«Վերջապես ճանաչե՛ք Ցեղասպանությունը». Գերմանիայի Երիտասարդական միություն
Գերմանիայի Երիտասարդական միության պաշտոնական Entscheidung ամսագրի էլեկտրոնային կայքն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և ներկայացրել է Երևանում իր ներկայացուցիչների մասնակցությունը Ցեղասպանության տարելիցի հիշատակման արարողություններին, գրում է Panorama.am-ը:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գերմանիայի Երիտասարդական միության մի շարք ներկայացուցիչներ ժամանել են Երևան և մասնակցել են հիշատակման արարողություններին:
Հյուրերը Երևանում մասնակցել են Ցեղասպանության զոհերի սրբադասման, զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ` Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցած արարողություններին:
Այնուհետև հրապարակման մեջ ներկայացվում է Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության հարցում եղած հասարակական և պետական դիրքորոշումը, Գերմանիայի կառավարության և Բունդեսթագի հայտարարությունները, ինչպես նաև առանձնակի կարևորում է Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի հայտարարությունը: Վերջինս ապրիլի 23-ի իր ելույթում կոչ էր 1915թ-ի իրադարձությունները որակել էր որպես ցեղասպանություն և դատապարտել էր այն:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Յոահիմ Գաուկի ելույթը ջերմ ընդունելության էր արժանացել Հայաստանում և ներկայացնում է ՀՀԿ երիտասարդական թևի նախագահ Կարեն Ավագյանի ելույթն այս կապակցությամբ:
Կարեն Ավագյանն իր ելույթում, մասնավորապես` ասել էր. «…Ինձ համար հատկապես առանձնահատուկ էր Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի ելույթը Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողության ժամանակ: Ընդհանրապես ճանաչել էլ կա, ճանաչել էլ։ Եկեղեցու խորանից հնչեց ուժեղ, հոգատար, հաստատակամ, սրտացավ, վստահ մարդու խոսք…
Իմ խոսքը թերևս չի էլ հասնի պարոն Նախագահին, միգուցե կարիքն էլ չկա։ Չգիտեմ՝ Գերմանիայի պատմության մեջ ինչ է գրվելու Յոահիմ Գաուկ անվան դիմաց, ես միայն մի բան գիտեմ, այդ անուն-ազգանունը այլևս հայոց պատմության էջերում գրվել է անջնջելի գրչով, գրվել է սիրով ու դարերի համար: Այս մի բանը հաստատ գիտեմ»:

Молодежный союз Германии: «Наконец признайте Геноцид армян!»
Официальный сайт Молодежного союза Германии «Entscheidung» обратился к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи и представил участие представителей данной организации в памятных мероприятиях в Ереване.
Согласно статье, в ходе визита в Армению представители Молодежного союза Германии участвовали в церемонии канонизации жертв Геноцида, а также в других мероприятиях в мемориальном комплексе «Цицеринакаберд» в Ереване.
В материале представлены также подходы государства и общественности Германии к вопросу Геноцида армян, заявления правительства ФРГ и Бундестага, в особенности подчеркивается важность выступления президента страны Йоахима Гаука и отмечается, что оно было тепло принято в Армении.
Напомним, президент Германии Йоахим Гаук 23 апреля с.г. в Берлине принял участие в литургии памяти жертв Геноцида армян. Он стал первым президентом Германии, который назвал погромы армян в Османской империи 1915 года, геноцидом. «Такая судьба армян является четким примером массового уничтожения, этнических чисток, погромов, геноцида в истории, которым запомнился XX век. Тем самым, мы говорим о схожести этих событий с Холокостом евреев, Холокостом, за который Германия несет ответственность», – сказал президент ФРГ.
Сайт «Entscheidung» цитирует также заявление председателя Молодежного крыла Республиканской партии Армении (РПА) Карена Авагяна: «Для меня особое значение имеет выступление президента Германии Йоахима Гаука на церемонии в память жертв Геноцида армян в Берлинском кафедральном соборе. Существует разница в том, как именно делается признание. С церковного алтаря прозвучало слово сильного, заботливого, решительного, сердобольного, уверенного человека… Мои слова не смогут соперничать с выступлением Президента, пожалуй, в этом нет и надобности. Не знаю, что будет прописано рядом с именем Йоахима Гаука в истории Германии. Знаю лишь одно: это имя и фамилия навсегда уже прописаны в армянской истории нестираемой ручкой, прописаны с любовью и на века. Это я знаю точно».