Սիլվա Գույումջյանը և Արտաշես Մարկոսյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Պոլսի Ազգային Կենտրոնական վարժարանի տնօրեն Սիլվա Գույումջյանին և նրա ամուսնուն՝ «Արաս» հրատարակչության նախկին խմբագրապետ Արտաշես Մարկոսյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սիլվա Գույումջյանին հանձնեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2014թ. սեպտեմբերի 17-ի հրամանագրով շնորհված պարգևը՝ «Մովսես Խորենացի» շքանշանը: «Ավելի քան 35 տարի ղեկավարելով Ազգային կենտրոնական վարժարանը՝ Դուք Ձեր նշանակալի ավանդն եք բերել հայապահպանության կարևորագույն գործին», – նշեց գերատեսչության ղեկավարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Սիլվա Գույումջյանի գործունեությունը՝ 130-ամյա Ազգային կենտրոնական վարժարանի ավանդույթների պահպանման և զարգացման գործում: «Ազգային վարժարանն են ավարտել անվանի հայ մտավորականներ Արշակ Չոպանյանը, Հրաչյա Աճառյանը, Միսաք Մեծարենցը, Վահան Թեքեյանը, Հակոբ Մնձուրին: Այս շարքը կարելի է երկար շարունակել: Վարժարանը ժամանակին ղեկավարել են նշանավոր հայ մտավորական ուսուցչապետեր Գաբրիել Նորատունկյանը, Ռեթեոս Պերպերյանը: Այս շարքը ևս կարելի է երկար շարունակել: Ազգապահպան այս պատվաբեր գործի իսկական շարունակողն այսօր տիկին Սիլվա Գույումջյանն է: Այսօր վարժարանն ունի 222 սան: Բոլոր տարիների շրջանավարտներն էլ հայերենի և Հայոց պատմության մասին լիարժեք գիտելիքներով ավարտում են կրթօջախը, և նրանց 90 տոկոսն ընդունվում են տարբեր բուհեր», – նշեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը կարևորեց 2015թ. մայիսի 3-ին վարժարանի ջանքերով կազմակերպված հայ մեծանուն եղեռնազոհ բանաստեղծ Դանիել Վարուժանի հիշատակի ոգեկոչման հանդիսությունը, որը կամակերպվեց և մեծ շուքով իրականացվեց վարժարանի կոլեկտիվի ջանքերով: «Այսօր մեր սեղանին է նաև այդ հանդիսությունից հետո լույս տեսած Վարուժանի կյանքն ու ստղծագործությունը ներկայացնող «Դանիէլ Վարուժան, անմահ բանաստեղծ, ուսուցիչ, մտաւորական» արևմտահայերեն գրքույկը», – հավելեց գերատեսչության ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և պարգևի համար՝ Սիլվա Գույումջյանը նշեց, որ միայն իր նախորդներից ժառանգած մեծ գործի շնորհիվ է, որ այսօր ինքը ստանում է այս շքանշանը: «Սա միայն իմ պարգևը չէ, սա վարժարանի ողջ ուսուցչական կազմի շքանշանն է»:

Директор Центральной национальной гимназии Константинополя Сильва Гуюмджян и экс-главный редактор издательства «Арас» Арташес Маркосян посетили Министерство Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 июля приняла директора Центральной национальной гимназии Константинополя Сильву Гуюмджян и ее супруга, экс-главного редактора издательства «Арас» Арташеса Маркосяна.
Министр Диаспоры РА вручила Сильве Гуюмджян орден «Мовсес Хоренаци», которым она была награждена указом Президента РА Сержа Саргсяна от 17 сентября 2014 года. «Более 35 лет возглавляя Центральную национальную гимназию, Вы внесли свой значительный вклад в важнейшее дело сохранения армянства», – отметила глава ведомства.
Министр Грануш Акопян высоко оценила деятельность Сильвы Гуюмджян в деле сохранения и развития традиций 130-летней Центральной национальной гимназии. «Национальную гимназию окончили известные представители армянской интеллигенции Аршак Чопанян, Грачьтя Ачарян, Мисак Мецаренц, Ваан Текеян, Акоп Мнцури. Этот перечень можно продолжать долго. В свое время гимназией руководили представители армянской интеллигенции Габриел Норатункян, Ретеос Перперян. Этот список имен также можно продолжать и продолжать.
Подлинным продолжателем почетного дела сохранения нации сегодня является госпожа Сильва Гуюмджян. Гимназия насчитывает сегодня 222 воспитанника. Выпускники всех лет с полноценным знанием армянского языка и истории оканчивали гимназию, и 90% их поступают в различные вузы», – отметила министр Грануш Акопян, подчеркнув важность организованного силами гимназии мероприятия поминовения памяти поэта Даниела Варужана, павшего жертвой Геноцида армян. «Сегодня у нас на столе книга, изданная на западноармянском языке «Даниел Варужан – бессмертный поэт, педагог, интеллигент»,вышедшая в свет после этого мероприятия, которая представляет жизнь и деятельность Варужана», – сказала глава ведомства.
Выразив благодарность за теплый прием и высокую награду, Сильва Гуюмджячн отметила, что только благодаря великому делу, унаследованному ею от предшественников, она сегодня получает этот орден. «Это не только моя награда, этот орден принадлежит всему педагогическому составу гимназии».