Գործարար ֆորումում դրական տեղաշարժ է նկատվում. Ֆորումի մասնակիցներ
Մայիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև՝ Հայաստանի ու Արցախի արդյունաբերողների և գործարարների միությունների համագործակցությամբ կայացած ՀԱՑ-ի 4-րդ Գլխավոր Ասամբլեայի նիստի և 2-րդ գործարար ֆորումի ժամանակ «Հայերն այսօր»-ը ճեպազրույց է ունեցել ֆորումի մասնակիցներից մի քանիսի հետ:
Արայիկ Վարդանյան- Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահության անդամ, աշխատակազմի ղեկավար
– Ես ֆորումի ժամանակ էլ ասացի, որ նախկինում տեղի ունեցած ֆորումներից հետո արդեն դրական տեղաշարժ է նկատվում: Առաջ քննարկումների ժամանակ չէր խոսվում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու մասին. սփյուռքյան գործարարները փորձում էին միայն միմյանց հետ համագործակցել: Բայց հիմա ցանկանում են բոլոր ծրագրերում Հայաստանին և Արցախին ևս ընդգրկել, ինչը, անշուշտ, ողջունելի է:
Այս հանդիպումները նաև մեծապես խթանում են, որ մեր աշխարհասփյուռ հայրենակիցները վերադառնան Հայաստան: Ես դրական եմ տրամադրված այս հարցում:
Հակոբ Կոշեցյան– Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ
– Հայաստանում առևտրաարդյունաբերությունը զարգացնելու ուղղությամբ ավելի շատ ծրագրեր են մշակվում, քան իրականացվում: Ուստի առաջարկս է՝ ուժերը կենտրոնացնել ծրագրեր իրականացնելու վրա: Ինչքան նկատել եմ՝ Հայաստանում բիզնեսի զարգացման համար մարկեթինգ-մենեջմենթ ոլորտի մասնագետների պակաս է զգացվում: Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է նման մասնագետներին լավ վերապատրաստել: Չնայած այդ ամենին՝ զարգացման միտումներ եմ նկատում:
Ես Ֆրանսիայում անհատ ձեռներեց եմ. զբաղվում եմ տարբեր ոլորտների բիզնեսով՝ տեքստիլ արդյունաբերություն, շինանյութերի վաճառք, շինարարական գործունեություն և այլն: Հիմնականում համագործակցում եմ Ֆրանսիայում գործող անշարժ գույքի գործակալությունների հետ:
Րաֆֆի Էլլիոթթ- Հայաստանում «Getreated» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերության հիմնադիր
– Կանադայից չորս տարի առաջ եմ հայրենադարձվել: Տեղափոխվելով Հայաստան՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոքր ընկերություն հիմնեցի:
Ուրախ եմ, որ նմանատիպ ֆորումներ են իրականացվում Հայաստանում, այն շատ կարևոր է մեզ համար: Սակայն մեկ նկատառում ունեմ: Այստեղ ծավալվելու դաշտը փոքր է, հնարավորությունները՝ սահմանափակ, ինչն էլ խոչընդոտում է հետագա գործունեության զարգացմանը:
Իսկ նման հավաքների ժամանակ նախընտրում եմ ոչ թե նստել և միայն խոսել, այլև խոսքը գործի վերածել. պետք է կոնկրետ և հստակ գործելաոճ որդեգրել:
Դավիթ Խաչատրյան– Ռումինիայի առևտրաարդյունաբերության պալատի ներկայացուցիչ
– Ռումինիայի առևտրաարդյունաբերության պալատը 2005 թվականից է գործում: Պալատը միշտ հետաքրքրվել է հայ-ռումինական առևտրային հարաբերությունները պահպանելու և զարգացնելու ուղղությամբ: Առևտրային շրջանառությունը զարգացնելու նպատակով՝ 2013 թվականին հայ-ռումինական բիզնես ֆորում կազմակերպվեց:
Մասնակցելով այս ֆորումին՝ մեզ նորից առիթ է ընձեռված ներկայացնելու Հայաստանի հետ կապված ռումինական նախագծերը, որից հետո կանցնենք փոխշահավետ համագործակցության: Նաև կիսատ թողած գործերն ի մի կբերենք. կան մշակված ծրագրեր, որոնք պետք է առաջ տանել:
Կարևորում եմ նմանատիպ ֆորումների կազմակերկումը նաև այն առումով, որ մտերմանում ենք, կարողանում ենք գործընկերներ և նոր համագործակցությունների ուղիներ գտնել:

On May 12, the RA Ministry of Diaspora and the Armenian Trade Network (ATN), in collaboration with the Unions of Manufacturers and Businessmen of Armenia and Artsakh, organized the 4th session of the ATN General Assembly and the 2nd Business Forum. During the events, Hayern Aysor’s correspondent sat down for briefings with several participants.
Arayik Vardanyan: member of the presidency of the Chamber of Commerce and Industry of Armenia, chief of staff
Even during the forum I said that I noticed a positive change compared to the previous forums. In the past, the participants would never talk about making investments in Armenia. Diaspora Armenian businessmen would only try to collaborate with each other. Now, they want to engage Armenia and Artsakh in all programs, and of course, this is commendable.
These forums greatly promote the repatriation of Diaspora Armenians to Armenia. I’m feeling positive.
Hagop Koshetsian: member of the Armenian-French Chamber of Commerce and Industry
As far as the development of trade and industry in Armenia is concerned, I must say that there are more programs being developed than there are being implemented. So, I suggest focusing on implementing programs. From what I’ve seen, Armenia lacks marketing and management experts for the growth of businesses. I think those experts need to undergo good training. Despite all that, I notice trends for development.
I’m an individual entrepreneur in France. I have a textile industry, sell construction materials and work on construction and more. I mainly work with French real estate agencies.
Raffi Elliott: founder of Getreated IT company in Armenia
I repatriated to Armenia from Canada four years ago. After moving to Armenia, I established a small IT company.
I’m happy to see such forums organized in Armenia. They’re very important for us.
However, I have one observation. The field here is small and the opportunities are limited, and this hinders development.
What I personally prefer to do during such forums is not just sit and talk, but take action and adopt a specific and clear-cut working style.
David Khachatryan: member of the Chamber of Commerce and Industry of Romania
First, I must say that the Chamber of Commerce and Industry of Romania was established in 2005 and has always been interested in maintaining and enhancing trade relations between Armenia and Romania.
In this framework, in 2013, the Chamber of Commerce and Industry of Romania organized an Armenian-Romanian business forum for increasing the trade turnover.
Participating in this forum provided us once again with an opportunity to present Romania’s projects connected to Armenia, after which we will establish mutually beneficial cooperation.
We’ll also sum up the tasks that are incomplete. There are programs that we need to advance.
I also attach importance to the organizing of these forums in the sense that we can find partners, establish close ties and find new paths for cooperation.