«Սիսի Կաթողիկոսարանի դատի հիմնական նպատակը նյութական հատուցումը չէ…»
Հուլիսի 1-ին Անթիլիասի մայրավանքի «Կիլիկիա» թանգարանի սրահում կայացել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության տեղեկատվական գրասենյակի կազմակերպած մամլո ասուլիսը` հայկական և լիբանանյան մամուլի ներկայացուցիչների ու լրագրողների ներկայությամբ: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի կայք-էջից:
Ասուլիսը բացեց Տեղեկատվական բաժանմունքի պատասխանատու Հուսիկ Ծ. վրդ. Մարտիրոսյանը` ներկայացնելով զեկուցաբեր բանախոսներին` կալվածային հարցերի փաստաբան պրոֆ. Ջեմ Սոֆվօղլու, Հայոց ցեղասպանության մասնագետ պրոֆ. Թաներ Աքչամ, Լիբանանյան համալսարանի դասախոս դոկտ. Նորա Բայրագդարյան:
Նշենք, որ նախատեսված էր նաև միջազգային ատյանների փաստաբան դոկտ. Փայամ Ախավանի մասնակցությունը, սակայն օդանավի թռիչքի ուշացման պատճառով վերջինս չկարողացավ մասնակցիլ մամլո ասուլիսին:
Արաբերենով արտասանած իր խոսքում Հուսիկ Ծ. վրդ. Մարտիրոսյանը պատմական հետադարձ ակնարկով անդրադարձավ Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի կրած տառապանքին, հատկապես 1894-1923 թվականներին: Նա երախտագիտական խոսքերով շեշտեց հյուրընկալ Լիբանանի կարևորությունը, որը դարձավ հայ ժողովրդի վերածննդի ու զարթոնքի հայրենիքը` նշելով Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության առանցքային դերը: «Կաթողիկոսությունը դատական հայց ներկայացրեց թուրքական Սահմանադրական դատարան,- հայտնեց Հայր սուրբը և հավելեց,- Այսօր դատական հայցի ներկայացումից երկու ամիս հետո, մեր տեղեկությունները հաստատում են, որ թուրքական Սահմանադրական դատարանը սկսել է սերտել դատական այս հայցի թղթածրարը»:
Նորա Բայրագդարյանը արաբերենով թվարկեց Սիսի կաթողիկոսարանի գծով դատական հայցի հարուցմանը առնչվող քայլերը (օրինակ` 2012-ի փետրվարին «ճանաչումից հատուցում» միջազգային գիտաժողովի կազմակերպումը, այուհետև թուրք իրավագետներից և միջազգային մասնագետ-փորձագետներից բաղկացած հանձնախմբի ստեղծումը): Այնուհետև դոկտ. Բայրագդարյանը շեշտեց հայ ժողովրդին համար Սիսի կաթողիկոսության խորհրդանշական մեծ կարևորությունը: Նա հիշեցրեց, որ 2015 թվականի ապրիլի 27-ին ներկայացված դատական այս հայցի գծով թուրքական Սահմանադրական դատարանը պետք է առավելագույնը իննսուն օրվա ընթացքում ձեռնարկի այս հայցի քննարկումը: Այլապես` հարցը կներկայացվի Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան:
Ապա պրոֆ. Ջեմ Սոֆվօղլուն անգլերենով պարզաբանեց Սիսի կաթողիկոսարանի դատին առնչվող պայմանները, դժվարություններն ու կարելիությունները: Նա ընդգծեց, որ դատական այս հայցի հարուցումը աննախընթաց քայլ է թուրքական կալվածային ու դատական պատմության մեջ: Պրոֆ. Սոֆվօղլուն շեշտեց, որ հարցը ներկայացված է զուտ մարդկային իրավունքի դիտանկյունից և հեռու է քաղաքական և այլ նկատառումներից: Նա նշեց, որ 1983-ին և 2001-ին հրապարակված հրամանագրերով, թուրքական կառավարությունը արգելում է կալվածային որևէ տեղեկություն կամ փաստաթուղթ արձանագրել, ինչպես նաև արգելել է հարցին առնչվող արխիվների ուսումնասիրությունը: Ըստ բանախոսի, 1963-ին ընդունված օրենքի համաձայն՝ արգելված է կալվածային որևէ սեփականություն վերադարձնել իր սեփականատիրոջը (հատկապես՝ հայերի պարագայում): Պրոֆ. Սոֆվօղլուն խիստ հավանական համարեց, որ առաջիկա սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին թուրքական դատարանը կհրապարակի իր որոշումը: Պրոֆ. Սոֆվօղլու նշեց, որ դատական այցի հիմնական նպատակը Սիսի կաթողիկոսարանին կալվածքի վերադարձն է, և ոչ թե նյութական հատուցումը:
Դոկտ. Թաներ Աքչամն իր խոսքում նշեց, որ այս գործի առնչությամբ հազարավոր փաստաթղթեր կան օսմանյան արխիվներում: Նա շեշտեց, որ Օսմանյան իշխանությունները հատուկ կարևորություն են տվել Սիսի կաթողիկոսարանին` այն համարելով որպես հայ ժողովրդի հոգեմտավոր, կրոնական կարևոր կենտրոն, բոլորովին անկախ Պոլսի և Էջմիածնի հոգևոր կետրոններից: Որպես օրինակ՝ Աքչամը մեջբերեց Թալեաթի և Ջեմալ փաշայի միջև փոխանակված մեկ նամակ, որտեղ շեշտվում է, որ գրեթե անկարելի է հիմնովին կործանել Սիսի կաթողիկոսարանը` նկատի ունենալով նրա ճակատագրական կարևորությունը հայության համար:

