«Սփյուռք» ամառային դպրոցը կրկին բացում է իր դռները
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայապահպանությանը, ազգային խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերից մեկը «Սփյուռք» ամառային դպրոցն է: Ամառային դպրոցի նախատիպը տարիների խորքից է գալիս.դեռևս խորհրդային միության տարիներին Սփյուռքահայության հետ մշակութային կապերի կոմիտեի և Հայաստանի կառավարության ջանքերով յուրաքանչյուր տարի Հայաստան էին գալիս սփյուռքահայ ուսուցիչները՝ վերապատրաստման դասընթացներ ունենալու նպատակով:
Սփյուռքի նախարարության ստեղծումից հետո նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետևողական, սրտացավ աշխատանքի շնորհիվ կրկին կյանքի կոչվեց Ամառային դպրոցը՝ իբրև Սփյուռքում ազգային դպրոցների պահպանման, մայրենիի ուսուցման, Հայաստան-Սփյուռքի կապերի ամրապնդման երաշխավոր: «Սփյուռք» ամառային դպրոցը առավել ոգևորեց սփյուռքյան դպրոցներում մայրենիի նկատմամբ ուշադրությունը. համայքների դպրոցների զգալի մասը տեղյակ չէին հայաստանյան կրթական համակարգից, ուսուցման նոր ծրագրերից և մեթոդներից, իսկ մայրենիի ուսուցիչների թիվը անկում էր ապրում, ինչից տուժում էր մայրենիի ուսուցման որակը:
Այսպիսով, «Սփյուռք» ամառային դպրոցը ամուր հիմքեր գցելուց, հաստավելուց հետո ընդլայնեց ոչ միայն ծրագրի մասնակիցների թիվը, այլև ծրագրի ուղղությունը բազմաճյուղ դարձավ. հայոց լեզվի արագացված դասընթացը, ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթացները, կրթօջախների տնօրենների, կազմակերպիչների և ուսուցիչների վերապատրաստումը, սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթացները, սփյուռքի լրագրողների դասընթացները, սփյուռքի հայ համայնքների աշխատակիցների համար կազմակերպվող դասընթացները:
Սփյուռքի նախարարությունը առաջնահերթ խնդրի լուծում համարեց մայրենիի ուսուցիչների վերապատրաստման հարցը:
Ուսուցիչների հետ տարվող աշխատանքներում կարևորվեց արևմտահայերենի և արևելահայերենի դասավանդման ճշգրիտ բաշխումը. դասական սփյուռքում ուսուցումը, բնականաբար, կազմակերպվում է արևմտահայերենով, իսկ նորակազմ սփյուռքում առավել շատ՝ արևելահայերենով, ուստի նախարարությունը դասակարգեց մոտեցումները՝ առանձնացնելով արևմտահայերենի և արևելահայերենի դասավանդումը:
Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստմանը կարող են մասնակցել Սփյուռքի ազգային վարժարանների, ամենօրյա և մեկօրյա դպրոցների տնօրեններ, ուսուցիչներ, կրթական գործի կազմակերպիչներ: Ծրագրի ընթացքում նախապատվություն է տրվում գործնական պարապմունքներին, ուսումնական, արտադասարանական և դաստիարակչական աշխատանքների կազմակերպման ուղղությամբ փորձի փոխանակմանը, հայաստանյան կրթօջախների մասնագետների և մանկավարժների հետ համատեղ ծրագրերի մշակմանը:
Ծրագիրը կիրականացվի Երևանի պետական համալսարանի, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոսների, հանրապետության փորձառու մանկավարժների մասնակցությամբ:
Քննարկվում են Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման շրջանակներում, համայնքներում հայապահպանական ծրագրերի իրականացման գործում սփյուռքի կրթօջախների դերակատարության բարձրացման հարցեր:
Նշենք, որ ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս մայրենիի դասընթացները կվարեն hանրապետության և սփյուռքի հայտնի լեզվաբան-մանկավարժները: Մայրենիի ուսուցման ընթացքը կզուգակցվի տեսական-գործնական պարապունքներով, սովորողները հնարավորություն կունենան տարբեր միջավայրերում մայրենի լեզվով հաղորդակցվել և լեզվի ուսուցման ժամանակակից տեխնիկական միջոցներից օգտվել: Երեքշաբաթյա դասընթացներին կարող են մասնակցել սփյուռքահայեր՝ առանց տարիքային սահմանափակման:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ուշադրության կենտրոնում են նաև Սփյուռքում ապրող և աշխատող լրագրողները.«Սփյուռք» ամառային դպրոցի գործառույթների մեջ ընդգրկված է նաև լրագրողների վերապատրաստումը: Հայաստան ժամանած Սփյուռքի լրագրողների մասնագիտական որակների մակարդակը բարձրացնելու համար դպրոցի շրջանակում այս ուղղությանը նույնպես համալիր մոտեցում է ցուցաբերվում. լրագրողները ոլորտին առնչվող դասախոսություններ են լսում, զրույց-հանդիպումների են մասնակցում, ինչպես նաև մոտիկից ծանոթանում են Հայաստանում գործող լրատվամիջոցների աշխատանքներին:
Սփյուռքի նախարարությունը մեծ աջակցություն է ցուցաբերում նաև Սփյուռքում գործող ազգային երգի ու պարի խմբերին, մասնագետներ է գործուղում, կազմակերպում է տարբեր փառատոներ։ Սփյուռք ամառային դպրոցում կազմակերպվում են մասնագիտական դասընթացներ պարուսույցների և խմբավարների համար: Կարևոր ձեռքբերումներից էր երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի կազմակերպումը:
Սփյուռքի հայ համայնքներում ազգային ինքնության պահպանմանն ու զորացմանը, երիտասարդների շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի, հայկական կրթօջախների ուսուցիչների, կրթական գործի պատասխանատուների, մշակութային խմբերի ղեկավարների որակավորման բարձրացմանը, Սփյուռքի ԶԼՄ-երի, երիտասարդական կազմակերպությունների գործունեությանը, ինչպես նաև համայնքների ինքնակազմակերպմանն աջակցության նպատակով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ համատեղ 2015թ. շարունակում է «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցում ինչպես ամեն տարի, այս տարի նույնպես գործելու են վեց ուղղություններով դասընթացներ.
