Թուրք ռեժիսորը սկսել է Ցեղասպանությունը ժխտող ֆիլմի նկարահանումները
Թուրք հայտնի ռեժիսոր Իսմաիլ Գյունեշը սկսել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող ու 1915-ը պարզապես ընդհանուր ողբերգություն ներկայացնող «Քարավան 1915» ֆիլմի նկարահանումները, գրում է News.am-ը:
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Sabah-ը, ֆիլմի նկարահանումների համար արդեն ստեղծվել են երկու քաղաքներ, որոնք նույնությամբ կրկնում են 1915-ի քաղաքները:
Ֆիլմի ռեժիսոր Իսմաիլ Գյունեշը ավելի վաղ հրաժարվել էր հայտնել ֆիլմի հովանավորի անունը, սակայն շեշտել է, որ ֆիլմը մեծ բյուջե ունի, որի շրջանակներում էլ հնարավոր է իրականացնել նման մեծ ու ծախսատար աշխատանք: Նա նշել էր ֆիլմում նկարահանվելու են մոտ 300 պրոֆեսիոնալ դերասան, որոնց մի մասը հայտնի դերասաններ են:
Թուրք ռեժիսորը նշել է, թե իր ֆիլմում ինքը չի փորձում ցույց տալ թե ցեղասպանություն եղել է կամ հակառակը, այլ պարզապես ցույց է տալիս մի կառապանի պատմություն, ում հանձնարարել էին Գիրեսունում ապրող 200 հայերին տեղափոխել Հալեպ, որի ընթացքում կառապանը «անձնվիրաբար» պաշտպանել է իրեն «վստահված» հայերին ավազակների հարձակումներից:
Նա շեշտել է, թե Գիրեսունից Հալեպ գնալու ժամանակ տարբեր վայրերում ֆիլմի հերոսներն ականատեսն են լինելու կոտորածների տեսարանների:

Турецкий режиссер приступил к съемкам фильма, отрицающего Геноцид армян
�?звестный турецкий режиссер �?смаил Гюнеш приступил к съемкам фильма «Караван 1915», отрицающего Геноцид армян и представляющего события 1915 года просто как общую трагедию, пишет News.am.
Как сообщает турецкий Sabah, для съемок фильма уже созданы два города, в точности повторяющие города 1915 года.
Ранее �?смаил Гюнеш отказался сообщить имя спонсора фильма, однако подчеркнул, что фильм имеет большой бюджет, в рамках которого возможно осуществить столь крупномасштабный и затратный проект. В фильме, отметил он, будут сниматься около 300 профессиональных актеров, часть из них – весьма известные.
Турецкий режиссер отметил, что в своем фильме от не пытается показать, был геноцид или нет, а просто описывает историю одного кучера, которому поручено доставить 200 живущих в Гиресуне армян в Алеппо. Во время путешествия кучер «самоотверженно» защищал «доверенных» ему армян от нападений разбойников.