Կմեկնարկի «Արևմտահայերենի և արևելահայերնեի մերձեցման խնդիրներ» թեմայով համաժողովը
Հուլիսի 29-ին ժամը 10:00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և  ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի նախաձեռնությամբ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նիստերի դահլիճում կմեկնարկի «Արևմտահայերենի և արևելահայերնեի մերձեցման խնդիրներ» թեմայով համաժողովը, որն իր աշխատանքները կշարունակի հուլիսի 30-ին ժամը 9: 30-ից (հասցեն՝ Մարշալ Բաղրամյան 24):
Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Համաժողովի մասնակիցներին կողջունեն ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը և ՀՀ լեզվի տեսչության պետ Սերգո Երիցյանը:
«Հայոց լեզվի առջև ծառացած մարտահրավերները ցեղասպանությունից 100 տարի անց» զեկուցումով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր  Կատվալյանը:
Զեկուցումներով հանդես կգան Հայաստանի և Սփյուռքի անվանի լեզվաբանները, գրականագետները, ոլորտի այլ մասնագետներ:

Стартует форум на тему «Вопросы сближения западноармянского и восточноармянского языков»
По инициативе Министерства Диаспоры РА и �?нститута языка им. Г.Ачаряна НАН РА 29 июля в 10:00 в зале заседание Президиума Национальной Академии наук РА стартует форум на тему «Вопросы сближения западноармянского и восточноармянского языков», работа которого продолжится в 9:30 30 июля (адрес: Маршала Баграмяна, 24).
Со вступительной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Участников форума приветствуют президент НАН РА Радик Мартиросян и начальник языковой инспекции РА Серго Ерицян.
С докладом на тему «Вызовы, стоящие перед армянским языком спустя 100 лет после Геноцида» выступит директор �?нститута языка им. Гр.Ачаряна НАН РА Виктор Катвалян.
С докладами выступят известные языковеды, литературоведы, другие специалисты сферы из Армении и Диаспоры.