Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով Ալեքս Կալայջյանը չի կարող մասնակցել «Սփյուռք ամառային դպրոցին»
Հուլիսի 9-ին Ծաղկաձորի Երիտասարդական կենտրոնում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց»-2013թ ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 210 սփյուռքահայ աշխարհի ավելի քան 25 երկրից:
Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով Սփյուռքի լրագրողների դասընթացին չի կարող մասնակցել Հալեպում բնակվող մեր հայրենակից Ալեքս Կալայջյանը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ներկայացնում ենք Ալեքս Կալայջյանի նամակն ամբողջությամբ.
«Սիրելիներ, ցավոք սրտի պիտի չկարողանամ մասնակցել «Լրագրողների ամառային դպրոցի դասընթացքների» ծրագրին, որովհետեւ ինչպես տեղյակ էք, թե ես Հալեպ եմ բնակում: Հալեպը ամբողջապես շրջապատվել է ահաբեկիչներով եւ նրանք քաղաքի բոլոր ճանապարհները փակել են: Չկա օդանավ եւ ոչ էլ հանրակառք, որպեսզի կարողանայի գալ Հայաստան: Մի խոսքով` ոչ ոք կարող է դուրս գալ քաղաքից եւ որեւէ մի տեղ գնալ:
Լրջորեն ժողովուրդը սովի մեջ է եւ շատ դժվար ենք գտնում մեր առօրյայ հացը:
Առ այդ, իմ կանխահայտ շնորհակալություններն եմ հայտնում ձեզ, եւ նամանավանդ տիկ. Հրանուշ Հակոբյանին, որ ինձ առիթ տվեց մասնակցելու սույն դասընթացքներին»:
Նշենք, որ «Սփյուռք ամառային դպրոցը» հայերենի ուսուցման և Սփյուռքի մասնագետների վերապատրաստման ծրագիր է, որն արդեն երկրորդ տարին է անցկացվում:
Ծրագիրն իրականացվում է 5 ուղղություներով՝ Հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ, որոնք կտևեն հուլիսի 8-ից օգոստոսի 2-ը, Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ (հուլիսի15-օգոստոսի2), Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց (հուլիսի 22 – օգոստոսի 2), Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց (հուլիսի 22 – օգոստոսի 2), Ազգային երգի ու պարի դասընթաց ( հուլիսի 24 – օգոստոսի 2):

�?з-за ситуации в Сирии Алекс Калайджян не может участвовать в «Летней школе Спюрк»
9 июля в Молодежном центре Цахкадзора состоялось торжественное открытие программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа Спюрк» 2013 года.
В этом году в программе участвуют 210 армян Диаспоры из более 25 стран мира.
�?з-за ситуации в Сирии в курсах журналистов Диаспоры не может участвовать наш соотечественник, проживающий в Алеппо, Алекс Калайджян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Управления прессы и по связям с общественностью Министерства Диаспоры РА.
Представляем полный перевод письма Алекса Калайджяна:
«Дорогие, к сожалению, я не смогу участвовать в программе «Курсы журналистов летней школы», потому что вам известно, что я живу в Алеппо. Алеппо полностью окружен террористами, ими перекрыты все дороги из города. Нет ни самолетов, ни автобусов, чтобы добраться до Армении. Одним словом, никто не может выбраться из города и отправиться куда-либо.
Народ серьезно голодает, и очень трудно изыскать хлеб насущный.
При сем этом, заранее выражаю вам свою благодарность, особенно госпоже Грануш Акопян, которая предоставила мне возможность участвовать в этих курсах».
Отметим, что «Летняя школа Спюрк» является программой обучения армянскому языку и переподготовки специалистов из Диаспоры, которая осуществляется уже второй год.
Программа осуществляется по пяти направлениям: ускоренные курсы армянского языка, которые продлятся с 8 июля по 2 августа, курсы переподготовки учителей из Диаспоры (15 июля – 2 августа), курсы молодых лидеров армянской Диаспоры (22 июля – 2 августа), курсы журналистов Диаспоры (22 июля – 2 августа), курсы национальной песни и танца (24 июля – 2 августа).