«Բեթհովենն ու Կոմիտասն ինձ համար համաշխարհային երաժշտության վեհափառներն են». Միքայել Հայրապետյան
Հայրենիքից հեռու գտնվող մեր հայրենակիցներից շատերն են ամռանն այցելում Հայաստան՝ թե՛ գործնական նպատակներով, թե՛ վայելելու հայկական արևահամ ծիրանն ու թութը, իսկ Հայաստանում ծնվածները՝ նաև իրենց կարոտն առնելու ծննդավայրից: Այս եռախորհուրդ այցելությամբ Հայաստանում է գտնվում մեր հայրենակից, դաշնակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Միքայել Հայրապետյանն իր տիկնոջ՝ դաշնակահարուհի Յուլյայի հետ: Նրանց հետ ունեցած զրույցիս ընթացքում պարզվեց, որ Միքայելն այս օրերին բնակվում է Չինաստանում և իր մասնագիտական հմտություններն է ուսուցանում չինացի երիտասարդ երաժիշտներին:
– Միքայե՛լ, պատմեք խնդրում եմ Ձեր անցած ստեղծագործական ճանապարհի մասին:
– Ծնվել եմ Երևանում և ապրել եմ այստեղ մինչև 9-ը տարեկանը: Մինչև 3-րդ դասարան սովորել եմ Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցում, այնուհետև ընտանիքով տեղափոխվել ենք Մոսկվա: Մոսկվայում ավարտել եմ երաժշտական դպրոց, ուսումս շարունակել եմ Մոսկվայի կոնսերվատորիային կից երաժշտական ուսումնարանում, որտեղ սովորել եմ Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Միխայիլ Վոսկրեսենսկու դասարանում: Ավարտել եմ ասպիրանտուրան և գրեթե 18-19 տարի անցել եմ երաժշտական կրթության դարբնոցներով: Ես դաշնակահար եմ և, բնականաբար, ավելի շատ աշխարհի տարբեր բեմերում հանդես եմ եկել որպես մենակատար. համերգներ եմ ունեցել Մոսկվայի համերգային տարբեր դահլիճներում, ՌԴ-ի մի շարք քաղաքներում, համերգներով հանդես եմ եկել Իսպանիայում, Իսրայելում, Լեհաստանում, այժմ ապրում և աշխատում եմ Չինաստանում: Մոսկվայում դասավանդում եմ Մշակույթի արվեստների ինստիտուտում: ՌԴ-ի ու ՉԺՀ-ի պետական ծրագրերի համագործակցության շրջանակներում ինձ և իմ գործընկերներից մի հայուհու գործուղեցին Չինաստան՝ կրկնակի վկայականների համար կատարելագործելու չինացի ուսանողներին: Չինացի ուսանողները երեք տարի սովորում են իրենց հայրենիքում, այնուհետև գալիս են սովորելու Մոսկվայում և ստանում են բարձրագույն կրթության երկու վկայական: Դա է Չինաստանում գրեթե մեկ տարի ապրելու և աշխատելու առաքելությունս:
– Միքայե՛լ, ես գիտեմ, որ մանկավարժական գործունեությանը զուգահեռ, Դուք այնտեղ ծավալում եք նաև երաժշտական լայնամասշտաբ գործունեություն և ակտիվորեն քարոզում եք հայկական երաժշտությունը. կպատմե՞ք այդ մասին:
– Ես ստեղծագործական աշխարհի մարդ եմ, էությամբ էլ բավականին ակտիվ և պրպտող եմ. արդեն կապեր եմ հաստատել ու համագործակցում եմ տեղի նոր-նոր ձևավորվող, բայց սակավաթիվ՝ մոտ 800 հոգանոց հայկական համայնքի հետ: Այնտեղ ընդգրկված են Երևանից արտագաղթած երիտասարդներ: Իմ ընկերը՝ մեր հայրենակից Մհեր Սահակյանը, հրաշալի մի անձնավորություն է, ով ձգտում է, որ այսօր Չինաստանում զարգացում ապրի ու տարածվի հայկական երաժշտությունն ու մշակույթը: Այս տարի Չինաստանի Նանջինգ քաղաքում մենք համատեղ կազմակերպեցինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի երեկո, որին մասնակցում էին Չինաստանի տարբեր քաղաքներից ժամանած հայեր, ինչպես նաև՝ չինացիներ, օտարերկրացիներ: Մուտքն ազատ էր: Նանջինգում նույնպես չինացիների եղեռն է եղել, և նրանք շատ լավ են հասկանում, թե ինչ ասել է 1.5-2 միլիոն հայերի Ցեղասպանություն: Նանջինգում կա չինացիների Ցեղասպանության թանգարան, և այդ թանգարանի մի հատվածը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը. հենց այս փաստն է միավորում երկու ժողովուրդներին: Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված այդ միջոցառումը ներառել էր նաև Սևադա Գրիգորյանի նկարների ցուցադրությունն ու իմ մենահամերգը, որի ընթացքում ես կատարեցի Կոմիտասի, Սպենդիարյանի, Բաբաջանյանի, Ամիրխանյանի ստեղծագործություններից:
