Լորի Յունիսես. «Հայրենիքում հաղթահարելի է ցանկացած վախ…»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի ընթացքում տեղի են ունենում շատ զվարճալի դեպքեր, որոնց կենտրոնում գտնվում են հենց ծրագրի մասնակիցները: Այդպիսի մի դեպքի հերոս է 3-րդ փուլի մասնակից Լորի Յունիսեսը, ով ժամանել է Հայաստան Լիբանանից: Լորիի հետ առիթ ունեցա ծանոթանալու ծրագրի շրջանակներում, երբ դիմավորում էի նրան օդանավակայանում: Առաջին հայացքից աչքի էր ընկնում նրա բարի ժպիտը: Ամբողջ ճանապարհին Լորին հիանում էր գիշերային լուսավոր Երևանով: Զրույցի ժամանակ Լորին պատմեց իր մասին:
-16 տարեկան եմ, ապրում եմ Լիբանանի Բեյրութ քաղաքում, ծնողներս երկուսն էլ հայ են, մայրս Հայաստանի և հայ կրոնի պատմության ուսուցչուհի է, հայրս՝ ծրագրավորող: Հաճախում եմ Բեյրութի Հայ Ավետարանական քոլեջ, արդեն 10 տարի է ջութակ եմ նվագում: Ես տիրապետում եմ անգլերեն, արաբերեն և ֆրանսերեն լեզուներին, բայց տանը մենք միայն հայերեն ենք խոսում: Միշտ երազել եմ այցելել իմ հայրենիք, արդեն քանի տարի է ցանկանում էի մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին, բայց միայն այս տարի հաջողվեց:
Երբ հասանք հյուրընկալ ընտանիքի բնակարան, Դավիթաշեն համայնքի «Արի տուն» ծրագրի համակարգող Տիգրան Գալստյանը, որպես աղջկան ուրախացնելու փաստ, տեղեկացրեց, որ տանը երկու փոքրիկ շնիկներ կան: Լուրը լսելուն պես Լորին հայտնվեց տան դարպասների հետևում՝ հայտնելով, որ չի մտնելու ներս: Տան շեմին կանգնած հյուրընկալ տան տիկինը՝ իրանահայ Արլետ Ավագյանը, փորձում էր համոզել աղջկան, որ շնիկները չեն կծում, բայց շնիկների ամեն մի ձայնից Լորին ավելի էր վախենում: Տան տիկնոջ հետ միասին բռնեցինք շնիկներին, իսկ Լորին արագ մտավ ներս: Մենք փակեցինք նրանց շքամուտքի դռան հետևում և առաջ անցանք: Մի րոպե անց դուռը բացվեց, և շնիկների ներս մտնելն ու Լորիի բարձր բղավոցը մեկ եղավ: Բազմոցի շուրջ սկսվեց շուրջպար. Շնիկներից մեկը վազում էր Լորիի հետևից, ես շնիկի հետևից, տան տիկինը իմ հետևից, իսկ պարոն Գալստյանը՝ մյուս շնիկի, ու բոլորս բղավում էինք: Ի վերջո մեզ հաջողվեց մյուս սենյակ տեղափոխել շնիկներին, իսկ աստիճանների վերևում հայտնված Լորին վախից չէր իջնում: Քիչ անց ամեն ինչ հանդարտվեց, և մենք հեռացանք: Հաջորդ օրը պարոն Գալստյանը, աղջկան իր տուն տեղափոխելու նպատակով, այցելում է հյուրընկալ ընտանիք: Ներս մտնելուն պես նա տեսնում է Լորիին բազմոցին նստած՝ շնիկը գրկին, և աղջիկն իր բարի ժպիտով բացատրում է, որ հայրենիքում լինելն օգնեց նրան հաղթահարել վախը:
Ծրագրի 3-րդ փուլի բացմանը կրկին հանդիպեցի Լորիին, և նա կիսվեց իր տպավորություններով:
-Շատ սիրեցի Երևանը, այն շատ գեղեցիկ է գիշերով: Մեկ օրվա մեջ հասցրել եմ շրջել քաղաքով և շատ հավանել եմ հատկապես հրապարակի երգող շատրվանները: Այնքան լավ եմ ինձ զգում, երբ շուրջբոլորը խոսում են հայերեն:
-Ինչպես ես քեզ զգում հյուրընկալ ընտանիքում:
-Հիանալի, նրանք շատ ջերմ են իմ հանդեպ, նրանց կողքին հանգիստ եմ ինձ զգում: Տիկին Ավագյանը իր տանը հյուրընկալել է նաև ծրագրի մեկ այլ մասնակցի՝ Շանթին, ում հետ մենք շատ շուտ մտերմացանք:
-Լսել եմ մտերմացել ես շնիկների հետ, այդ ինչպե՞ս ստացվեց:
-Այո, ես նրանց սիրեցի: Առավոտյան երբ նախաճաշում էինք, վախից աչքերով փնտրում էի նրանց: Հանկարծ զգացի, որ մի շնիկը ոտքիս տակ է եկել, ու երբ սկսեց խաղալ ինձ հետ, վախս անմիջապես կորավ: Քիչ անց ես մոտեցա նրանց, սկզբում զգուշորեն շոյեցի, իսկ հետո վախը լիովին կորավ, ու հաջորդ օրն անցավ նրանց անընդհատ գրկելու ցանկությունը սրտումս: Կարծում եմ հայրենիքում ամեն տեսակ վախերը կորչում են:
-Հպա՞րտ ես, որ հայ ես:
-Անչափ: Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանի մի մասնիկն եմ: Այստեղ է իմ տունը: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը ինձ նման հնարավորություն ընձեռելու համար:

