Ամերիկաբնակ Աղասի Վարդանյանն ավարտել է Ցեղասպանությանն 100-ամյակին նվիրված 55-օրյա ծոմը
Ամերիկաբնակ Աղասի Վարդանյանը մայիսի 28-ին դուրս է եկել ապակեպատ շինությունից՝ ավարտելով իր 55-օրյա ծոմապահությունը, որի նպատակն էր ուշադրություն հրավիրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։
Արցախպրեսը գրում է, որ glendalenewspress.com-ի փոխանցմամբ՝ Բըրբենք քաղաքի հայկական եկեղեցուն կից շինությունից տղամարդուն դուրս գալ օգնել են ընկերները և նստեցրել հաշմանդամի սայլակին։ Նրան աջակցելու են եկել հարյուրավոր հայրենակիցներ։
«Ես ինձ լավ եմ զգում։ Մեծ բավարարվածություն ունեմ»,- ասել է Վարդանյանը։ Ծոմապահությունից հետո տղամարդը կշռում է մոտ 76 կգ՝ 25 կգ պակաս, քան 55-օրյա ծոմը սկսելը։
Վարդանյանը հավաքվածներին պատմել է, որ հայերն ամբողջ աշխարհից իմացել են իր մասին և աջակցել իրեն։ Երբ ներկաներից մեկը նրան հարցրել է՝ ինչ է պատրաստվում ուտել, տղամարդը կատակել է՝ ինչ էլ որ հիմա ուտի, դա աշխարհի ամենահամեղ ուտելիքն է լինելու։ Վարդանյանի խոսքով՝ իր համար շատ կարևոր է այն, որ ինքը ծոմն ավարտել է մայիսի 28-ին, երբ Հայաստանը նշում է «անկախանալու ու վերապրելու օրը»՝ Առաջին Հանրապետության օրը։

Житель Америки Агаси Варданян завершил 55-дневный пост, посвященный 100-летию Геноцида армян
Житель Америки Агаси Варданян 28 мая покинул стеклянное строение, завершив 55-дневный пост, целью которого было привлечь внимание к 100-летию Геноцида армян.
«Арцахпресс» пишет, что, как передает glendalenewspress.com, что выйти из помещения, примыкающего к армянской церкви города Бербенк, мужчине помогли друзья – они усадили его на инвалидную коляску. Поддержать его пришли сотни соотечественников.
«Я чувствую себя хорошо. �?спытываю большое удовлетворение», – сказал Варданян. После поста мужчина весит около 76 кг – на 25 кг меньше, чем до начала 55-дневного поста.
Варданян рассказал собравшимся, что армяне всего мира узнали о нем и поддерживали его. Когда один из присутствующих спросил, что он собирается поесть, мужчина пошутил: что бы сейчас ни поел, это будет самая вкусная еда в мире. По словам Варданяна, для него очень важно то, что свой пост он завершил 28 мая, когда Армения отмечает «день независимости и возрождения» – День Первой Республики.