Էդվարդ Մանուկյան. «Երաժշտական միտքս հայ երգի շնչով է գալիս»
– Մինչ երաժշտությամբ զբաղվելը՝ տարբեր հետաքրքրություններ եմ ունեցել: Երաժշտությունն ինձ գերեց առավելապես դպրոցն ավարտելու տարիներին: Ավելի լուրջ սկսեցի զբաղվել քսան տարեկանից հետո միայն:
Սկզբում դաշնամուր էի նվագում, հետո նաև` մի քանի այլ գործիքներ: Հիմա միայն ստեղծագործում եմ:
– Ի՞նչ դերակատարություն ունեն Ձեր ծնողները Ձեր մասնագիտության ընտրության հարցում:
– Ծնողներս պարտադրող չէին, բայց առանձնապես չողջունեցին իմ երաժշտական ուղին: Իհարկե, համեմատաբար ուշ սկսեցի զբաղվել երաժշտությամբ և, բնական է, որ պիտի մի փոքր կասկածանքով վերաբերվեին իմ նոր նախասիրությանը: Ամեն դեպքում` աջակցել են ու շարունակում են աջակցել մինչ օրս:
Երաժիշտներ եղե՞լ են ընտանիքում:
– Երկու երաժիշտ հորեղբայր ունեմ: Պապս դասախոս է եղել, և ասում են` երգել շատ է սիրել: Ցավոք, շուտ է մահացել, չեմ հասցրել շփվել հետը: Ակնհայտ է, որ երաժշտության նկատմամբ հակվածություն կա մեր գեներում, և սերունդների մեջ առավել կամ պակաս չափով ի հայտ է գալիս:
– Իսկ ի՞նչ նախասիրություններ ունեիք մինչ Ձեր մասնագիտական կողմնորոշմանը հասնելը:
– Տարված էի գիտությամբ, մասնավորապես՝ ֆիզիկայով ու քիմիայով: Նաև շատ ընթերցասեր էի` հայ և արտասահմանյան դասականների մեծ երկրպագու: Օրվա կեսն անցկացնում էի կարդալով, մյուս կեսը գիտական տարբեր փորձարկումներ էի անում տանը: Մի անգամ ալյումինե թիթեղի ու ածխի կտորի միջոցով միկրոֆոն սարքեցի, որի օգնությամբ ուղիղ կապ էի հաստատում առաջին հարկի հարևան ընկերոջս հետ (մենք ապրում էինք 5-րդ հարկում): Հետո՝ ամիսներ անց, մի հին իսկական միկրոֆոն ձեռքս ընկավ. բացեցի ու տեսա, որ գրեթե նույն տեխնոլոգիան է օգտագործված այնտեղ: Սրանք 90-ականների մութ ու ցուրտ տարիներն էին: Էլեկտրաէներգիայի նոր աղբյուրներ ստեղծելու փնտրտուքների մեջ էի օր ու գիշեր: Հովհարային անջատումներից հետո մեկ-երկու ժամ կարողանում էի լույս ապահովել տանը: Բարեբախտաբար, այդ տարիները շուտ անցան, և ես կարողացա հետաքրքրություններս զարգացնել նաև հումանիտար ուղղությունների նկատմամբ:
– Որքանով տեղյակ եմ, մինչ Ամերիկա գնալը Դուք ջազային երաժշտություն էիք ներկայացնում, հետո անցում կատարեցիք դասականին: Կպատմե՞ք այդ շրջանի Ձեր զգացողությունների մասին:
– Ամերիկյան ջազի մեծերն իմ հերոսներն էին: Գնալս ամբողջությամբ կապված էր հենց ջազի նկատմամբ ունեցած իմ անհագուրդ սիրո հետ, իսկ անցումը դասական երաժշտությանը շատ դրամատիկ էր. արժե, որ մանրամասնեմ:
2003 թվականն էր: Ապրում էի Լոս Անջելեսի Լեյկ Բալբոա թաղամասում: Մի օր, տանը նստած, կարդում էի լեգենդար ջազ-դաշնակահար Բիլ Էվանսի կենսագրությունն ու հանկարծ հասա մի էջի, որտեղ նշված էր այն մասին, որ Բիլ Էվանսը շատ է սիրել հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը, նույնիսկ այն ներկայացրել է Մայզ Դեյվիսին և ուրիշներին: Սա շատ հետաքրքիր բացահայտում էր ինձ համար: Արամ Խաչատրյանի մասին գիտեի միայն այն, որ «Սուսերով պարի» ու Նոր տարվա գիշերը, ժամը 24:00-ին Ազգային հեռուստատեսությամբ հնչող«Վալսի» հեղինակն է: Այդքանը միայն: Ոչինչ ավելին: Հիշում եմ, կարծես երեկ լիներ, թե ինչպես գիրքն անավարտ թողնելով` վեր կացա և գնացի ուղիղ ձայնասկավառակների խանութ ու խնդրեցի, որ ինձ տան Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների բոլոր ձայնագրությունները, և մոտ հինգ սկավառակ ձեռքս` վերադարձա տուն: Հիշում եմ, թե որքան անհանգիստ էր սիրտս: Կարծես զգում էի, որ հիմա լինելու է մի բան, ինչն ամբողջությամբ կյանքս կփոխի: Այդպես էլ եղավ: Ականջակալներով նստեցի սեղանի առաջ ու հնչեց առաջին ստեղծագործությունը. «Սպարտակից» հատվածներ էին… Ինչպիսի՜ մեղեդիներ, ինչպիսի՜ գույներ, ինչպիսի՜ պաթոս… Երբեք չեմ մոռանա այդ ապրումները: Կարծես մարդն անջատվի իր մարմնից ու անէանա վայելքներով լի տիեզերքի մեջ: Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել այն գեղեցկությունը, որ իմ առաջ բացվեց այդ օրը: Սա դարձավ այն աշխարհը, որտեղ ես սկսեցի ապրել: Էվանսի կենսագրությունն այդպես էլ անավարտ մնաց, իսկ ես այդ գրքի հետ մի կողմ դրեցի ջազի հետ կապված ամեն ինչ ու որոշեցի դառնալ կոմպոզիտոր` հետապնդելով հայկական դասական երաժշտության հետաքրքիր ու ոլորապտույտ ուղին:
Երկար տարիներ են անցել: Անթիվ ուրիշ կոմպոզիտորներից նոր ոգեշնչումներ եմ ստացել, սակայն Արամ Խաչատրյանը և իր խաչատրյանական աշխարհը միշտ հատուկ նշանակություն կունենան ինձ համար:
Հետաքրքիր ու գրավիչ պատմություն է: Ձեր ստեղծագործություններում շատ են հայկական ելևէջները: Վստահաբար, Դուք ոգեշնչված եք նաև ժողովրդական երաժշտությամբ
– Պաշտում եմ ժողովրդական երաժշտությունը: Տարիներ շարունակ ուսումնասիրել եմ անթիվ երգեր` նոտա առ նոտա:
Այս մեղեդիների հիմքում ընկած ձևն ու կառուցվածքը մեր երաժշտական բառապաշարի էական մասն են: Երաժշտական միտքս հայ երգի շնչով է գալիս: Նույնիսկ եթե գրում եմ լրիվ այլ թեմաներով, հայկական ֆոլկլորի հիմնային տարրերը միշտ ներկա են:
Այս տարի ողջ հայությանը համախմբում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որի շրջանակներում աշխարհով մեկ կազմակերպվում են բազմաթիվ միջոցառումներ: Ի՞նչ ծրագրեր ունեք այս ուղղությամբ:
– Ցեղասպանության թեմայով հենց նոր մի ստեղծագործություն եմ ավարտել: Ռեքվիեմի նման մի գործ է՝ երգչախմբի և հարվածային գործիքների համար գրված: Խոսքերը` ընդամենը երկու կարճ նախադասություն, վերցրել եմ Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած Հակոբ Արսենյանի հուշագրերից, որտեղ ասվում է, թե ինչպես մի կիսամեռ հայ թուրք գերեզմանափորին խնդրում է ոտքերից քաշ չտալ` խեղդվող ձայնով աղաչելով. «Ախպե´ր ջան, ես դեռ չեմ մեռել: Սպասի´ր, ինձ առավոտ կթաղես»: Այս խոսքերը հալված արճիճի նման լցվում են գլխիդ, երբ կարդում ես: Չգիտեմ, թե արդյոք կարելի՞ է պատկերացնել ավելի մեծ ողբերգություն, քան այն, որ մարդը երբևէ կարիք է ունեցել այսպիսի խոսքեր ասելու մեկ ուրիշ մարդու:
Այս ստեղծագործությունը, կարծում եմ, ամենահաջողվածներից է: Ցավոք, ժամանակին չավարտեցի, որ այս օրերին կատարվեր: Կկատարվի ավելի ուշ` հավանաբար դեռ այս տարվա ընթացքում:
– Իսկապես, սարսափելի ցավոտ խոսքեր եք ընտրել… Այդ ոճրագործությունների պատճառով միլիոնավոր հայեր այսօր իրենց հայրենիքից դուրս են ապրում: Ըստ Ձեզ` որքանո՞վ է կարողանում հայ մարդը զարգացնել հայ մշակույթը Հայաստանից դուրս:
– Ես, իհարկե, միայն Ամերիկայի մասին կարող եմ խոսել: Հայերը մյուս ազգերի համեմատ շատ արագ են ձուլվում այնտեղ: Հաճախ երկրորդ սերունդն արդեն իսկ օտարացած է: Դա, կարծում եմ, բացատրվում է նախ և առաջ նրանով, որ հայերը ռասայական մեծ տարբերություն չունեն եվրոպական ծագումով ամերիկացիներից և ձուլվում են շատ ավելի արագ, քան, օրինակ, լատինաամերիկյան երկրներից ներգաղթածները: Սա լավ է այնքանով, որ մարդիկ շատ ավելի արագ են կայանում և ընդունվում նոր հասարակության կողմից: Սակայն մշակույթը, ցավոք, մի քանի սերունդ հետո գրեթե ամբողջությամբ կկորչի: Մեկ-երկու բառ կասեն հայերեն, մի քանի լավ խոսք ազգի մասին և վերջ: Հայկական մշակույթի զարգացման համար ազատ, առաջադեմ և բարեկեցիկ Հայաստան է պետք:
