Սիլվա Գույումջյանը և Արտաշես Մարկոսյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Հուլիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Պոլսի Ազգային Կենտրոնական վարժարանի տնօրեն Սիլվա Գույումջյանին և նրա ամուսնուն՝ «Արաս» հրատարակչության նախկին խմբագրապետ Արտաշես Մարկոսյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Սիլվա Գույումջյանին հանձնեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2014թ. սեպտեմբերի 17-ի հրամանագրով շնորհված պարգևը՝ «Մովսես Խորենացի» շքանշանը: «Ավելի քան 35 տարի ղեկավարելով Ազգային կենտրոնական վարժարանը՝ Դուք Ձեր նշանակալի ավանդն եք բերել հայապահպանության կարևորագույն գործին», – նշեց գերատեսչության ղեկավարը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Սիլվա Գույումջյանի գործունեությունը՝ 130-ամյա Ազգային կենտրոնական վարժարանի ավանդույթների պահպանման և զարգացման գործում: «Ազգային վարժարանն են ավարտել անվանի հայ մտավորականներ Արշակ Չոպանյանը, Հրաչյա Աճառյանը, Միսաք Մեծարենցը, Վահան Թեքեյանը, Հակոբ Մնձուրին: Այս շարքը կարելի է երկար շարունակել: Վարժարանը ժամանակին ղեկավարել են նշանավոր հայ մտավորական ուսուցչապետեր Գաբրիել Նորատունկյանը, Ռեթեոս Պերպերյանը: Այս շարքը ևս կարելի է երկար շարունակել: Ազգապահպան այս պատվաբեր գործի իսկական շարունակողն այսօր տիկին Սիլվա Գույումջյանն է: Այսօր վարժարանն ունի 222 սան: Բոլոր տարիների շրջանավարտներն էլ հայերենի և Հայոց պատմության մասին լիարժեք գիտելիքներով ավարտում են կրթօջախը, և նրանց 90 տոկոսն ընդունվում են տարբեր բուհեր», – նշեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը կարևորեց 2015թ. մայիսի 3-ին վարժարանի ջանքերով կազմակերպված հայ մեծանուն եղեռնազոհ բանաստեղծ Դանիել Վարուժանի հիշատակի ոգեկոչման հանդիսությունը, որը կամակերպվեց և մեծ շուքով իրականացվեց վարժարանի կոլեկտիվի ջանքերով: «Այսօր մեր սեղանին է նաև այդ հանդիսությունից հետո լույս տեսած Վարուժանի կյանքն ու ստղծագործությունը ներկայացնող «Դանիէլ Վարուժան, անմահ բանաստեղծ, ուսուցիչ, մտաւորական» արևմտահայերեն գրքույկը», – հավելեց գերատեսչության ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և պարգևի համար՝ Սիլվա Գույումջյանը նշեց, որ միայն իր նախորդներից ժառանգած մեծ գործի շնորհիվ է, որ այսօր ինքը ստանում է այս շքանշանը: «Սա միայն իմ պարգևը չէ, սա վարժարանի ողջ ուսուցչական կազմի շքանշանն է»:

Director of the Armenian National Central School of Constantinople Silva Gouyoumdjian and former editor-in-chief of Aras Publishing House Artashes Markosian visit the RA Ministry of Diaspora
On July 2, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Director of the Armenian National Central School of Constantinople Silva Gouyoumdjian and her husband, former editor-in-chief of Aras Publishing House Artashes Markosian.
The minister presented Silva Gouyoumdjian with the Movses Khorenatsi Order granted by the Decree of RA President Serzh Sargsyan of 17 September 2014. “As director of the Armenian National Central School for more than 35 years, you have made your notable contribution to the major task of preserving the Armenian identity, the minister mentioned.
Minister Hranush Hakobyan praised Silva Gouyoumdjian’s activities, that is, preservation and development of the traditions of the 130-year-old Armenian National Central School. “Renowned Armenian intellectuals such as Arshak Chobanian, Hrachya Atcharyan, Misak Metsarents, Vahan Tekeyan and Hakob Mdzuri have graduated from the Armenian National Central School, and the list goes on. The School has been under the leadership of notable Armenian intellectuals such as Gabriel Noratunkyan and Reteos Perperyan, and this list can also go on. Today, Mrs. Silva Gouyoumdjian is the one who is truly continuing to complete this honorable task. Today, the School has 222 students. All the graduates finish their studies with knowledge of Armenian and Armenian history, and 90 percent of them get accepted to different universities,” Minister Hranush Hakobyan mentioned.
The minister attached importance to the commemorative ceremony that the School organized in memory of great Armenian poet and survivor of the Armenian Genocide Daniel Varoujan on May 3, 2015. “Today, we see the booklet “Daniel Varoujan, Eternal Poet, Teacher, Intellectual” in Western Armenian, which presents the life and career of Varoujan. The book was released after the ceremony,” the minister mentioned.
Expressing gratitude for the cordial reception and the award, Silva Gouyoumdjian mentioned that she was receiving the order thanks to the great tasks of her ancestors. “This is not only my award, but the award of all the teachers of the School.”