Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով Ալեքս Կալայջյանը չի կարող մասնակցել «Սփյուռք ամառային դպրոցին»
Հուլիսի 9-ին Ծաղկաձորի Երիտասարդական կենտրոնում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց»-2013թ ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Այս տարի ծրագրին մասնակցում է 210 սփյուռքահայ աշխարհի ավելի քան 25 երկրից:
Սիրիայում տիրող իրավիճակի պատճառով Սփյուռքի լրագրողների դասընթացին չի կարող մասնակցել Հալեպում բնակվող մեր հայրենակից Ալեքս Կալայջյանը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ներկայացնում ենք Ալեքս Կալայջյանի նամակն ամբողջությամբ.
«Սիրելիներ, ցավոք սրտի պիտի չկարողանամ մասնակցել «Լրագրողների ամառային դպրոցի դասընթացքների» ծրագրին, որովհետեւ ինչպես տեղյակ էք, թե ես Հալեպ եմ բնակում: Հալեպը ամբողջապես շրջապատվել է ահաբեկիչներով եւ նրանք քաղաքի բոլոր ճանապարհները փակել են: Չկա օդանավ եւ ոչ էլ հանրակառք, որպեսզի կարողանայի գալ Հայաստան: Մի խոսքով` ոչ ոք կարող է դուրս գալ քաղաքից եւ որեւէ մի տեղ գնալ:
Լրջորեն ժողովուրդը սովի մեջ է եւ շատ դժվար ենք գտնում մեր առօրյայ հացը:
Առ այդ, իմ կանխահայտ շնորհակալություններն եմ հայտնում ձեզ, եւ նամանավանդ տիկ. Հրանուշ Հակոբյանին, որ ինձ առիթ տվեց մասնակցելու սույն դասընթացքներին»:
Նշենք, որ «Սփյուռք ամառային դպրոցը» հայերենի ուսուցման և Սփյուռքի մասնագետների վերապատրաստման ծրագիր է, որն արդեն երկրորդ տարին է անցկացվում:
Ծրագիրն իրականացվում է 5 ուղղություներով՝ Հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ, որոնք կտևեն հուլիսի 8-ից օգոստոսի 2-ը, Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ (հուլիսի15-օգոստոսի2), Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց (հուլիսի 22 – օգոստոսի 2), Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց (հուլիսի 22 – օգոստոսի 2), Ազգային երգի ու պարի դասընթաց ( հուլիսի 24 – օգոստոսի 2):

Alex Kalayjian won’t be able to participate in “Diaspora Summer School” Program due to situation in Syria
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/07/D9865BEB-82C8-4B13-9CAD-98F4E89407A1_w640_r1_s.jpg)
The solemn opening ceremony of the 2013 “Diaspora Summer School” Program was held at the Youth Center in Tsakhkadzor on July 9th. The program is organized by the RA Ministry of Diaspora.
This year, the program will be held with the participation of 210 Diaspora Armenians from more than 25 countries around the world.
Due to the war in Syria, Aleppo-based Alex Kalayjian won’t be able to participate in the course for Diaspora Armenian journalists, reports the Department of Media and Public Relations at the RA Ministry of Diaspora to “Hayern Aysor”.
We present Alex Kalayjian’s letter in its entirety:
“My dears, unfortunately, I won’t be able to participate in the courses for Diaspora Armenian journalists because, as you know, I live in Aleppo, which is surrounded by terrorists and all the roads have been closed down. There is no bus or airplane that can bring me to Armenia. To make a long story short, nobody can leave the city or go anywhere.
The people are seriously hungry and have trouble earning a living.
I thank you in advance and especially Mrs. Hranush Hakobyan for providing me with the opportunity to participate in these courses.”
The “Diaspora Summer School” Program comprises an Armenian language instruction course and professional training course for Diaspora Armenian professionals and has been held for the past two years already.
The program includes five courses, including Advanced Armenian Language Courses (8 July-2 August), Training Courses for Diaspora Armenian Teachers (15 July-2 August), a Course for Young Diaspora Armenian Leaders (22 July-2 August), a Course for Diaspora Armenian Journalists (22 July-2 August) and an Armenian Song and Dance Course (24 July-2 August).