Սասունցի հայերի ձայներով փոխանցվող հիշողությունը
Հոլանդիայի Լեյդեն համալսարանի Մարդաբանության ամբիոնի դոկտորանտ Ուենդի Համլինքը, ով դոկտորական աշխատանք է գրում քուրդ ժողովրդական բանաստեղծների (դենգբեժների) մասին, պատմեց, որ իսլամացած հայերը երաժշտության միջոցով կապ են հաստատում իրենց անցյալի և այն ինքնության հետ, որին կապվածություն են զգում:
Համլինքն իսլամաց(վ)ած հայերի վերաբերյալ գիտաժողովին իր ելույթում նախ անդրադարձավ քրդական բանավոր ավանդությունում «հայկականության» թեմային, այնուհետև հայտնի «Մեթրան Իսա» դեսթանից պատմեց Վանում ապրող հոգևորականի աղջկա՝ Մարիամի պատմությունը, ում Վանի վալին կնության էր վերցրել, սակայն Մարիամը սիրահարվել էր մի քուրդ երիտասարդի: Համլինքը նշեց, որ հայերին հիշում են նաև մշտապես քրդերեն կատարած հայ դենգբեժների՝ Կարապետ Խաչոյի և Գուլեի երգերով, սակայն այս երաժիշտները ոչ թե հայկական, այլ քրդական մշակութային հիշողության կրողներ են:
Հետազոտողը, տեղեկություններ հաղորդելով XVI դարում օսմանյան գերիշխանության տակ հայտնված, սակայն մինչև XIX դարի ավարտը հայկական գյուղերից բաղկացած և մեծավ մասամբ որպես անկախ ֆեդերացիա մնացած Սասունի՝ մինչ 1915 թ. և դրանից հետո բնակչության կազմի վերաբերյալ, նշեց, որ թեև ցեղասպանությունից փրկված հայերի մեծ մասն իսլամացվել է, սակայն երկար ժամանակ պահպանել է քրիստոնեական հավատքն ու ծիսակարգը:
Համլինքը շեշտեց, որ նախքան 1915 թ. շրջանում հայերեն, արաբերեն և քրդերեն էին խոսում, բազմաթիվ հայեր ու քրդեր իրար լեզու գիտեին, իսկ 1915 թ. հետո հայերենն ու հայ մշակույթը մեկ սերունդի ընթացքում շրջանում գրեթե ամբողջությամբ ջնջվեց-մոռացվեց: Համլինքը նշեց, որ ցեղասպանությունից հետո շրջանում մնացել էր լոկ մեկ հայ դենգբեժ՝ Ամոն, ով նախկինում նաև հայերեն երգեր էր կատարում, սակայն 1915 թ. հետո իսլամ ընդունեց՝ դառնալով Օմեր և միայն քրդերեն երգեր կատարեց: Հետազոտողն իր զեկույցն սկսեց սասունցի մի հայից մեջբերումով՝ «քրդական երաժշտությունն արդեն մեր ականջներից չի ջնջվում», ինչն էլ այս իրականությունն է մատնանշում:
Հայ-արաբ մի քուրդ դենգբեժի պատմությունը
Համլինքը մի քուրդ դենգբեժի կենսագրության օրինակով նշեց, որ հայկական ինքնությունը մի կողմից՝ գրեթե ոչնչացվել է, մյուս կողմից՝ չի մոռացվել: Դենգբեժ Ջիհանը, ով չի ամաչում ասել, որ իր հայրը հայ է, և ինքն էլ հպարտանում է, որ քրիստոնեկան արմատներով մուսուլման է, ի տարբերություն բազմաթիվ սասունցի հայերի՝ իրեն ոչ թե «ֆըլե», այլ քուրդ, մուսուլման (միսիլմին, այսինքն՝ իսլամացած հայ) է ներկայացնում: Դենգբեժ Ջիհանը լույս աշխարհ է եկել ցեղասպանությունից փրկված հայ հորից՝ Հակոբից, և արաբ մորից 1925թ. Հևրե գյուղում: 8 տարեկանում մայրը լքել է հորն ու ամուսանցել մեկ ուրիշի հետ: Երբ հայրն որոշ ժամանակ անց մահացել է, Ջիհանը մեծացել է քրդի հետ ամուսնացած իր հորաքրոջ մոտ: 20 տարեկանում իր մի բարեկամի՝ Համո աղայի (մայրը հայ է եղել, հայրը՝ քուրդ) հրավերով գնացել է նրանց գյուղ՝ Համո աղայի մոտ աշխատելու: Որոշ ժամանակ անց նրա աղջկա հետ է ամուսնացել: Ջիհանը աղայի տուն գնացող-եկող դենգբեժներից սովորել է դենգբեժությունը:
Համլինքն իր զեկույցում շրջանում իսլամացած-քրդացած հայերի և քրիստոնյաների միջև եղած հարաբերությունների վերաբերյալ որպես օրինակ նշեց բռնի իսլամացված, սակայն հետո քրիստոնեությանը վերադարձած մի կին դենգբեժի պատմությունը, որը պատմել էր դենգբեժ Ջիհանը: Դենգբեժ Ջիհանը հիացմունքով էր խոսում իր կյանքում տեսած միակ կին և հայ դենգբեժ Խեմեի (մուսուլմանական անունը Հենիֆե) կատարողական վարպետությունից:
Համլինքն ասաց, որ դենգբեժ Ջիհանը 9 երեխա ունի, 2004 թ. ի վեր տեղափոխվել և բնակություն է հաստատել Ստամբուլում: Դենգբեժ Ջիհանի բոլոր երեխաները քրդական շարժման ակտիվ կողմնակիցներից են, երեխաների հետ մշտապես քրդերեն է խոսել, իսկ ամենափոքրը, որ փաստաբան է և Ստամբուլում է բնակվում, վերագտնում է իր արմատները՝ հայկականությունը, հայկական անուն է վերցրել և շատ մոտիկից հետևում է թե՛ քրդական, թե՛ հայկական շարժումներին: Իսկ հայրը՝ դենգբեժ Ջիհանը, որքան էլ որ շարունակի ասել՝ «ես քուրդ ու մուսուլման եմ, ֆըլե չեմ», առանց ամաչելու պատմում է իր անձնական «հայկական» պատմությունը:
Համլինքն իր զեկույցն ամփոփեց հետևյալ մտքով. Թուրքիայում համակարգված փորձում են ջնջել հայկական ինքնությունը, սակայն ի պատասխան այս ամենի՝ հայերի «ձայնն» արդեն շարունակում է արձագանքել այնպես, ինչպես քուրդ դենգբեժի խոսքերում է:

Memory transferred through the voices of the Armenians of Sasun
