«Այսօրվա ունեցած մեր թանկագին Հայրենիքն ամենքիս համար սրտներիս մեջ է. պետք է պաշտպանենք այն գիտությամբ». Վռամշապուհ Ծերունյան
Հայաստանում էր Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի (USCU) պրոֆեսոր, կառավարչական հմտությունների բաժանմունքի հանրային կառավարման ծրագրի ղեկավար Վռամշապուհ (Ֆրենկ) Ծերունյանը, ով ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համար հանդես եկավ կառավարչական և գործնական հմտությունների մասին դասախոսությամբ: Նրա հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
– Պարո՛ն Ծերունյան, Դուք հանրային կառավարման ոլորտի փորձառու մասնագետ եք և, դասախոսություններով հանդես գալով Հայաստանում, մասնավորապես՝ Երևանի մի շարք գերատեսչություններում, կրթօջախներում, գիտական հաստատություններում, Ձեր նորարարական ծրագրերն ու փորձն եք ներկայացնում. եղե՞լ են դեպքեր, երբ այդ ծրագրերը Ձեր հաջորդ այցին արդեն կիրառված եք տեսել Հայրենիքում:
– Դեռ այդպիսի բան չեմ նկատել: Հուսամ, որ 2 տարի հետո, երբ գամ, կտեսնեմ այդ առաջխաղացումը: Մինչև այժմ որտեղ էլ դասախոսել եմ՝ թե՛ ՊՆ-ում, թե՛ Ամերիկյան համալսարանում, շատ սիրով են ունկնդրել: Վստահ եմ, որ Ձեր հարցի առումով անպայման առաջընթաց կլինի: Հնարավոր չէ, որ 24 տարվա անկախություն ունեցող երկիրը 240 տարվա անկախություն ունեցող երկրի պես լինի:
– Քանի՞ անգամ եք նմանօրինակ առաքելությամբ եղել Հայաստանում:
– Երրորդ անգամն է, որ գտնվում եմ Հայրենիքում. առաջին անգամ 2007-ին եմ եկել՝ իբրև աշխարհի բոլոր հայ իրավաբանների միության ատենապետ: Երկրորդ անգամ եկել եմ 6-7 ամիս առաջ՝ Միացյալ ազգերի ցանկությամբ՝ իբրև թե՛ քաղաքապետ, թե՛ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր: Լոս Անջելեսի Հարավային Կալիֆորնիայի այդ համալսարանը ամբողջ Ամերիկայի առաջին 25 ուսումնասիրությունների բավականին առաջադեմ և հին պատմություն ունեցող համալսարաններից մեկն է՝ կառուցված 1880-ականներին: Այդ համալսարանի կառուցման, զարգացման և հարատևության մեջ հայերը ևս մեծ դեր են ունեցել: Համալսարանի մեջ նշանավոր հայերի անուններով մասնաշենքեր և կենտրոններ ունենք, օրինակ՝ ճարտարագետ դոկտոր Գաբրիելյանի անունով, ով եղել է Ճարտարագիտական ֆակուլտետի տնօրենը, իմ ֆակուլտետում գոյություն ունի «Պետրոսյան» գիտական ուսումնասիրությունների և դասախոսությունների կենտրոնը, որը տարիներ առաջ հիմնել են Ջան և Ջուդի Պետրոսյանները:
– Պարո՛ն Ծերունյան, մասնագիտությամբ իրավաբա՞ն եք, թե՞ քաղաքագետ:
– Կարող եմ ասել՝ երկուսն էլ, որովհետև դոկտորականս իրավագիտությունն է, բայց իրավագիտությունն ունի մի շարք ճյուղեր և, հարկավ, երբ սկզբում սկսեցի գործել որպես իրավաբան, աշխատել եմ ավելի շատ կառավարական նյութերի վրա, հանրային կառավարման ոլորտում: 20 տարի անց, երբ մտա Ակադեմիա, ես արդեն ընտրված է իբրև Ռոլլինգ Հիլզ փոքրիկ քաղաքի քաղաքապետ և քաղաքային խորհրդի անդամ:
– Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում մենք ազգությամբ հայ քաղաքապետեր ունենք. հիրավի, հպարտանալու առիթ է, իսկ Ձեզնից առաջ հայ քաղաքապետ ունեցե՞լ է այդ քաղաքը:
– Այդ փոքրիկ, պատվավոր քաղաքը, որը գտնվում է Լոս Անջելեսից գրեթե 22 մղոն հեռավորության վրա, հիմնվել է 1957 թվականին. ես այդ քաղաքի առաջին հայ քաղաքապետն եմ: Առաջին անգամ ընտրվել եմ 2003-ին (մեր ղեկավարման ժամկետը 4 տարի է), երկրորդ անգամ այդ պաշտոնում վերընտրվեցի 2007-ին, երրորդ անգամ՝ 2011-ին:
