Նյու Յորքի «Շուշի» պարախումբը հյուրընկալվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 7-ին Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան Մայր տաճարի «Շուշի» պարախմբի անդամներին ընդունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ սփյուռքի նախարարը կարևորեց պարախմբի ազգանվեր գործունեությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Շնորհակալ եմ պարախմբի բոլոր անդամներին հայկական պարարվեստը, ազգային մշակույթը պահպանելու, զարգացնելու,աշխարհին ներկայացնելու համար: Հայապահպանությունը մեր ազգի գլխավոր խնդիրն է: Այսօր աշխարհում 7 միլիոն մարդ խնդիր ունի հայ մնալու: Պետք է պայքարենք մեր արմատի, ինքնության, տեսակի, մշակույթի պահպանման համար: Աշխարհում 30 հազարից ավելի հայկական կազմակերպություն կա, որոնց գլխավոր խնդիրը հայապահպանությունն է: «Շուշի» պարախումբը հիանալի է լուծում հայ երիտասարդին հայ պահելու կարևորագույն խնդիրը: Հայ մնալու ամենակարևոր բանալիներից մեկը ազգային պարն է: Հատկապես Սփյուռքում պարը հայապահպանության հզոր զենքերից է, որ կարողանում է ոչ միայն լավագույնս պահպանել ազգային որակները, այլև օտար մշակութային միջավայրում ճանաչելի ու սիրելի դարձնել հայկական արվեստը և նրա պատմությունը»:
Բարձր գնահատելով պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սեդա Պասկալյան-Քանդարջյանի՝ արվեստի ու մշակույթի բնագավառում ազգանվեր գործունեությունը, նրա անմնացորդ նվիրումը հայկական պարարվեստի պահպանման ու տարածման գործին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նրան պարգևատրեց նախարարության «Կոմիտաս» մեդալով:
«Շուշի» պարախմբի գործադիր կոմիտեի անդամ Թալին Կուպելյանը և մշտական աջակից Սոսի Սեդրակյանը հայապահպանության, Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրվեցին շնորհակալագրերով:
1992թ. հեռավոր Նյու Յորքում բնակվող մի խումբ երիտասարդներ, համախմբվելով Սուրբ Վարդան եկեղեցու հովանու ներքո, հիմնեցին պարախումբ, որին 1995թ. Արցախի Հանրապետության անկախության երրորդ տարվա կապակցությամբ «Շուշի» անվանեցին: Պարախումբը մեծ ճանաչում ունի և բազմաթիվ հյուրախաղեր է ունեցել տարբեր երկրներում՝ հատկապես Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Ամերիկայում: 2013թ. «Շուշի» պարախումբն ընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչված Միջազգային պարային խորհրդի անդամ:
Նշենք, որ հուլիսի 5-ին Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան Մայր տաճարի «Շուշի» պարախմբի մենահամերգը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ելույթով հանդես եկան 65 պարող-պարուհիներ Նյու Յորքից ու Կալիֆորնիայից:

On July 7, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received members of the Shushi Dance Ensemble of the St. Vartan Armenian Church of New York.
Greeting the guests, the minister attached importance to the dance ensemble’s efforts and particularly mentioned the following: “I would like to thank all the members of the dance ensemble for preserving and helping develop Armenian dance and culture and presenting them to the world. Preservation of the Armenian identity is the Armenian nation’s key objective. Today, 7 million Armenians face the issue of preserving the national identity. We must fight for the preservation of our roots, identity, type and culture. There are over 30,000 Armenian organizations around the world, and their key objective is to preserve the Armenian identity. The Shushi Dance Ensemble helps young Armenians preserve their national identity, and it does this wonderfully. One of the keys to preserving the Armenian identity is national dance, especially in the Armenian Diaspora where dance is one of the powerful “weapons” for preservation of the Armenian identity that can not only help best preserve the national qualities, but also make Armenian arts and history loved and recognizable among nations with different cultures.”
Praising the pro-national efforts of the ensemble’s artistic director Seta Paskalian-Kandardjian in the spheres of arts and culture and her unconditional dedication to the preservation and dissemination of Armenian dance, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan presented her with the Komitas Medal of the RA Ministry of Diaspora.
Member of the Shushi Dance Ensemble’s executive committee Talin Kupelian and the ensemble’s supporter Sossi Setrakian were granted certificates of appreciation for their notable contributions to the preservation of the Armenian identity and the strengthening of cultural ties between Armenians in Armenia and in the Diaspora.
In 1992, young Armenians of New York consolidated around the St. Vartan Armenian Church and established a dance ensemble, which was named “Shushi” on the occasion of the third anniversary of the independence of the Artsakh Republic in 1995. The dance ensemble is highly recognized and has given several concerts around the world, especially in the Near East and South Africa. In 2013, Shushi Dance Ensemble was elected a member of the International Dance Council officially recognized by the UNESCO.
On July 5, Shushi Dance Ensemble of the St. Vartan Armenian Church of New York gave a concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet in Yerevan. The concert featured performances by 65 dancers from New York and California.