«Վերջապես ճանաչե՛ք Ցեղասպանությունը». Գերմանիայի Երիտասարդական միություն
Գերմանիայի Երիտասարդական միության պաշտոնական Entscheidung ամսագրի էլեկտրոնային կայքն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և ներկայացրել է Երևանում իր ներկայացուցիչների մասնակցությունը Ցեղասպանության տարելիցի հիշատակման արարողություններին, գրում է Panorama.am-ը:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Երիտասարդական միության մի շարք ներկայացուցիչներ ժամանել են Երևան և մասնակցել են հիշատակման արարողություններին:
Հյուրերը Երևանում մասնակցել են Ցեղասպանության զոհերի սրբադասման, զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ` Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած արարողություններին:
Այնուհետև հրապարակման մեջ ներկայացվում է Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության հարցում եղած հասարակական և պետական դիրքորոշումը, Գերմանիայի կառավարության և Բունդեսթագի հայտարարությունները, ինչպես նաև առանձնակի կարևորում է Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի հայտարարությունը: Վերջինս ապրիլի 23-ի իր ելույթում կոչ էր 1915թ-ի իրադարձությունները որակել էր որպես ցեղասպանություն և դատապարտել էր այն:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Յոահիմ Գաուկի ելույթը ջերմ ընդունելության էր արժանացել Հայաստանում և ներկայացնում է ՀՀԿ երիտասարդական թևի նախագահ Կարեն Ավագյանի ելույթն այս կապակցությամբ:
Կարեն Ավագյանն իր ելույթում, մասնավորապես` ասել էր. «…Ինձ համար հատկապես առանձնահատուկ էր Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի ելույթը Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողության ժամանակ: Ընդհանրապես ճանաչել էլ կա, ճանաչել էլ։ Եկեղեցու խորանից հնչեց ուժեղ, հոգատար, հաստատակամ, սրտացավ, վստահ մարդու խոսք…
Իմ խոսքը թերևս չի էլ հասնի պարոն Նախագահին, միգուցե կարիքն էլ չկա։ Չգիտեմ՝ Գերմանիայի պատմության մեջ ինչ է գրվելու Յոահիմ Գաուկ անվան դիմաց, ես միայն մի բան գիտեմ, այդ անուն-ազգանունը այլևս հայոց պատմության էջերում գրվել է անջնջելի գրչով, գրվել է սիրով ու դարերի համար: Այս մի բանը հաստատ գիտեմ»:

“Recognize the Genocide Once and For All!”-German Youth Association
An article covering the Centennial of the Armenian Genocide and the participation of members of the German Youth Association in the commemorative ceremonies in Yerevan has been posted on the website of the Association’s official Entscheidung magazine, writes Panorama.am.
The article states that several members of the German Youth Association visited Yerevan and participated in the commemorative ceremonies on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide.
During their visit to Yerevan, the guests participated in the ceremony of Canonization of the victims of the Armenian Genocide and the ceremonies held at Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex.
The author of the article goes on to present the positions of German society and the German government on the Armenian Genocide, the statements made by the German government and the German Bundestag, as well as attaches special importance to the statement by President of Germany Joachim Gauck, who in his April 23 speech, called on viewing the events of 1915 as genocide and condemn it.
The article states that Joachim Gauck’s speech was well received in Armenia and presents the speech by leader of the youth wing of the Republican Party of Armenia (RPA) Karen Avagyan in relation to this.
In his speech, Karen Avagyan particularly said: “I attach special importance to the speech that President of German Joachim Gauck gave during the ceremony commemorating the victims of the Armenian Genocide at the Mother Cathedral in Berlin. Overall, the ways of recognition vary. I heard the words of a strong, caring, persistent, heartfelt and assertive person from the altar of the church…
The President might not hear what I have to say, and perhaps there is no need for that. I don’t know what German historians will write about Joachim Gauck, but I know one thing for sure-Armenian historians will remember Joachim Gauck with pleasure, and he will be remembered for centuries. This is one thing that I know for sure.”