– Այդ փոքրիկ քաղաքում հայեր կա՞ն:
– Քիչ են հայերը. 5-10 հայ ընտանիք կա: Գլենդելի պես չէ, որն ասես հայկական քաղաք լինի:
–Պարո՛ն Ծերունյան, բավականին լավ եք խոսում մայրենիով. ումի՞ց եք ժառանգել մեր ոսկեղենիկ լեզուն և ինչպե՞ս եք կարողացել այն պահպանել օտար միջավայրում:
– Ես ծնվել եմ Պոլսում: 11 տարեկան էի, երբ ընտանիքս ինձ ուղարկեց սովորելու Փարիզի Մխիթարյան վարժարանում: Այսօրվա հայերենիս համար պարտական եմ արմատներիս և Մխիթարյան վարժարանին: Գրեթե 7 տարի անց, երբ 18 տարեկան էի, գնացի Ամերիկա՝ սովորելու բակալավրիատում և հետագայում իրավագիտության դոկտորականիս վրա շխատելու:
– Ձեր այցերը Հայաստան միշտ գործնակա՞ն են եղել:
– Միշտ հրավերով եմ եկել, այցերս լինում են գործնական և այդ ընթացքում նաև առիթ եմ ունենում վայելելու Հայրենիքս, այցելելու մեր վանքերը և նկարելու դրանք: Մեծ սեր ունեմ Կոմիտասի, նրա երգերի հանդեպ: Վերջին 24 ամիսների ընթացքում եղել եմ Հնդկաստանում, Բրազիլիայում, Հարավային Աֆրիկայում, Դուբայում, Եթովպիայում, Հայաստանում և դասախոսություններ եմ կարդացել հանրային կառավարման թեմաներով: Այսօր էլ ՀՀ սփյուռքի նախարարուհու փափագով դասախոսություն պիտի կարդամ նախարարության աշխատակազմի համար:
– Բնիկ պոլսահայի ժառանգ լինելով՝ Ձեր տատիկների, պապիկների պատմածներից Եղեռնի մասին որևէ հիշողություն ունե՞ք:
– Հայոց Եղեռնի նյութը սրտիս նյութն է և միշտ ուսումնասիրել եմ այդ ոճրագործության պատմությունը: Երբ դարձա իրավաբան, սկսեցի անմիջապես աշխատել այդ մասնագիտությամբ ու պաշտպանել Հայոց դատը, գրել այդ մասին, պայքարել և մինչև կյանքիս վերջը պիտի պայքարեմ: Իբրև ամերիկացի և Ամերիկայի կառավարության մաս կազմող անձ՝ ինձ մեծ ցավ է պատճառում այն, որ իմ կառավարությունը դեռևս չի ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը: Ես այդ ոճիրից մազապուրծ եղածների երրորդ սերունդ եմ և պատմություն ունեմ: Ապրում եմ, կա՛մ այսօր, որովհետև հորս կողմից մեծ մայրս և մորս կողմից մեծ հայրս փրկվել են այդ սպանդից:
– Որպես երազ, պատրանք կընկալե՞ք հատուցման օրը, թե՞ հավատում եք այդ օրվան, Հայ դատի արդարացի լուծմանը:
– Նույն հարցն ինձ տվեց ամերիկյան մամուլի ներկայացուցիչը, և ես ասացի՝ Եթե՝ չէ, երբ՝ է… Նույնը Ձեզ եմ ասում. այս նյութը երբ-ի հարց է: Իմ լավ ընկեր Հրանտ Դինքն ասում էր, որ դա Թուրքիոյ մեջէն պիտի պատահի: Կարող է այսօրվա Թուրքիայի գոյություն ունեցող թուրքերի 7-ից 10 միլիոնը հայեր են: Արյունը պիտի սկսի խոսել մի օր, ինչպես Դերսիմի հայերի հետ պատահեց: Բայց այս ամենը չի նշանակում, որ Սփյուռքի և Հայաստանի հայերը պետք է պահանջներն էլ չշարունակեն: Ինչպես 100-րդ տարելիցի առիթով, այդպես էլ հետո՝ 101, 102, 103-րդ տարելիցն էլ գա, չպետք է դադարեցնենք մեր պայքարը, մեր պահանջը՝ մինչև չհասնենք մեր նպատակին: Բավականին դժվար կլինի մեր հողերը մեզ վերադարձնելը, բայց անձնական, ժառանգական, սեփական հողերի ետ վերադարձնելը և կորցրած արժեքների փոխհատուցումը պիտի տեսնենք:
– Պարո՛ն Ծերունյան, Դուք ապրում եք Ամերիկայում՝ օրենքների երկրում և, գալով Հայաստան, դասախոսություններ եք կարդում. օրենքների ուսուցում անո՞ւմ եք, որոնք կարող են հետագայում ինտեգրվել մեր օրենսդրական դաշտում, հասարակության մեջ: Դրանք ընկալելի և ընդունելի՞ են արդյոք մերոնց կողմից:
– Շատ կարևոր հարցում է, շնորհակալ եմ: Առաքելության ամենամեծ բաժինը դա է՝ կարո՞ղ ենք արդյոք օգնել Հայրենիքի հանրային կառավարման մեխանիզմներին, օրենքներին, սակայն ես առաքելություն չունեմ ստիպելու ընդունել իմ բերած նորարարությունը, դա պիտի Հայաստանի Հանրապետության առաջնորդները որոշեն և ընդունեն. իմ պարտականությունն է իմ գիտելիքները բերել այստեղ և կիսվել դրանցով: Իսկ թե դրանք ինչպես կիրականացվեն որևէ երկրում, դա իմ գործը չէ:
– Ի՞նչ եք զգում Հայաստան, Հայրենիք բառերն արտաբերելիս…
– Աշխարհում կարելի է հանգիստ զգալ 1-2 քաղաքներում, որոնցից մեկը Երևանն է. այնքա՜ն հանգիստ եմ, որ բնավ տարբերություն չեմ զգում, թե որտեղ եմ՝ ապրածս երկրում, իմ տանը, թե՝ այստեղ… Շատ հաճելի է լինել Երևանում: Հայրենիքն ինձ համար այժմյան աշխարհագրական Հայրենիքի հետ բնավ կապ չունի… Կապերս Արևմտյան Հայաստանից են, գիտե՛ք… Այսօրվա ունեցած մեր թանկագին Հայրենիքն ամենքիս համար սրտներիս մեջ է. պետք է պաշտպանենք այն գիտությամբ:

Vramshapuh Zerunyan: “The precious Homeland that we have today is in our hearts, and we need to defend it with knowledge”
Professor of the Practice of Governance and Director of Executive Education at the University of Southern California (USCU) Vramshapuh (Frank) Zerunyan was recently in Armenia where he gave a lecture on the practice of governance for the employees of the RA Ministry of Diaspora and gave an interview to Hayern Aysor.
Hayern Aysor: Mr. Zerunyan, you are an expert in the practice of governance. You present your innovative projects and share your experience with lectures in Armenia, particularly for the employees of Armenia’s government agencies, as well as at schools and academic institutions. Have there been cases when your programs have already been carried out during the subsequent visit to the homeland?
Frank Zerunyan: I haven’t noticed that yet. I hope I’ll see some progress in two years. I’ve always been well received wherever I have given lectures, be it the Ministry of Defense or the American University of Armenia. I’m certain that there will definitely be progress in regard to what you mentioned. It’s impossible for a country that declared its independence 24 years ago to be like a country that has been independent for the past 240 years.
Hayern Aysor: How many times have you come to Armenia with this mission?
F. Z.: This is my third visit to the Homeland. I first visited in 2007 as chairman of the association of all Armenian lawyers around the world. My second visit was about 7 months ago. The United Nations wanted me to visit Armenia as a mayor and as a professor of the University of Southern California. Established in the 1880s, the University of Southern California is one of the first 25 quite advanced universities in America. The Armenians also played a huge role in the construction, development and long duration of that university. We have centers and buildings named after notable Armenians like architect, Dr. Gabrielyan, who was the head of the Department of Engineering. My department has the Bedrosian Center for Academic Studies and Lectures that was established by John and Judy Bedrosian several years ago.
Hayern Aysor: Mr. Zerunyan, are you a lawyer or political scientist by profession?