Քիչ առաջ ասում էիք, թե ինչպես եք մանկուց գիտությամբ տարված եղել: Այնուամենայնիվ, ընտրելով բոլորովին այլ ճանապարհ, որքանո՞վ եք կարողանում այսօր առնչակից լինել գիտությանը: Պատանեկության երազանքները հետ չե՞ն կանչում:
– Մեծ հետաքրքրությամբ հետևում եմ գիտության զարգացմանը: Չկա ավելի հետաքրքիր բան, քան տեսնել, թե ինչպիսի կանխատեսելի օրինաչափությամբ գիտական նոր ձեռքբերումները, որոնք այսօր դեռ սաղմնային վիճակում են, աստիճանաբար դառնում են մեր առօրյայի մի մասը: Գիտական մեծ նվաճումները հաճախ իմ երաժշտական ստեղծագործությունների ներշնչանքի աղբյուր են լինում: Վաղուց արդեն տարին մեկ կամ երկու գործ նվիրում եմ գիտական որևէ թեմայի:
– Հայտնի է Ձեր համագործակցությունը մեծ գիտնականների` այդ թվում Նոբելյան մրցանակակիրների հետ: Մի փոքր կխոսե՞ք դրա մասին:
– Այո´, բախտ եմ ունեցել ճանաչել մեծանուն գիտնականների: Մասնավորապես, տպավորիչ է եղել շփումը կենսաբան Ջեյմս Վաթսոնի, ֆիզիկոս Սթիվեն Ուայնբերգի և լեզվաբան Նոամ Չոմսկու հետ: Չոմսկու խոսքերով մի մեծածավալ կանտատ եմ գրել` «Աշխարհն առանց պատերազմի» վերնագրով: Ավելի քան երկու տարվա անընդմեջ աշխատանքից հետո հիմա նոր պիտի տպագրվի: Ինձ համար գիտնականների հետ կապը շատ կարևոր է, նրանց հետ շփումը` միշտ հետաքրքիր: Ես նրանց լեզուն ավելի լավ եմ հասկանում:
Ի՞նչ նկատի ունեք: Գիտնականներն ի՞նչ լեզվով են խոսում:
– Փաստերի լեզվով: Փաստերով պայմանավորված մտքերի լեզվով: Լսեք մի մեծ գիտնականի հարցազրույց և ուշադրություն դարձրեք, թե ինչպիսի զգուշությամբ են նրանք իրենց կարծիքները կազմում տարբեր խնդիրների վերաբերյալ: Տեսեք, թե որքան տարակուսանքով լի են նրանց մտքերը: Մի տեսակ աննկարագրելի գեղեցկություն կա այս ամենի մեջ: Իմ կարծիքով գիտության զարգացումը մարդկային ցեղին ուղեկցող ամենագեղեցիկ երևույթն է: Գիտությունը ծնունդ է առել այն պահից, երբ նախամարդը, փայտը վերցնելով ձեռքը, սկսել է ծառից միրգ քաղել, և այն շարունակվում է առաջ շարժվել` տարեցտարի ավելի ու ավելի խելահեղ արագությամբ: Քաղաքակրթության ոչ մի էական նվաճում հնարավոր չէր լինի` առանց  գիտության զարգացման:
Շատ երաժիշտների համար սերն է ստեղծագործելու ամենամեծ ներշնչանքը:
– Փիլիսոփա Բերթրան Ռասելն ասել է, որ երջանիկ կյանքը ոգեշնչվում է սիրով և ուղորդվում գիտությամբ: Կարծում եմ, որ ես էլ եմ այս սկզբունքով ապրում:
Դուք Ձեզ երջանիկ համարու՞մ եք:
– Այո´, չնայած երջանկությունը ոչ այնքան վիճակ է, որքան ձգտում: Քանի դեռ մարդ առողջ է և ունի երջանիկ կյանքի ձգտում, ուրեմն կարելի է ասել` երջանիկ է:
Դուք ԱՄՆ-ի քաղաքացի եք, բայց այսօր Հայաստանում եք, այստեղ եք ստեղծագործում: Որոշել եք Հայրենիքո՞ւմ ապրել:
– Քանի դեռ հնարավոր է, Հայաստանում կմնամ: Այս հարազատ միջավայրը շատ թանկ է ինձ համար: Հիշում եմ, երբ դեռ նոր էի վերադարձել տասը տարվա բացակայությունից հետո, ուշադիր լսում էի, թե ինչպես են մարդիկ խոսում, և իրենց խոսքը, բնական արտասանությունը, հայոց լեզվի այդ մեղեդայնությունը մեղրի նման քաղցր էր հնչում ինձ համար: Կարծում էի, թե նոր եմ, երկար տարիներ հայերեն չեմ լսել ու շուտով կթուլանա այդ տպավորությունը: Մինչ օրս դեռ ոչինչ չի փոխվել: Ամեն քայլափոխի լսում եմ, թե ինչպես են մարդիկ հայերեն խոսում և հմայվում եմ ամեն անգամ: Հայոց լեզվի մեղեդին ինձ համար օդ ու ջրի պես մի բան է հիմա: Հուսամ` էլ երբեք այդքան երկար կարոտ չեմ մնա:

Эдвард МАНУКЯН: «Музыкальная мысль приходит ко мне с дыханием армянской песни»