– Ի՞նչ կարծիք ունեն հայերի մասին աշխարհի հնագույն ժողովուրդներից մեկը համարվող չինացիները:
-Եթե ճիշտն ասեմ, նրանց մեծ մասը չի տարբերակում նախկին ԽՍՀՄ-ի կազմում եղած ազգություններին. նրանց թվում է, թե բոլորը ռուսներ են, սակայն ավելի մոտիկից ծանոթանալով, շփվելով՝ հասկանում են, որ հայերն այլ ազգության են պատկանում, տարբեր մշակույթի, ավանդույթների կրողներ են և այլ քաղաքակրթության ռահվիրաններ: Ծանոթանալով ավելի մոտիկից՝ նրանք մեծ հարգանք են տածում հայերի հանդեպ՝ ելնելով նաև այն փաստից, որ թե՛ Չինաստանը, թե՛ Հայաստանը հնագույն մշակույթների հիմնադիրներ ու կրողներ են: Չինացիներն ինձ ապշեցրին հայկական երաժշտության հանդեպ ցուցաբերած իրենց մեծ հետաքրքրությամբ, սիրով: Զարմացած էի, թե ինչպես են նրանք մեր ժողովրդական, ազգային երաժշտության հնչերանգներն ու նրբերանգներն ըմբռնում և արագությամբ ընդօրինակում: Մի օր ինձ մոտեցան մոտ 15 չինացի ուսանողներ և խնդրեցին հայկական երաժշտության նոտաները, որ սովորեն ու կատարեն: Հայ կոմպոզիտորներից նրանք գիտեն միայն Արամ Խաչատրյանին: Մյուս հայ անվանի երաժիշտներին չեն ճանաչում, ուստի համակ ուշադրությամբ են լսում ինձ՝ հասկանալով, որ դրանք ադամանդի փայլով զուլալ ակունքներից են գալիս:
– Միքայե՛լ, ի՞նչ զգացումներ ունեք առանց Հայաստանի, Հայաստանից դուրս և Հայաստանում:
– Հայաստանը շատ խորությամբ է լցված իմ հոգում, իմ սրտում, և ես չեմ կարող աշխատել ու ստեղծագործել, նվագել՝ առանց հայկական հողին հպվելու: Ամեն տարի ամռանը եկել եմ Հայաստան և հիմնականում այստեղ եմ ստեղծագործել. Հայաստանն ինձ մի այնպիսի լիցք և ուժ է տալիս, որ ամբողջ տարվա ընթացքում օգնում է լինել եռանդուն, գտնվել ստեղծագործական և կատարողական բարձր հարթակին: Չորս տարի առաջ այդ ավանդույթն ընդհատվեց, երբ ես ակտիվորեն զբաղվում էի «Հայաստանի առեղծվածները» նախագծով: Այդ ժամանակ ես ձայնագրություններ պետք է անեի, և Հայաստան գալ չէր ստացվում: Եվ այժմ՝ 4 տարի անց, ես կրկին Հայրենիքում եմ: Շատ կցանկանայի միջազգային հարթակ դուրս եկած և լավագույն գրախոսությունների արժանացած իմ գործերն այժմ ներմուծել հայկական երաժշտության պրոպագանդման գործում: Արդեն հանդիպել եմ Կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանին, հաղորդել եմ իմ այդ աշխատանքի մասին, հանդիպել եմ նաև Հեղինակային իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Սուսաննա Ներսիսյանին:
– Մեր զրույցի սկզբում Դուք ասացիք, որ եկել եք նաև Ձեր տիկնոջը ծանոթացնելու Հայաստանին, այցելելու Սփյուռքի նախարարություն…
– Այո՛, ճիշտ եք. իմ կինը նախկին ուսանողուհիս է՝ Յուլյան. նա անպայման պիտի ծանոթանա իր ամուսնու Հայրենիքին, մշակույթին, լեզվին, ավանդույթներին: Իմ երեխաները, բնականաբար, հայեր են լինելու, ուստի կինս պետք է լավ ճանաչի Հայաստանն ու հայերին: Նպատակս էր այս այցելության ընթացքում նաև ամուր կապեր հաստատել ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ, ավելի սերտորեն համագործակցել Հայաստանի հետ: Սփյուռքի նախարարությունում ինձ խոստացան օգոստոսի երկրորդ կեսին իմ համերգները կազմակերպել Երևանում, հնարավոր է՝ նաև Գյումրիում, Արցախում: Օգոստոսի 25-ին ես մեկնում եմ Մոսկվա, որովհետև այնտեղ Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված հերթական համերգն է լինելու, որի անմիջական կազմակերպիչն ինքս եմ:
– Վերադառնանք Չինաստան. տիրապետո՞ւմ եք չինարենին:
– Ո՛չ, առայժմ չեմ խոսում և չեմ հասկանում չինարեն, որովհետև շատ դժվար լեզու է. այն չորս հնչերնագ ունի: Ռուսախոս մարդու համար շատ դժվար է սովորել չինարեն, մանավանդ նրանք չեն հասկանում, չեն խոսում ո՛չ ռուսերենով, ո՛չ էլ անգլերենով, կամ էլ՝ մի կերպ խոսում են առնվազն կոտրատված անգլերենով: Ես նրանց հետ շփվում եմ թարգմանչի միոջոցով: Հաջորդ տարի երևի հենց իմ թարգմանչի օգնությամբ էլ կսովորեմ չինարենը: Մոսկվայում ես շատ ավելի ընդունակ, տաղանդավոր ուսանողներ ունեմ, սակայն չինացիներն ինձ զարմացնում են ընդօրինակելու և շատ արագ ըմբռնելու յուրահատկությամբ. երբ լսում են հայկական երաժշտություն, նրանց աչքերն սկսում են փայլել:
– Միքայե՛լ, ո՞ւմից եք ժառանգել երաժշտական ունակությունները:
– Մայրս ազգությամբ ռուս է, հայրս հայ է և արմատներով սերնդեսերունդ Ղարաբաղից են: Մորս կողմից նախապապս Նիկոլայ 2-րդին կցված անձնական թիկնազորի ղեկավարն է եղել: Նախապապիս գործուղել են այստեղ, և նա սուվորովյան դպրոցի նմանությամբ մի դպրոց է կազմակերպել: Իմ ամբողջ ընտանիքն արվեստի մեջ է. տատիկս՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի Իրինա Մարչենկոն, Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնում է աշխատում, մայրս՝ Կատյա Դմիտրյուկը, նույնպես այդ թատրոնում է եղել 18 տարի, այնուհետև մեզ հետ մեկնել է Մոսկվա և թողել է թատրոնը: Պապս՝ Հրանտ Դմիտրյուկը դաշնամուր է նվագել, մայրս՝ նույնպես, սակայն իմ երաժշտական աշխարհի վրա ամենամեծ ազդեցությունը թողել է մորս երկրորդ ամուսինը՝ կոմպոզիտոր, հայկական ռոքի հիմնադիր, «Այաս» խմբի ղեկավար Արթուր Մեթինյանը: Նա ինձ ուղղորդել է երաժշտական աշխարհում: Իմ ընտանիքում և իմ հոգում միշտ թագավորել են արվեստն ու երաժշտությունը:
– Ո՞վ է երաժշտական աշխարհում Ձեր ամենասիրելի, հոգեհարազատ երաժիշտը:
– Երաժշտի համար սա ամենադժվար հարցն է: Հիմա ինձ շատ հոգեհարազատ են երկու հանճարներ՝ Բեթհովենն ու Կոմիտասը. նրանց երաժշտությունը թափանցում է իմ ներաշխարհ և օգնում ինձ իմ կատարումների, իմ ստեղծագործական վերելքների ժամանակ: Նրանք ինձ համար համաշխարհային երաժշտության վեհափառներն են: Կոմիտասից միշտ իմ հոգում ու շուրթերին է «Քելե Ցոլեր»-ը:
– Ո՞րն է Ձեր կազմակերպած ամենահիշարժան համերգը:
– Մոսկվայի կոնսերվատորիայի մեծ դահլիճում կայացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված 3.5 ժամ տևողությամբ համերգն է ամենահիշարժանը: Հանդիսատեսը պարզապես չէր ուզում հեռանալ դահլիճից: Ջութակ, դաշնամուր, երգչախումբ, մենակատարներ… այնքա՜ն հագեցած էր ծրագիրը: Այդ համերգը ցուցադրվեց նաև «Կուլտուրա» ալիքով:
– Ի՞նչ է Հայրենիքը Ձեզ համար:
– Եթե մարդը մոռանում է իր արմատները, հեռանում է դրանցից, ապա նա դադարում է ապրել հոգևոր արժեքներով և դառնում է սովորական, պարզունակ կենցաղավարող մեկը: Դրա համար շատ կարևոր է ապրել Հայրենիքով, Հայրենիքն իմ շնչառությունն է, իմ թթվածինը:

«Бетховен и Комитас для меня – Патриархи мировой музыки»: Микаел Айрапетян
Многие из наших соотечественников, находящихся вдали от Родины, летом посещают Армению – кто с деловыми целями, кто – насладиться армянским абрикосом и тутой, а родившиеся в Армении – также утолить тоску по Родине. Три эти цели, в совокупности, привели в Армению нашего соотечественника, пианиста, лауреата международных конкурсов Микаела Айрапетяна с супругой, пианисткой Юлией. В беседе с ними выяснилось, что Микаел в эти дни проживает в Китае и передает свои профессиональные навыки молодым китайским музыкантам.
– Микаел, расскажите, пожалуйста, о пройденном Вами творческом пути.
