ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակիցներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հյուրընկալեց Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցներին:
Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ողջունելով Սփյուռքի հայկական կրթօջախների ուսուցիչներին, մշակութային խմբերի ղեկավարներին, լրագրողներին և երիտասարդ առաջնորդներին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարևորեց նրանց այցելությունը հայրենիք ու խորհրդարան՝ նշելով, որ տարիներ շարունակ սիրով է հանդիպում ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր գնահատեց Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությունը՝ Հայրենիքում նման կրթական ծրագիր կյանքի կոչելը և ընդգծեց Սփյուռքի հայկական կրթօջախների ուսուցիչների դերը հայապահպանության կարևոր գործում: Նա նշեց, որ հայ ժողովուրդը բազում համազգային խնդիրներ ունի լուծելու և այդ ուղղությամբ իրականացնելիք բազում ծրագրեր: «Սփյուռք» ամառային դպրոցը նման հաջողված ծրագիր է: ԱԺ նախագահը կարևորեց ծրագրի շրջանակներում արևելահայերենի և արևմտահայերենի մերձեցումը նման անմիջական շփմների միջոցով:
Նա մասնավորապես ասաց. «Կարող եմ անվարան ասել, որ «Սփյուռք» ամառային դպրոցը հուսալի ծրագիր է, որը պետք է ամրացնի մեր գաղափարախոսությունը, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, որ Սփյուռքում կարողանում եք պայքարել մեզ հետ միասին, իմացե՛ք, որ միշտ Ձեր կողքին ենք»:
Գալուստ Սահակյանը սփյուռքահայ հյուրերին ներկայացրեց ՀՀ Ազգային ժողովի «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով Սփյուռքի հայկական համայնքների և կրթօջախների դերը դրա իրականացման գործում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը «Սփյուռք» ամառային դպրոցի ուսուցիչներին հորդորեց ավելի մեծ եռանդով ու սիրով շարունակել իրենց ազգապահպան առաքելությունն :
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Ազգային ժողովի նախագահին ավանդական դարձած ընդունելության համար: Նախարարը ևս կարևորեց արևմտահայերենի և արևելահայերենի մերձեցման հնարավորությունը և հուլիսի 29-30-ը այդ նպատակով նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվելիք համաժողովը:
Գերատեսչության ղեկավարը հորդորեց ծրագրի մասնակիցներին, որ Սփյուռքում իրենց զավակներին սովորեցնեն հայոց լեզուն, սրբորեն պահեն ու պահպանեն մեր Մայրենին՝ ազգապահպանության ամենամեծ գրավականը:
Հանդիպման վերջում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատասխանեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցների հարցերին:

Председатель Национального Собрания Галуст Саакян принял участников программы «Летняя школа «Спюрк»
Приветствовав педагогов очагов образования Диаспоры, руководителей художественных групп, журналистов и молодых лидеров в Национальном Собрании, Галуст Саакян отметил важность их визита на Родину и посещения парламента, отметив, что на протяжении долгих лет охотно встречается с участниками Летней школы.
Глава законодательного органа высоко оценил инициативу Министерства Диаспоры – осуществление  на Родине подобной программы, подчеркнув роль педагогов очагов образования армянской Диаспоры в важнейшем деле сохранения армянства. Он отметил, что перед армянским народом стоит множество общенациональных проблем, и в этом плане  предстоит реализовать множество программ. Программа «Летняя школа «Спюрк» – одна из подобных успешных программ. Председатель НС отметил важность сближения в рамках программы восточноармянского и западноармянского языков, посредством такого непосредственного общения.
Он в частности сказал: «Могу без колебаний заявить, что «Летняя школа «Спюрк» – надежная программа, которая должна закрепить нашу идеологию. Выражаю благодарность вам, кому удается в Диаспоре бороться вместе с нами, знайте, что мы всегда рядом с вами».
Галуст Саакян представил гостям инициативу НС РА «Парламентарии против геноцидов», подчеркнув роль армянских общин и очагов образования Диаспоры в деле ее реализации. Он призвал участников «Летней школы «Спюрк» с большим энтузиазмом и любовью продолжать их миссию по сохранению армянства.
Министр Диаспоры Грануш Акопян выразила благодарность председателю Национального Собрания за ставший традиционным прием. Она также отметила важность возможности сближения восточноармянского и западноармянского языков и предстоящий 29-30 июля форум, организуемый по инициативе Министерства.
Глава ведомства призвала участников программы обучать их детей в Диаспоре армянскому языку, свято беречь наш родной язык – величайший залог сохранения нации.
В завершение встречи председатель НС РА Галуст Саакян отвкетил на вопросы участников «Летней школы «Спюрк».