Лори ЮН�?СЕС: «На Родине преодолим любой страх…»
В ходе программы познания молодежью Диаспоры Родины «Ари тун» происходят весьма забавные происшествия, в центре которых оказываются участники программы. Герой одной подобной истории стала участница 3-го тура Лори Юнисес, приехавшая в Армению из Ливана. Я познакомилась с ней в аэропорту, когда встречала группу. С первого же взгляда обращала на себя внимание ее добрая улыбка. Всю дорогу любовалась ночным Ереваном. В ходе беседы Лори рассказала о себе.
– Мне 16 лет, живу в Ливанском городе Бейрут, родители оба армяне, мама педагог истории Армении и армянской религии, отец программист. Посещаю Армянский Евангелистский колледж Берута, уже 10 лет играю на скрипке. Владею английским, арабским и французским языками, но дома говорим исключительно на армянском. Всегда мечтала побывать на Родине, уже который год хотела участвовать в программе «Ари тун», но удалось только в этом году.
Когда мы добрались до квартиры принимающей семьи, координатор программы «Ари тун» общины Давидашен Тигран Галстян, чтобы порадовать девушку, сообщил, что в доме есть две маленькие собачки. Услышав это, Лори тут же выскочила за ворота, заявив, что не войдет в дом. Стоя на пороге, гостеприимная хозяйка дома, иранская армянка Арлет Авагян пыталась убедить девушку, что собачки не кусаются, но от лая последних Лори пугалась еще больше. Вместе с хозяйкой дома поймали собачек, а Лори быстренько зашла в дом. Мы закрыли дверь. Но минуту спустя дверь снова открылась – появление в доме собак и крик Лори произошли одновременно. Начался хоровод вокруг дивана: одна из собачек бегала за Лори, я – за собачкой, хозяйка дома – за мной, а господин Галстян – за другой собачкой. �? все вместе кричали. В конечном счете, нам удалось увести собачек в другую комнату, а стоящая на лестнице Лори боялась спуститься вниз. Немного спустя все успокоилось, и мы уехали. На следующий день господин Галстян, с целью перевезти девочку к себе домой, посетил принимающую семью. Войдя, увидел следующую картину: Лори сидит на диване в обнимку с собачкой, и своей доброй улыбкой девочка объясняет, что приезд на Родину помог ей преодолеть страх.
На открытии 3-го этапа программа я вновь встретилась с Лори, и она поделилась своими впечатлениями.
– Очень полюбила Ереван, он особенно красив ночью. За один день успела побродить по городу, особенно понравились поющие фонтаны на площади. Так зхорошо себя чувствую, что вокруг все говорят на армянском.
– Как себя чувствуешь в принимающей семье?
– Замечательно, они очень тепло ко мне относятся, рядом с ними я себя чувствую спокойно. Госпожа Авагян приняла в своем доме и другого участника программы – Шанта, с которым мы очень быстро подружились.
– Слышала, подружилась и с собачками. Как это произошло?
– Да, я полюбила их. Утром за завтраком от страха глазами искала их. �? вдруг почувствовала, что одна из собачек сидит у моих ног, а когда начала со мной играть – страх мой моментально улетучился. Немного спустя подошла к ним, сначала осторожно погладила, а потом страх пропал совершенно. Весь следующий день мне хотелось взять их на руки. Думаю, на Родине все страхи пропадают.
– Гордишься тем, что армянка?
– Безмерно. Я горжусь, что являюсь частичкой Армении. Здесь мой дом. Благодарна Министерству Диаспоры за то, что предоставило мне такую возможность.