«Основной целью иска по Католикосату Сиса – не материальная компенсация…»
В зале музея «Киликия» Кафедрального собора Антилиаса 1 июля состоялась пресс-конференция, организованная информационной службой Католикосата Великого Дома Киликийского для представителей армянской и ливанской прессы. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из сайта Ливанской ежедневной газеты «Аздак».
Пресс-конференцию открыл ответственный информационной службы архимандрит Усик Мартиросян, который представил докладчиков – адвоката по имущественным вопросам, профессора Джема Сорфвоглу, специалиста по Геноциду армян, профессора Танера Акчама, преподавателя Ливанского университета доктора Нору Байрагдарян.
Отметим, что было предусмотрено также участие адвоката по международному праву, доктора Паяма Ахавана, однако вследствие задержки авиарейса он не смог участвовать в пресс-конференции.
В своем выступлении, прозвучавшем на арабском языке, архимандрит Усик Мартиросян совершил исторический экскурс, коснувшись мук, перенесенных армянским народом в Османской империи, особенно в 1894-1923 гг. Словами признательности он подчеркнул важность гостеприимного Ливана, который стал родиной возрождения и пробуждения армянского народа, отметив также основополагающую роль Католикосата Великого Дома Киликийского. «Католикосат представил судебный иск в турецкий Конституционный суд. Сегодня, спустя два месяца после подачи иска, по нашим сведениям, КС Турции начал изучение пакета судебного иска», – сказал он.
Нора Байрагдарян также на арабском перечислила шаги, связанные с возбуждением судебного иска по вопросу Католикосата Сиса (например, организация в феврале 2012-го международного симпозиума «От признания к возмездию», затем создание комиссии, состоящей из турецких правоведов и международных экспертов). Она отметила символическую важность для армянского народа Католикосата Сиса, напомнив, что по линии судебного иска, представленного 27 апреля 2015 года, КС Турции должен максимум в 90-дневный срок приступить к обсуждению иска, в противном случае вопрос будет перенесен в Европейский суд по правам человека.
Профессор Джем Софвоглу на английском представил условия, трудности, связанные с судебным иском по Католикосату Сиса. Он подчеркнул, что данный судебный иск – беспрецедентный шаг в имущественной судебной истории Турции, отметив, что иск представлен в аспекте сугубо человеческих прав и далек от иных политических соображений. Он отметил также, что изданными в 1983 и 2001 гг. указами турецкое правительство запрещает констатировать какие либо имущественные сведения или документы, а также запретило изучение архивов по этому вопросу. По мнению выступающего, согласно принятому в 1963 году закона запрещено возвращение какой-либо собственности владельцу (особенно в случае с армянами). Профессор Софвоглу счел весьма вероятным, что в предстоящие сентябре-ноябре турецкий суд огласит свое решение, отметив, что основная цель судебного иска – возвращение Католикосата Сиса, а не материальная компенсация.
Доктор Танер Акчам в своей речи отметил, что по поводу этого дела тысячи документов имеются в османских архивах. Он подчеркнул, что Османские власти придавали особую важность Католикосату Сиса, считая его важным интеллектуальным, духовным, религиозным центром армянского народа, совершенно независимым от Константинопольского и Эчмиадзинского духовных центров. В качестве примера Акчам процитировал письма, которыми обменялись Талаат и Джемал паша, в которых отмечается, что почти невозможно полностью уничтожить Католикосат Сиса, учитывая его судьбоносную важность для армянства.