F. Z.: It’s safe to say that I’m both a lawyer and a political scientist since I defended my PhD in law, but law has several branches and, of course, in the beginning, I started working as a lawyer and worked more on practice of governance. Twenty years later, I entered the Academy and am elected mayor of the small city of Rolling Hills and a member of the city council.
Hayern Aysor: There are mayors of Armenian descent in the United States of America. That’s truly something to be proud of. Did Rolling Hills have a mayor of Armenian descent prior to your election?
F. Z.: That small and honorary city was established in 1957 and is located at an almost 22 mile distance from Los Angeles. I’m the first Armenian mayor of the city. I was first elected in 2003 (mayors serve for four years), and was reelected in 2007 and in 2011.
Hayern Aysor: Are there Armenians in that small city?
F. Z.: There are few Armenians. There are only 5 to 10 Armenian families. It’s not like Glendale that seems to be an Armenian city.
Hayern Aysor: Mr. Zerunyan, you speak Armenian quite well. From whom did you learn our great language and how did you manage to preserve the language abroad?
F. Z.: I was born in Istanbul. When I was 11, my parents sent me to study at the Mekhitarist School in Paris. I owe it to my roots and the Mekhitarist School for my knowledge of Armenian. When I was 18, I went to the United States to obtain my Bachelor’s Degree and to work on my PhD in law.
Hayern Aysor: Have you always made business trips to Armenia?
F. Z. I’ve always been invited. I make business trips, but I also have the chance to visit my Homeland, our monasteries and take photos of them. I love Komitas and his songs. Over the past 24 months, I’ve been to India, Brazil, South Africa, Dubai, Ethiopia and Armenia and have given lectures devoted to practice of governance. Today, I’ll be giving a lecture for the employees of the RA Ministry of Diaspora upon the request of the ministry.
Hayern Aysor: Since you are a descendant of an Armenian from Constantinople, do you remember anything about the Armenian Genocide that your grandparents told you?
F. Z.: The topic of the Armenian Genocide is close to my heart and I’ve always examined the history of that tragedy. When I became a lawyer, I immediately began to work as a lawyer and defend the Armenian Cause. I wrote about it, fought for it and will fight for it until the day I die. As an American and a person representing the U.S. government, I feel great pain to see that my government still hasn’t recognized the Armenian Genocide. I’m part of the third generation of Armenians who survived that tragedy, and I have a story to tell. I exist today because my maternal and paternal grandfathers survived that massacre.
Hayern Aysor: Do you view the day of restitution as a dream and an illusion, or do you believe in it and in the fair solution to the Armenian Cause?
F. Z.: A U.S. journalist asked me the same question, and I said ��?It’s not a matter of ��?if’, but a matter of ��?when’… I’m telling you the same thing-it’s a matter of ��?when’. My good friend Hrant Dink would say that it has to happen within Turkey. Out of all the Turks living in modern-day Turkey, 7-10 million of them might be Armenians. They’ll revisit their identities someday, just like the Armenians of Dersim. But this doesn’t mean that the Armenians of Armenia and the Diaspora shouldn’t continue with their claims. We must continue the struggle, be it on the occasion of the 100th anniversary, the 101st, 102nd or 103rd. We must continue the struggle until we achieve our goal. It will be rather difficult to have our lands returned to us, but we will see the return of personal and inherited lands and the restitution of lost values.
Hayern Aysor: Mr. Zerunyan, you live in the United States of America where there are laws, and you come to Armenia and give lectures. Do you give courses on laws that can later be integrated in Armenia’s legislation and in society? Does Armenian society accept and perceive that?
F. Z.: That’s a very important question. Thank you. The major part of my mission is to see if I can contribute to Armenia’s public administration laws and mechanisms, but my mission is not to force people to accept my innovation. The leadership of the Republic of Armenia must decide and accept. My duty is to share my knowledge. As to how they’ll carry out their actions, that’s not my problem.
Hayern Aysor: What do you feel when you utter the words ��?Armenia’ and ��?Homeland’?
F. Z.: You can feel at ease in one or two cities, and one of them is Yerevan. I feel so much at ease that I don’t see the difference between being at home and being in Yerevan. It’s great to be in Yerevan. For me, the Homeland has nothing to do with the geographical Homeland at all. My roots trace back to Western Armenia, you know…The precious Homeland that we have today is in our hearts, and we need to defend it with knowledge.