Հայրիվանքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված փառատոն է անցկացվել
Հուլիսի 29-ին Հայրիվանք գյուղում` կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի ստեղծագործական տան բակում, անցկացվել է «Տերտերյանի ժամանակը» խորագրով փառատոնը, որն իրականացվում է «Մշակույթ և ապագա» մշակույթի զարգացման և հանրահռչակման հիմնադրամի, ՌԴ Սվերդլովի  մարզի մշակույթի նախարարության, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության և Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի աջակցությամբ, գրում է Aravot.am-ը:
Հայրիվանքում փառատոնի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին աջակցություն է ցուցաբերել նաև Գեղարքունիքի մարզպետը: Փառատոնը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: «Տերտերյանի ժամանակը փառատոնը հայ-ռուսական համատեղ նախագիծ է, որը նմանատիպ ձևաչափով իրականացվում էր առաջին անգամ՝ միավորելով մշակույթի և արվեստի մի շարք ճյուղեր և ուղղություններ: Համերգի ընթացքում Սվերդլովյան ֆիլհարմոնիայի լարային քառյակի կատարմամբ հնչել են Կոմիտասի ստեղծագործությունները, իսկ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարել է Ավետ Տերտերյանի 6-րդ սիմֆոնիան:
Փառատոնի կազմակերպիչները գտնում են, որ գործ ունեն մի նոր ավանդույթի ներդրման հետ, ինչը, նրանց համոզմամբ, կնպաստի կոմպոզիտորի ստեղծագործությունների առավել ճանաչմանն ու հանրահռչակմանը:

Фестиваль в Айраванке, посвященный 100-летию Геноцида армян
В селе Айраванк, во дворе дома композитора Авета Тертеряна, 29 июля состоялся фестиваль «Время Тертеряна», инициатором которого выступили фонд развития и пропаганды культуры «Культура и будущее», Министерство культуры Свердловской области РФ, Союз композиторов Армении при содействии Министерства культуры РА и армянской общины Санкт-Петербурга, пишет Aravot.am.
Подготовительным работам фестиваля содействовал также губернатор Гегаркуника. Фестиваль посвящен 100-летию Геноцида армян, он является совместным армяно-российским проектом, который в подобном формате осуществляется впервые, объединяя ряд ветвей и направлений искусства. В ходе концерта в исполнении струнного квартета Свердловской филармонии прозвучали произведения Комитаса, а Государственный молодежный оркестр Армении исполнил 6-ю симфонию Авета Тертеряна. Организаторы фестиваля полагают, что имеют дело с закладкой новой традиции, что, по их убеждению, поспособствует большей известности и пропаганде произведений композитора.