Родился в Ереване и до 9 летнего возраста жил здесь. До 3 класса учился в музыкальной школе им. Саят-Нова, затем семьей перебрались в Москву, где окончил музыкальную школу, музыкальное училище при Московской консерватории, где учился в классе Народного артиста России профессора Михаила Воскресенского. Окончил аспирантуру и почти 18-19 лет ковался в кузницах музыкального образования. Я пианист, и естественно, больше выступал на разных сценах мира в качестве солиста, давал концерты в Московских залах, ряде городов РФ, с �?спании, �?зраиле, Польше, теперь же живу и работаю в Китае. В Москве преподаю в �?нституте культуры искусств. В рамках государственных программ сотрудничества между РФ и КНР меня и одну коллегу-армянку командировали в Китай совершенствовать тамошних студентов для двойного свидетельства. Китайские студенты три года учатся у себя на родине, затем приезжают на учебу в Москву и получают два свидетельства о высшем образовании. Такова моя миссия почти годичного проживания в Китае.
– Микаел, я знаю, что параллельно с преподавательской деятельностью Вы ведете там также широкомасштабную музыкальную деятельность, активно пропагандируете армянскую музыку. Расскажете об этом?
– Я человек творческого мира, по сущности своей – достаточно активный и ищущий, уже наладил связи и сотрудничаю с местной формирующейся малочисленной (около 800 человек) армянской общиной. В нее вовлечены молодые люди, мигрировавшие из Еревана. Мой друг из Еревана Мгер Саакян:– замечательная личность, – стремится к тому, чтобы сегодня в Китае развивались армянская культура и искусство. В нынешнем году в китайском городе Нанджинг мы организовали вечер памяти, посвященный 100-летию Геноцида армян, в котором участвовали прибывшие из разных городов Китая армяне, а также китайцы и другие иностранцы. Вход был свободный, в Нанджинге также имел место геноцид китайцев и они прекрасно понимают, что означает истребление 1,5 миллионов армян. В Нанджинге есть музей геноцида китайцев, и один из разделов этого музей посвящен Геноциду армян: именно этот факт объединяет два наших народа. В рамках этого мероприятия памяти Геноцида армян состоялись выставка картин Севады Григоряна и мой сольный концерт, в котором я исполнил произведения Комитаса, Спендиаряна, Бабаджаняна, Амирханяна.
– Каково мнение об армянах китайцев, считающихся одним из древнейших народов мира?
– Если быть честным, многие из них не различают национальности, имевшиеся в составе бывшего СССР: им кажется, все русские, однако познакомившись ближе, пообщавшись, понимают, что армяне принадлежат к другой нации, являются носителями иной культуры, традиций, иной цивилизации. Знакомясь ближе, они начинают питать к армянам большое уважение, исходя из того факта, что и Китай, и Армения являются основателями и носителями древнейшей культуры. Китайцы поразили меня интересом и любовью к армянской музыке. Я был поражен, как они воспринимают и быстро копируют тонкости и звучание нашей национальной, народной музыки. Однажды ко мне подошли человек 15 китайских студентов и попросили ноты армянской музыки, чтобы разучить и исполнять. �?з армянских композиторов им был известен только Арам Хачатрян. Других известных армянских музыкантов они не знают, посему внимательно слушают меня, понимая, что эта музыка исходит из чистейших источников.