1.Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում
2.Կրթօջախների հայոց լեզվի ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների վերապատրաստում
3.Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց
4.Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթացներ
5.Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց
6.Սփյուռքում համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց
Իսկ այս հղումով կարող եք ներբեռնել ծրագրին մասնակցելու հայտադիմումները և ստանալ հավելյալ տեղեկություն:

Летняя школа «Спюрк» вновь открывает двери
Одной из программ Министерства Диаспоры РА, направленных на сохранение армян, решение национальных проблем является летняя школа «Спюрк», прототип которой идет из глубины лет: еще в годы Советского Союза усилиями Комитета по культурным связям с армянами за рубежом и правительства Армении ежегодно в Армению приезжали учителя из армянской Диаспоры с целью прохождения курсов переподготовки.
После создания Министерства Диаспоры благодаря последовательной, сердобольной работе министра Грануш Акопян вновь была претворена в жизнь Летняя школа – как гарант сохранения в Диаспоре национальных школ, обучения родному языку, укрепления связей Диаспора-Армения. Летняя школа «Спюрк» еще более воодушевила внимание в школах Диаспоры к родному языку: значительная часть общинных школ не имела сведений об образовательной системе Армении, новых обучающих программах и методах, а численность преподавателей родного языка проявляла тенденцию сокращения, отчего страдало качество обучения родному языку.
Таким образом, летняя школа «Спорк», пустив крепкие корни и утвердившись, расширила не только численность участников программы, но и направленность этой программы стала многовекторной: ускоренные курсы армянского языка, курсы мастерства хормейстеров и хореографов национальной песни и танца, переподготовка директоров, организаторов, педагогов очагов образования, курсы молодых армянских лидеров Диаспоры, курсы армянских журналистов Диаспоры, курсы, организуемые для работников армянских общин Диаспоры.
Решением первоочередной задачи Министерство Диаспоры сочло вопрос переподготовки преподавателей родного языка.
В работе с педагогами особую важность приобрела четкая дифференциация преподавания западноармянского и восточноармянского языков: в классической Диаспоре обучение, естественно, организуется на западноармянском, а в новосформировавшейся Диаспоре – преимущественно на восточноармянском, посему Министерство классифицировало подходы, дифференцировав преподавание западноармянского и восточноармянского языков.
В переподготовке педагогов Диаспоры могут участвовать директоры, педагоги, организаторы образовательного процесса национальных гимназий, ежедневных и однодневных школ Диаспоры. По ходу программы преимущество отдается практическим занятиям, обмену опытом организации учебной, внеклассной и воспитательной работы, разработке совместных программ со специалистами и педагогами очагов образования Армении.
Программа осуществляется при участии преподавателей Ереванского государственного университета, Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна, опытных педагогов республики.
Обсуждаются вопросы повышения роли очагов образования Диаспоры в деле осуществления в общинах программ сохранения армянства в рамках развития взаимодействия Армения-Диаспора.
Отметим, что, как и каждый год, в нынешнем также курсы родного языка будут вести известные языковеды-педагоги Армении и Диаспоры. Процесс обучения родному языку будет сопровождаться теоретическими-практическими занятиями, учащиеся получат возможность общаться на родном языке в различных средах и пользоваться современными техническими средствами обучения языку. В трехнедельных курсах могут участвовать армяне Диаспоры без возрастного ограничения.
В центре внимания Министерства Диаспоры РА также проживающие и работающие в Диаспоре журналисты: в функции летней школы «Спюрк» включена также переподготовка журналистов. Для повышения профессионального уровня прибывших в Армению журналистов из Диаспоры в рамках школы к этому направлению также проявляется комплексный подход: журналисты слушают лекции, касающиеся сферы, участвуют во встречах-беседах, а также близко знакомятся с работой функционирующих в Армении СМ�?.
Большое содействие Министерство Диаспоры оказывает также функционирующим в Диаспоре группам национальной песни и танца, командирует специалистов, организует различные фестивали. В летней школе «Спюрк» организуются курсы для хореографов и хормейстеров. Важным достижением является организация школы молодых лидеров.
С целью содействия сохранению и развитию национальной идентичности в армянских общинах Диаспоры, повышения уровня знания армянского языка в молодежной среде, квалификации педагогов, ответственных за образовательный процесс армянских очагов образования, руководителей групп художественной самодеятельности, СМ�? Диаспоры, деятельности молодежных организаций, а также самоорганизации общин Министерство Диаспоры РА, совместно с Ереванским государственным университетом в 2015 году продолжает программу летняя школа «Спюрк».
Как и каждый год, в нынешнем в летней школе «Спюрк» также будут действовать курсы по шести направлениям:
1. Ускоренное обучение армянскому языку.
2. Переподготовка педагогов армянского языка, организаторов образовательного процесса очагов образования.