ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ ՀՄԸՄ 9-րդ համահայկական մարզախաղերի կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Հուլիսի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության 9-րդ համահայկական մարզախաղերի կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքում նշեց. «Ինչպես գիտենք, ՀՄԸՄ-ն 4 տարին մեկ կազմակերպում է համահայկական մարզախաղեր, և հերթականը՝ 9-րդը, կիրականացվի Երևանում: 100-ամյա Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միությունը աշխարհի խոշորագույն հայկական կրթական և մարմնամարզական կառույցներից մեկն է, որը այդ տարիների ընթացքում ազգանվեր, հայապահպան գործունեություն է իրականացնում Սփյուռքում»:
Միջոցառման կազմակերպչական հարցերը նիստի անդամներին ներկայացրեց Հայաստանի ազգային սկաուտական կազմակերպության ատենապետ Հրաչյա Շմավոնյանը: Նա տեղեկացրեց, որ Հայաստան կայցելեն 650 մարզիկ 18 երկրից, մարզախաղերին հետևելու համար Երևանը կհյուրընկալի ավելի քան 3500 այցելու: Մասնակիցները 12-24 տարեկան պատանիներ և երիտասարդներ են, ովքեր միմյանց հետ կմրցեն Ֆուտբոլի, բասկետբոլի, սեղանի թենիսի, մեծ թենիսի, շախմատի, լողի, վոլեյբոլի և թեթև ատլետիկայի մարզաձևերում:
Սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Նազարեթ Մնացականյանը նշեց. «Ամեն ինչ անելու ենք մեր մարզիկներին և հյուրերին պատշաճ ձևով ընդունելու և խաղերը հարմարավետ պայմաններում կազմակերպելու ուղղությամբ»:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Ոստիկանության ու Առողջապահության նախարարության ներգրավումը ծրագրում՝ մասնակիցների անվտանգության և շտապ օգնության ապահովման համար: Նախարարն առաջարկեց նաև, որ մարզիկների օրակարգում ժամեր ավելացվեն Հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ անցկացնելու համար:
Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միության 9-րդ համահայկական մարզախաղերի հանդիսավոր բացումը կկայանա հուլիսի 27-ին Ազատության հրապարակում և կշարունակվի մինչև օգոստոսի 3-ը:

В Министерстве Диаспоры РА состоялось заседание межведомственной комиссии по организации 9-х Панармянских игр ВАСС
11 июля в Министерстве Диаспоры РА состоялось заседание межведомственной комиссии по организации 9-х панармянских игр Всеобщего армянского спортивного союза.
Председатель межвежоственной комиссии, министр Диаспоры РА Грануш Акопян в своей речи отметила: «Как мы знаем, ВАСС раз в четыре года организует панармянские спортивные игры, и очередные, 9-й, будут проходить в Ереване. 100-летний Всеобщий армянский спортивный союз – одна из крупнейших армянских образовательнфых и спортивных структур, которая за эти годы осуществляет в Диаспоре деятельность на благо нации, сохранение армянства».
Организационные вопросы мероприятия участникам заседания представил председатель Армянской национальной скаутской организации Грачья Шмавонян. Он сообщил, что в Армению прибудут 650 спортсменов из 18 стран, чтобы посмотреть игры, в Ереван пожалуют 3500 посетителей. Участники – юноши и молодые люди в возрасте от 12 до 24 лет, которые будут соревноваться между собой в футболе, баскетболе, настольном теннисе, большом теннисе, шахматах, плаванье, волейболе и легкой атлетике.
Заместитель министра спорта и по делам молодежи Назарет Мнацаканян отметил: «Все сделаем, чтобы на должном уровне принять наших спортсменов и гостей, организовать игры в комфортных условиях».
Министр Диаспоры Грануш Акопян отметила важность вовлечение в программу Полиции и Министерства здравоохранения для обеспечения безопасности и скорой помощи участникам. Министр предложила также, чтобы в программу спортсменов были добавлены часы для прохождения ускоренных курсов армянского языка.
Торжественное открытие 9-х панармянских спортивных игр Всеобщего армянского спортивного союза состоится 27 июля на площади Свободы. �?гры продлятся до 3 августа.