Տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Հունիսի 26-ին կայացավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Սիրիայում իրավիճակը ծանր է և այնտեղից դուրս եկող սիրիահայերը օրըստօրե ավելի են հակվում այն մտքին, որ լավագույն տարբերակը Հայաստանում հաստատվելն է, քանի որ Հայրենիքում ավելի արագ են լուծվում սոցիալական, կրթական, առողջապահական և մյուս խնդիրները: «Մենք ամեն օր ընդունում ենք նրանց և ըստ անհրաժեշտության լուծումներ տալիս կեցության առաջնահերթ խնդիրներին: Հիմնական հարցը մնում է նորեկներին բնակարաններով և աշխատանքով ապահովելու հարցը, – նշեց նախարարը՝ հավելելով, – ամառային շրջանում կարևոր է կազմակերպել նաև սիրիահայ երեխաների ճամբարային հանգիստը»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը ներկայացրեց Սիրիայում տիրող լարված իրավիճակի և հայ համայնքի խնդիրները: Նշվեց, որ Սիրիայում այսօրվա դրությամբ մնացել են մեծաթիվ հայեր, և այն վայրերում, որտեղ ռազմական գործողություններն ուժգնանում են, մեծանում է նաև հումանիտար ճգնաժամը: Հալեպը զրկված է ինտերնետային կապից: Դժվարացել է նաև ոչ հայկական անուն և ազգանուն ունեցող հայերին հայկական անձնագրեր տրամադրելու հարցը:
Սիրիահայերի հանրակրթական և բուհական ուսումնառության կազմակերպման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին խոսեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը:
Երևանաբնակ սիրիահայերի սոցիալական աջակցության ծրագրերի մասին խոսեց, Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը:

26 июня состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян, которое вела председатель комиссии, министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Министр Грануш Акопян отметила, что ситуация в Сирии тяжелая, и выезжающие оттуда сирийские армяне день ото дня все более склоняются к мысли, что наилучший вариант – обосноваться в Армении, поскольку на Родине быстрее решаются социальные, образовательные, медицинские и другие проблемы. «Мы каждый день принимаем их и по мере необходимости решаем первоочередные вопросы пребывания. Основным вопросом остается обеспечение новоприбывших жильем и работой, – отметила министр, добавив: – В летний период важно организовать также лагерный отдых детей сирийских армян».
Заместитель министра иностранных дел РА Сергей Манасарян представил напряженную ситуацию в Сирии и проблемы армянской общины. Было отмечено, что по положению на сегодняшний день в Сирии остается большое число армян, и в тех местах, где военные действия усиливаются, возрастает и гуманитарный кризис. Алеппо лишен �?нтернет-связи, затруднен также вопрос выдачи армянских паспортов лицам, не имеющим армянских имен и фамилий.
О работе по организации общеобразовательного и вузовского образования сирийских армян говорил заместитель министра образования и науки РА Манук Мкртчян.
О программах социальной поддержки проживающих в Ереване сирийских армян говорила начальник Управления социального обеспечения Ереванской мэрии Рузанна Захарян.