Տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլի բացումը
Հունիսի 15-ին կայացավ ՀՀ ՍՆ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2015թ. ծրագրի առաջին փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների ու պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Առաջին փուլին մասնակցում է 58 երիտասարդ, որոնցից 38-ը՝ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայեր են, իսկ 20-ը՝ 13-18 տարեկան պատանիներ ու աղջիկներ ՌԴ-ից, Բելառուսից, Թուրքմենստանից և ԱՄՆ-ից:
2015թ. ծրագրի շրջանակում նախատեսված է մինչև 1100 սփյուռքահայ երիտասարդի այց Հայրենիք: Ծրագիրը կիրականացվի 8 փուլով՝ հունիսի 14-ից օգոստոսի 29-ը: Այս տարի ևս «Արի տունը» կունենա քառօրյա ճամբարային ծրագիր, որը կկազմակերպվի Ծաղկաձորում:
2014թ. սփյուռքահայ 1071, իսկ հայաստանյան ընտանիքներից 200 երեխա մասնակցել է ծրագրի ճամբարային փուլին: Անցյալ տարվա ծրագրում կարևորվեց Դիարբեքիրից (Թուրքիա) 50 հոգանոց խմբի այցելության կազմակերպումը, այս տարի սպասվում է Դերսիմից նույն քանակով իսլամացած հայերի մասնակցություն «Արի տուն» ծրագրին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ նշելով. «Արդեն յոթերորդ տարին է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպում է սփյուռքահայ մեր պատանիների ու աղջիկների հայրենաճանաչության այցը Հայրենիք: Անցած յոթ տարիների ընթացքում հազարավոր երիտասարդներ են այցելել Հայաստան, ճանաչել, սիրել ու կապվել Մայր Հայրենիքին, շատերը ուսումը շարունակել են Հայրենիքում, հարյուրավոր մասնակից երեխաների հորդորներով իրենց ընտանիքները հանգիստը կազմակերպվել է Հայաստանում, տասնյակ երիտասարդներ ընտանիք են կազմել: Սիրելի՛ երեխաներ, այն զգացողություններն ու ապրումները, որ դուք կապրեք Հայրենիքում, անփոխարինելի ու անկրկնելի են լինելու»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, մարզային ու համայնքային կառույցների աջակցությունը «Արի տուն» ծրագրին:
«Իմ խոնարհումն եմ բերում բոլոր այն հայաստանյան ընտանիքներին, որոնք սիրով հյուրընկալում են մեր մանուկներին ու պատանիներին, – ընգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, – մենք առանձնակի ջերմությամբ պիտի հոգ տանենք սիրիահայ մանուկների մասին, ովքեր ժանակավորապես հեռանալով ռմբակոծվող Սիրիայից՝ իրենց հանգիստը որոշել են անցկացնել Հայաստանի խաղաղ երկնքի տակ»:
Ազդարարելով «Արի տուն» ծրագրի մեկնարկը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը, ավանդույթի համաձայն, ամենակրտսեր մասնակցին՝ 13-ամյա Ռայմոնդ Նազարյանին (ՌԴ) հագցրեց «Արի տուն» ծրագրի տարբերանշանով շապիկն ու գլխարկը և հանձնեց պայուսակը:
Մասնակիցների համար ցուցադրվեց «Արի տուն» ֆիլմը, իրենց կատարումներով արիտունցիներին ողջուցին Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնի սաները, «Մանկական եվրատեսիլ 2014» երգի մրցույթի Հայաստանը ներկայացրած Բեթթին և այլք:
Այնուհետև արիտունցիները ծանոթացան աշխատանքային խմբի անդամների հետ, ովքեր 14 օր շարունակ պիտի ուղեկցեն ու հոգ տանեն իրենց մասին:

Opening ceremony of first stage of 2015 “Ari Tun” Program was held
On June 15, the solemn opening ceremony of the first stage of the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition was held with the participation of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, as well as representatives of the districts and corresponding agencies of Yerevan.
There are 58 young Diaspora Armenians participating in the first stage, of which 38 are Syrian-Armenians residing in Armenia and another 20 are 13-18-year-old boys and girls from the Russian Federation, Belarus, Turkmenistan and the USA.
About 1,100 young Diaspora Armenians will be visiting the Homeland through the 2015 “Ari Tun” Program. The program will be held in eight stages (14 June-29 August) and will include a four-day camping event in Tsaghkadzor.
In 2014, 1,071 Diaspora Armenian children and youth and 200 children and youth of Armenia participated in the camping event. The highlight of last year’s program was the visit of a 50-member group of Armenians from Diyarbakir (Turkey). This year, another 50 Islamized Armenians of Dersim will be participating in the “Ari Tun” Program.
“This year marks the seventh year that the RA Ministry of Diaspora has been organizing the cognitive visits of young Diaspora Armenians to the Homeland. Throughout the past seven years, thousands of young Armenians have visited Armenia, recognized the country, grown to love the Mother Homeland and have become connected. Many of them have continued their studies in the Homeland, families have paid heed to their children’s calls and have spent their vacation in Armenia, and dozens of other youth have started families. Dear children, what you will feel and experience in the Homeland will be incredible and irreplaceable,” RA Minister of Diaspora mentioned in her welcome speech.
Minister Hranush Hakobyan attached importance to the support of various government agencies, as well as regional and community organizations to the implementation of the “Ari Tun” Program.
“I respect all the families of Armenia that are cordially hosting our children and youth,” the RA Minister of Diaspora emphasized, adding: “We must take special care of the Syrian-Armenian children who have temporarily left Syria due to the state of war and have decided to spend their vacation in our peaceful country.”
The RA Minister of Diaspora declared the launch of the program and, according to tradition, dressed the youngest participant, 13-year-old Raymond Nazaryan (Russian Federation) in the shirt and hat with the logo of the “Ari Tun” Program and gave him a bag with the logo on it.
The participants watched a film about the “Ari Tun” Program and were greeted with performances by members of the Mesrop Mashtots Speech Culture Center, singer Betty, who represented Armenia at the 2014 Junior Eurovision Song Contest, and others.
Afterwards, the participants of the program were introduced to the members of the task force who will be escorting and taking care of the participants for the next two weeks.