Գործարար ֆորումում դրական տեղաշարժ է նկատվում. Ֆորումի մասնակիցներ
Մայիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև՝ Հայաստանի ու Արցախի արդյունաբերողների և գործարարների միությունների համագործակցությամբ կայացած ՀԱՑ-ի 4-րդ Գլխավոր Ասամբլեայի նիստի և 2-րդ գործարար ֆորումի ժամանակ «Հայերն այսօր»-ը ճեպազրույց է ունեցել ֆորումի մասնակիցներից մի քանիսի հետ:
Արայիկ Վարդանյան- Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահության անդամ, աշխատակազմի ղեկավար
– Ես ֆորումի ժամանակ էլ ասացի, որ նախկինում տեղի ունեցած ֆորումներից հետո արդեն դրական տեղաշարժ է նկատվում: Առաջ քննարկումների ժամանակ չէր խոսվում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու մասին. սփյուռքյան գործարարները փորձում էին միայն միմյանց հետ համագործակցել: Բայց հիմա ցանկանում են բոլոր ծրագրերում Հայաստանին և Արցախին ևս ընդգրկել, ինչը, անշուշտ, ողջունելի է:
Այս հանդիպումները նաև մեծապես խթանում են, որ մեր աշխարհասփյուռ հայրենակիցները վերադառնան Հայաստան: Ես դրական եմ տրամադրված այս հարցում:
Հակոբ Կոշեցյան– Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ
– Հայաստանում առևտրաարդյունաբերությունը զարգացնելու ուղղությամբ ավելի շատ ծրագրեր են մշակվում, քան իրականացվում: Ուստի առաջարկս է՝ ուժերը կենտրոնացնել ծրագրեր իրականացնելու վրա: Ինչքան նկատել եմ՝ Հայաստանում բիզնեսի զարգացման համար մարկեթինգ-մենեջմենթ ոլորտի մասնագետների պակաս է զգացվում: Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է նման մասնագետներին լավ վերապատրաստել: Չնայած այդ ամենին՝ զարգացման միտումներ եմ նկատում:
Ես Ֆրանսիայում անհատ ձեռներեց եմ. զբաղվում եմ տարբեր ոլորտների բիզնեսով՝ տեքստիլ արդյունաբերություն, շինանյութերի վաճառք, շինարարական գործունեություն և այլն: Հիմնականում համագործակցում եմ Ֆրանսիայում գործող անշարժ գույքի գործակալությունների հետ:
Րաֆֆի Էլլիոթթ- Հայաստանում «Getreated» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերության հիմնադիր
– Կանադայից չորս տարի առաջ եմ հայրենադարձվել: Տեղափոխվելով Հայաստան՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոքր ընկերություն հիմնեցի:
Ուրախ եմ, որ նմանատիպ ֆորումներ են իրականացվում Հայաստանում, այն շատ կարևոր է մեզ համար: Սակայն մեկ նկատառում ունեմ: Այստեղ ծավալվելու դաշտը փոքր է, հնարավորությունները՝ սահմանափակ, ինչն էլ խոչընդոտում է հետագա գործունեության զարգացմանը:
Իսկ նման հավաքների ժամանակ նախընտրում եմ ոչ թե նստել և միայն խոսել, այլև խոսքը գործի վերածել. պետք է կոնկրետ և հստակ գործելաոճ որդեգրել:
Դավիթ Խաչատրյան– Ռումինիայի առևտրաարդյունաբերության պալատի ներկայացուցիչ
– Ռումինիայի առևտրաարդյունաբերության պալատը 2005 թվականից է գործում: Պալատը միշտ հետաքրքրվել է հայ-ռումինական առևտրային հարաբերությունները պահպանելու և զարգացնելու ուղղությամբ: Առևտրային շրջանառությունը զարգացնելու նպատակով՝ 2013 թվականին հայ-ռումինական բիզնես ֆորում կազմակերպվեց:
Մասնակցելով այս ֆորումին՝ մեզ նորից առիթ է ընձեռված ներկայացնելու Հայաստանի հետ կապված ռումինական նախագծերը, որից հետո կանցնենք փոխշահավետ համագործակցության: Նաև կիսատ թողած գործերն ի մի կբերենք. կան մշակված ծրագրեր, որոնք պետք է առաջ տանել:
Կարևորում եմ նմանատիպ ֆորումների կազմակերկումը նաև այն առումով, որ մտերմանում ենք, կարողանում ենք գործընկերներ և նոր համագործակցությունների ուղիներ գտնել:

В бизнес-форуме наблюдаются позитивные подвижки: участники форума…
По инициативе Министерства Диаспоры РА и Армянской торговой сети, а также при содействии союзов промышленников и предпринимателей Армении и Арцаха 123 мая состоялось 4-е заседание Генеральной ассамблеи АТС и 2-й бизнес-форум, во время которого корреспондент «Армяне сегодня» взял блиц-интервью у некоторых участников форума.
Араик ВАРДАНЯН, член президиума Торгово-промышленной палаты Армении, руководитель аппарата:
– Я и в ходе форума сказал, что по сравнению с предыдущим форумом наблюдаются позитивные подвижки. Прежде речь не шла об инвестициях в Армении: бизнесмены Диаспоры стремились сотрудничать исключительно друг с другом. Ныне же возникло желание включить во все программы также Армению и Арцах, что, несомненно, можно только приветствовать.
Эти встречи также в большой мере стимулируют возвращение в Армению наших соотечественников, разбросанных по всему миру. Я в этом вопросе настроен позитивно.
Акоп КОШЕЦЯН, представитель армяно-французской торгово-промыленной палаты:
– Что касается развития торговли и промышленности, должен заметить, что больше разрабатывается проектов, чем осуществляется. Посему предлагаю сконцентрировать силы именно на реализации проектов. Насколько я заметил, в Армении ощущается дефицит специалистов в сфере маркетинга и менеджмента для развития бизнеса. Полагаю, есть необходимость в переподготовке подобных специалистов. Несмотря на все это, тенденции развития заметны.
Я во Франции частный предприниматель, занимаюсь бизнесом в различных сферах – текстильная промышленность, торговля стройматериалами, строительная деятельность и т. д. В основном сотрудничаю с функционирующими во Франции агентствами недвижимого имущества.
Раффи ЭЛЛ�?ОТТ, учредитель компании по информационным технологиям «Getreated» в Армении:
– Четыре года назад репатриировал из Канады в Армению и основал маленькую кампанию по информационным технологиям.
Рад, что в Армении созываются подобные форумы, они очень важны для нас.
Однако есть у меня одно соображение. Поле деятельности здесь невелико, возможности ограничены, что и препятствует дальнейшему развитию деятельности.
Сам я предпочитаю во время подобных форумов не сидеть и говорить, а претворить слово в дело – нужно взять на вооружение конкретный и четкий стиль работы.
Давид ХАЧАТРЯН, представитель Торгово-промышленной палаты Румынии:
– Прежде всего скажу, что Торгово-промышленная палата Румынии функционирует с 2005 года. Палата всегда интересовалась сохранением и развитием армяно-румынских торговых отношений.
В этой связи в 2013 году был организован специальный армяно-румынский бизнес-форум с целью развития торгового оборота.
Участвуя в этом форуме, нам снова выпал случай представить румынские проекты, связанные с Арменией, после чего перейдем к взаимовыгодному сотрудничеству.
Обобщим также оставленные на половине дела: есть разработанные проекты, которые нужно продвигать.
Организацию подобных форумов считаю важной еще и в том аспекте, что удается находить партнеров, благодаря чему сближаемся и находим новые пути сотрудничества.