Կմեկնարկի օտարագիր հայ գրողների 5-րդ համաժողովը
Հուլիսի 11-15-ը Ծաղկաձորում՝ Գրողների ստեղծագործական տանը, տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի գրողների միության համատեղ կազմակերպած Օտարագիր հայ գրողների «Համաշխարհայնացում և ազգային ինքնություն» խորագրով  5-րդ համաժողովը, որին կմասնակցի 71 գրող Հայաստանից և Սփյուռքից :
Սփյուռքից համաժողովին կմասնակցի 38 գրող աշխարհի 16 երկրից` ԱՄՆ-ից, Անգլիայից, Լիբանանից, Սիրիայից, Իրանից, Թուրքիայից, Լեհաստանից, Հունգարիայից, Նիդերլանդներից, Շվեդիայից, Չեխիայից, Քուվեյթից, Վրաստանից, Ռուսաստա­նից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, 31-ը` Հայաստա­նից, 2-ը` Արցախից:
Հուլիսի 12-ին, ժամը 10.30-ին տեղի կունենա  համաժողովի հանդիսավոր բացումը:
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը: Հայ գրողներին կողջունեն նաև Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Երևանի գրասենյակի տնօրեն Արփի Վարդանյանը:
Օտարագիր հայ գրողների 5-րդ համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի Վիլյամ Սարոյանին նվիրված նիստ, կկազմակերպվի Փիթեր Սուրյանի «Միրի» վեպի ներկայացումը, գրքերի շնորհանդես, Վան Փիլիկյանի «Վեհաժողով երկու» և Կինգա Կալիի «Հայր մեր» ֆիլմերի ցուցադրությունը:
Լրագրողներին Ծաղկաձոր տեղափոխող ավտոբուսը կմեկնի հուլիսի 12-ին, ժամը 9:20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության շենքի բակից (հասցեն՝ Վազգեն Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոն):

5th Conference of Armenian Foreign Language Writers set to kick off
On 11-15 July, 71 writers from Armenia and the Diaspora will participate in the 5th Conference of Armenian Foreign Language Writers called “Globalization and National Identity” at the Writers’ Home in Tsakhkadzor. The event is organized by the RA Ministry of Diaspora and the Union of Writers of Armenia.
The event will bring together 38 writers from 16 countries around the world, including the United States, the UK, Lebanon, Syria, Iran, Turkey, Poland, Hungary, the Netherlands, Sweden, the Czech Republic, Kuwait, Georgia, Russia, France and Canada, as well as 31 writers from Armenia and 2 from Artsakh.
The solemn opening ceremony of the conference will be held on July 12th at 10:30 with welcoming remarks by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and President of the Union of Writers of Armenia Levon Ananyan. The participants will also be greeted by Vice-President of the Union of Armenians of Russia Vladimir Adayan and AGBU Yerevan Office Director Arpi Vartanian.
The conference will also include a session devoted to William Saroyan, a presentation of Peter Surian’s novel “Miri”, a presentation of books, as well as the showing of Van Pilikyan’s film “Assembly Number Two” and Kinga Kali’s film “Our Father”.
The bus for journalists will be parked in front of the building of the RA Ministry of Diaspora and will leave on July 12th at 9:20 (Address: 26/1 Vazgen Sargsyan St., Erebuni Plaza Business Center).