Բարսելոնայի հեռուստատեսությունը անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը
Ապրիլի 26-ին Բարսելոնայի 8-րդ հեռուստաալիքը անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին Իսպանիայից «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Արթուր Ղուկասյանը: Հիշեցնենք. Կատալոնիան Իսպանիայի չորս ինքնավարություններից մեկն է, որի խորհրդարանը ճանաչել ու դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Նյութը սկսվում է հիշատակումով, որ լրացել է մեկ դարը հրեշավոր բարբարոսություններով լի Հայոց ցեղասպանության, որին զոհ գնացին 1,5 մլն. անմեղ մարդ: «Թուրքիան ընդունում է կոտորածների փաստը, բայց դեմ է այն ցեղասպանություն անվանել»,- ընգծվում է ռեպորտաժում: Իսպանիայի հայերի միության նախագան Գայանե Ասիլբեկյանը, խոսելով սարսափելի եղեռնագործության օրերին տուժած և հրաշքով փրկված ու Մովսես գյուղ հասած իր հարազատների մասին, ասաց. «Տասնամյակների այս լռության դիմաց ճչալ եմ ուզում. ինչո՞ւ են միայն քսաներկու երկիր ճանաչել փաստը: Սա ցավ է ինձ պատճառում»:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ է ըստ էության տեղի ունեցել 1915 թվականին, հայ լրագրող Արթուր Ղուկասյանը շեշտեց. «Իսկ ի՞նչ է նշանակում ցեղասպանությունն ինքնին: Այն կազմված է երկու բառերի կապակցությունից` «ցեղ» և «սպանություն»: Ի՞նչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին. մարդկանց զանգվածային կոտորած: Միայն այն պատճառով, որ նրանք հայ էին»:
Շարունակելով այս հարցի քննարկումը, Բարսելոնայի Փաստաբանների միության Միջազգային քրեական արդարադատության հանձնաժողովի նախագահ, մեր ժողովուրդի բարեկամ պրոֆեսոր Խուան Մերելո-Բարբերան, հարկ համարեց ընդգծել, որ Ռաֆաել Լեմկինը, ով և գործածության մեջ դրեց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ իրագործված հանցագործության հասկացություն, անձամբ է խոստովանել, թե նշված երեւույթի մասին նրան ստիպել է խորհել ամենից առաջ հայերի համատարած սպանությունները Օսմանյան կայսրությունում:
Կատալոնացի լրագրողը ուշադրություն դարձրեց այն բանի վրա, որ Էրդողանը այս ապրիլի 24-ին կարծես թե ցավակցություն է հայտնել հայ ժողովուրդին: ի պատասխան Ա. Ղուկասյանը ասաց. «Այն, ինչ պահանջվում է Էրդողանից` բոլոր ազգերին ուղղված ընդհանուր կարգի հայտարարությունները չեն, այլ` իրերն իրենց անունով կոչելը: Այս պարագայում անհրաժեշտ էր գոնե ասել. «Ներողություն եմ խնդրում Հայոց ցեղասպանության կապակցությամբ, որն անձամբ ես չեմ իրագործել, բայց մեղքը իմ երկրի ղեկավարության վրա է»:
Համամիտ լինելով այս մտքի հետ, Խ. Մերելո-Բարբերան իրավաբանի դիրքից ավելացրեց. «Քանի դեռ ճանաչված ու դատապարտված չէ բոլորի կողմից` այս հանցանքը տեղ է տալիս նրա կրկնողության համար»:
Գ. Ասիլբեկյանն էլ ամփոփեց. «Որպես հայ և որպես մեկը, ով պատկանում է այդ անմարդկային տանջանքներից տուժած ընտանիքներից մեկին, վստահեցնում եմ Ձեզ, որ շարունակելու ենք պայքարը այնքան ժամանակ, մինչև ողջ աշխարհը ընդունի և դատապարտի ոճրագործությունը»:

Телевидение Барселоны обратилось к теме Геноцида армян
Восьмой телеканал Барселоны 26 апреля обратился к теме 100-летия Геноцида армян. Редакцию «Армяне сегодня» об этом информирует из �?спании Артур Гукасян. Напомним, Каталония – одна из четырех автономий �?спании, парламент которой признал и осудил Геноцид армян.
Материал начинается с упоминания о том, что исполнилось столетие Геноцида армян, полного чудовищного варварства, жертвой которого пали полтора миллиона невинных людей. «Турция признает факт истреблений, но возражает против квалификации его как геноцид», – подчеркивается в репортаже. Председатель Союза армян �?спании Гаяне Асилбекян, говоря о своих родных, пострадавших в этих событиях и чудом добравшихся до села Мовсес, сказала: «Против этих десятилетий молчания хочу кричать: почему только 22 страны признали факт. Это причиняет мне боль».
Отвечая на вопрос, что по существу происходило в 1915 году, армянский журналист Артур Гукасян отметил: «А что означает геноцид вообще? Он состоит из двух слов: племя и убийство. По той единственной причине, что они были армянами».
Продолжая обсуждение вопроса, председатель комиссии международной уголовной юриспруденции Союза адвокатов Барселоны, друг нашего народа, профессор Хуан Мерело-Барбера счел нужным подчеркнуть, что Рафаель Лемкин, который и ввел в оборот термин «геноцид» как понятие преступления против человечества, лично признавался: первое, что побудило его размышлять об этом явлении, было массовое уничтожение армян в Османской империи.
Каталонский журналист обратил внимание на то, что Эрдоган в апреле этого года как будто выразил соболезнование армянскому народу. В ответ А.Гукасян сказал: «То, что требуется от Эрдогана – не заявление общего порядка, адресованное всем народам, а назвать вещи своими именами. В данном случае необходимо было хотя бы сказать: «Прошу прощения за Геноцид армян, который не я лично осуществил но вина за который – на руководстве моей страны».
Будучи согласен с этой мыслью, Х.Мерело-Бербера с позиций юриста добавил: «Покуда не признано и осуждено всеми, это преступление оставляет лазейку для его повторения».
А Г.Асилбекян обобщила: «Как армянска и как наследница семьи, пострадавшей от этих ужасных мук, заверяю вас, что мы продолжим нашу борьбу до тех пор, пока весь мир не признает и не осудит преступление».