– Микаел, что Вы ощущаете в Армении и за ее пределами?
– Армения очень глубоко сидит в моем сердце, душе, я не могу работать и творить без общения с армянской землей. Каждый год летом приезжал в Армению и в основном здесь творил. Армения придает мне такой заряд, силу, что на протяжении всего года это помогает мне быть энергичным, находиться на высокой творческой и исполнительской ступени. Четыре года назад эта традиция прервалась, когда я был активно занят проектом «Мифы Армении». Тогда я должен был сделать записи и приехать в Армению не получалось. �? теперь, спустя 4 года, я вновь на Родине. Очень хотел бы привнести мои произведения, вышедшие на международную арену и удостоившиеся лучших рецензий в дело пропаганды армянской музыки. Уже встречался с председателем Союза композиторов Арамом Сатяном, рассказал об моей работе, встречался также с руководителем Комитета по защите авторских прав Сусанной Нерсисян.
– В начале нашей беседы Вы сказали, что приехали также, чтобы познакомить с Арменией свою супругу, посетить Министерство Диаспоры…
– Да, Вы правы: моя супруга моя бывшая студентка Юлия, непременно должна познакомиться с Родиной, культурой, языком, традициями своего мужа. Естественно, дети мои будут армянами, посему супруга должна хорошо знать Армению и армян. Я также поставил целью за время этого визита наладить крепкие связи с Министерством Диаспоры, тес нее сотрудничать с Арменией. В Министерстве Диаспоры мне обещали во второй половине августа организовать мои концерты в Еревне, возможно, также в Гюмри и Арцахе. 25 августа я отправляюсь в Москву – там предстоит очередной концерт, посвященный памяти Геноцида армян. Непосредственным организатором концерта являюсь я.
– Вернемся к Китаю. Владеете китайским языком?
– Нет, пока не говорю и не понимаю по китайски, потому что язык этот очень труден. Для русскоязычного человека очень трудно выучить китайский, тем более что они не понимают и не говорят ни на русском, ни на английском, либо кое-как изъясняются на ломаном английском. Я с ними общаюсь с помощью переводчика. В будущем году наверное, именно с помощью переводчика, выучу китайский. В Москве у меня есть намного более способные, талантливые студенты, однако китайцы поражают меня способностью копировать и очень быстро воспринимать: когда они слушают армянскую музыку, их глаза начинают блестеть.
– Микаел, от кого Вы унаследовали музыкальные способности?
– Мама по национальности русская, отец армянин, и корнями – из поколения в поколение – карабахцы. Предок со стороны мамы руководил личной охраной при царе Николае II. Его командировали сюда и он организовал школу подобную суворовскому училищу. Вся наша семья в искусстве: бабушка народная артистка РА �?рина Марченко работает в Русском театре им. Станиславского, мама, Катя Дмитрюк – 18 лет проработала в этом же театре, затем уехала с нами в Москву и бросила театр. Дедушка, Грант Дмитрюк, играл на фортепиано, мама тоже, однако самое большее влияние на мой музыкальный мир оказал второй муж моей матери, композитор, основатель армянского рока, руководитель группы «Аяс» Артур Метинян. Он направлял меня в музыкальном мире. В моей семье и моей душе всегда царили искусство и музыка.
– Кто Ваш самый любимый, близкий по духу музыкант?
– Для музыканта это самый трудный вопрос. Сейчас мне очень близки по духу два гения – Бетховен и Комитас: их музыка проникает в мой внутренний мир и помогает мне в исполнении, при творческих взлетах. Они для меня – Патриархи мировой музыки. �?з Комитаса всегда в моей душе и на устах «Келе Цолер».
– Самый памятный концерт, организованный Вами?
– Концерт длительностью 3,5 часа в Большом зале Московской консерватории, посвященный памяти Геноцида армян. Зрители просто не хотели покидать зал. Скрипка, фортепиано, хор, солисты… программа была такой насыщенной. Этот концерт демонстрировался также по телеканалу «Культура».
– Если человек забывает свои корни, отдаляется от них, то перестает жить духовными ценностями и становится обычным, элементарным бытовым явлением. Поэтому очень важно жить Родиной. Родина мое дыхание, мой кислород.