PhD student of the Department of Anthropology at Laden University of Holland Wendy Hamlink, who is writing a dissertation on Kurdish national poets (dengbezhs), says music helps Islamized Armenians establish a connection with their past and the identity with which they feel associated.
In her speech at the conference devoted to Islamized Armenians, Hamlink first touched upon the topic of “Armenianness” in Kurdish poetry and later referred to the famous “Metran Isa” destan and shared the story of the daughter of a clergyman living in Van, Mariam, whom the val of Van married, but Mariam was in love with a young Kurd. Hamlink mentioned that the Armenians are also remembered in the songs that Armenian dengbezhs Karapet Khacho and Gule performed in Kurdish, but these musicians weren’t the bearers of Armenian culture, but Kurdish culture.
Providing information about the population of Sasun prior to and after 1915, which was under Ottoman dominance in the 16th century, but was composed of Armenian villages until the late 19th century and had remained as mostly an independent federation, the researcher mentioned that though most of the survivors of the Armenian Genocide became Islamized, they kept their Christian faith and maintained their rituals for a long time.
Hamlink stressed the fact that prior to 1915, people would speak in Armenian, Arabic and Kurdish in the region, several Kurds and Armenians knew each other’s languages, but after 1915, the Armenian language and culture were almost completely eliminated in the course of one generation. Hamlink mentioned that there was only one Armenian dengbezh left in the region, Amo, who used to perform Armenian songs, but converted to Islam after 1915, became Omer and only performed Kurdish songs. The researcher began her speech by citing an Armenian of Sasun who said “we keep hearing Kurdish music”, which shows the reality.
The story of a Kurdish, Armenian-Arab dengbezh
Bringing up the biography of a Kurdish dengbezh as an example, Hamlink mentioned that the Armenian identity has been eliminated on the one hand and hasn’t been forgotten on the other. Unlikek many Armenians of Sasun, Dengbezh Jihan, who isn’t ashamed of saying that his father was Armenian and that he also takes pride in being a Muslim with roots tracing back to Christianity, presents himself not as a “fle”, but a Kurd, a Muslim (misilmin, meaning Islamized Armenian). Dengbezh Jihan was born into the family of Hakob, his Armenian father and survivor of the Armenian Genocide, and his Arab mother in 1925 in Hevre village. At the age of 6, Jihan’s mother left his father and got married to another man. When the father passed away after a while, Jihan grew up with his aunt who had gotten married to a Kurd. At the age of 20, at the invitation of one of his friends, Hamo Agha (his mother was Armenian and father was Kurdish), he left for Hamo Agha’s village to work with him. After a while, he got married to Hamo Agha’s daughter and learned how to be a dengbezh from the dengbezhs that would come and go.
Talking about the relations between Islamized Armenians who had become Kurds and the Christians in her speech, Hamlink shared the story that dengbezh Jihan had shared about a woman dengbezh who had been forcefully Islamized and later had returned to Christianity. Dengbezh Jihan talked with admiration about the mastery of the only Armenian woman dengbezh that she had seen in her life. Her name was Kheme (Muslim name Henife).
Hamlink said dengbezh Jihan has 9 children and has been living in Istanbul since 2004. All of dengbezh Jihan’s children are active members of the Kurdish movement. Dengbezh Jihan has always spoken in Kurdish with his children, and the youngest of the children is a lawyer in Istanbul and is rediscovering his roots, that is, the Armenianness. He has taken an Armenian name and is very closely following the actions of the Kurdish and Armenian movements. No matter how much his father, dengbezh Jihan says “I am a Kurd and a Muslim, I am not fle”, dengbezh Jihan’s child shares his personal “Armenian” story.
Hamlink ended her speech with the following thought: Turkey is systematically trying to erase the Armenian identity, but in response to all this, the “voice” of the Armenians continues to resonate, just like it resonates in the words of a Kurdish dengbezh.