերմ, ուրախ, ակտիվ օրեր: Մենք ձեզ սիրում ենք և միշտ ձեզ հետ ենք լինելու այս օրերի ընթացքում»:
Նախարարը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց կանադահայ բարերար Ռաֆֆի Պետրոսյանին՝ Դերսիմից և Դիարբեքիրից իսլամացած հայերի ստվար խմբի մասնակցությունը ծրագրին հնարավոր դարձնելու համար:
Իր շնորհակալական խոսքում Ռաֆֆի Պետրոսյանը նշեց. «Ուրախ եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ընդառաջել է մեր ցանկությանը և Սփյուռքի նախարարությունը սիրով ընդունել է Դերսիմից ու Դիարբեքիրից Հայրենիք եկած խումբը: Այս այցելությունը կօգնի նրանց ճանաչել իրենց արմատները, ծանոթանալ Մայրենիին և իրենց պապերի հավատքին՝ քրիտոնեությանը, իրենց ազգային ինքնությանը վերադառնան: Այս շարժումն ավելի պիտի զորանա»:
Նախարարը, ավանդույթի համաձայն, «Արի տուն» ծրագրի մասնակցի շապիկ հագցրեց 15 ամյա Ադամ Ադամյանին:
«Արի տուն» ծրագրի վեցերորդ փուլի մասնակիցներին ողջունեց նաև Վանաձորի դրամատիկական թատրոնի դերասան, ասմունքող Ջիվան Սարգսյանը: «Մենք քիչ ենք, սակայն մեզ հայ են ասում» բանաստեղծության նրա կատարումը բուռն ծափերի արժանացավ:
Ելույթ ունեցավ «Վալենսիա» համալիրի նվագախումբը: Ազգային երաժշտության հնչյունների ներքո արիտունցիներն ուրախ շուրջպար բռնեցին:
«Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել 197 երիտասարդ 17 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Թուրքմենստանից, Ղրղզստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Պորտուգալիայից, Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Իսպանիայից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրանից, Թուրքիայից:

�?сламизированные армяне участвуют в 6-м этапе программы «Ари тун»
В Министерстве Диаспоры РА 3 августа состоялась торжественная церемония открытия 6-го этапа программы «Ари тун».
Приветствовав аритунцев, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности, сказала: «Дорогая молодежь, очень рада, что вы находитесь в Армении, добро пожаловать. Свершилась ваша заветная мечта. Многие из вас впервые приехали в Армению, но уже получили первые впечатления. Эта общеармянская программа стала своеобразным средством увидеть Родину, насладиться, гордиться ею, полюбить и вернуться. Верю, что вы проведете неповторимые дни на своей исторической Родине. Верю, что эти дни станут лучшими, неповторимыми двумя неделями вашей жизни, и вы будете скучать по Армении, подумаете о возвращении. Желаю вам успехов и теплых, радостных, активных дней. Мы любим вас и всегда будем с вами на протяжении этих дней».
Министр выразила особую благодарность канадскому армянину, благотворителю Раффи Петросяну, сделавшему возможным участие в программе большой группы исламизированных армян из Дерсима и Диарбекира.
В своей ответной речи Раффи Петросян отметил: «Я рад, что правительство Армении пошло навстречу нашему пожеланию и Министерство Диаспоры с любовью приняло группу, приехавшую на Родину из Дерсима и Диарбекира. Это посещение поможет им узнать свои корни, познакомиться с родным языком и верой своих дедов – христианством, вернуться к своей национальной идентичности. Это движение должно еще более окрепнуть».
По традиции, министр надела майку участника программы «Ари тун» на 15-летнего Адама Адамяна.
Участников 6-го этапа программы «Ари тун» приветствовал также актер Ванадзорского драматического театра, чтец-декламатор Дживан Саркисян. Его исполнение стихотворения «Нас мало, но армянами нас зовут» вызвало бурные аплодисменты.
Выступил также оркестр комплекса «Валенсия». Под звуки национальной мелодии аритунцы завели веселый хоровод.
Для участия в 6-м этапе программы «Ари тун» в Армению прибыли 197 молодых людей из 17 стран мира – РФ, Украины, Туркменистана, Кыргызстана, Великобритании, Португалии, Бельгии, Нидерландов, �?спании, Германии, Франции, США, Аргентины, Сирии, Ливана, �?рана, Турции.