–  Прежде, чем заняться музыкой, у меня были разные увлечения. Музыка покорила меня особенно в старших классах. Серьезнее стал заниматься ею только после 20 лет. Сначала играл на пианино, потом – на нескольких других инструментах, сейчас только сочиняю.
– Какую роль сыграли Ваши родители в выборе профессии?
– Родители не принуждали, но и не особенно приветствовали мой выбор. Конечно, сравнительно поздно начал заниматься музыкой, и естественно, что к моему новому увлечению должны были  отнестись с некоторым недоверием. В любом случае – помогали и продолжают помогать по сей день.
– Музыканты были в семье?
– У меня двое дядек – музыканты. Дед был преподавателем, и говорят, очень любил петь. К сожалению, рано умер, я не успел  с ним пообщаться. Очевидно, что склонность к музыке есть в наших генах, что в большей или меньшей мере проявляется в поколениях.
– А какие были увлечения, пока не сориентировались в профессии?
– Был увлечен науками, особенно физикой и химией. Очень любил читать, большой почитатель армянской и зарубежной классики. Половину дня проводил за чтением, другую – проводил дома различные научные опыты. Однажды с помощью алюминиевого листа и куска угля сделал микрофон, посредством которого наладил прямую связь с другом, жившим на первом этаже (мы жили на пятом этаже). Спустя месяцы мне в руки попал старенький настоящий микрофон. Открыл и увидел, что в нем использована почти та же технология. То были темные и холодные 90-е годы. День и ночь был в поисках новых источников электроэнергии. После веерных отключений мог на час-два обеспечить свет в доме. К счастью, те годы быстро миновали и я смог развить свои интересы и в гуманитарных науках.
– Насколько знаю, до отъезда в Америку Вы увлекались джазовой музыкой, потом переключились на классику. Расскажете о своих ощущениях того периода?
– Гиганты американского джаза были моими героями. Отъезд был целиком связан с моей неуемной любовью к джазу, а переход к классической музыке получился очень драматичным. Об этом стоит рассказать.
Шел 2003 год. Я жил в квартале Лейк Балбоа Лос Анджелеса. Однажды, сидя дома, читал биографию легендарного джазового пианиста Билла Эванса, и случайно добрался до страницы, где говорилось о том, что Билл Эванс очень любил музыку армянского композитора Арама Хачатряна, даже представлял ее Майзу Дейвису и другим. Это стало для меня очень интересным открытием. Об Араме Хачатряне знал только то, что он автор «Танца с саблями» и «Вальса», который звучал в Новогоднюю ночь в 24.00 по Национальному телевидению. �? ничего больше.  Помню, словно вчера было, как бросил на половине книгу, встал и направился прямо в музыкальный магазин, попросил   все записи  произведений Арама Хачатряна и вернулся домой с пятью пластинками. Помню, как беспокойно билось сердце. Будто предчувствовал: сейчас произойдет что-то, что в корне изменит мою жизнь. Так и получилось. С наушниками  сел к столу, и зазвучало первое произведение: это были отрывки из «Спартака»…  Какие мелодии, какие краски, какой пафос… Никогда не забуду те переживания. Словно человек отрывается от тела и парит в космосе, полном наслаждений. �?наче невозможно описать ту красоту, которая раскрылась передо мной в тот день. Это стало тем миром, в котором я начал жить. Биография Эванса так и осталась недочитанной, а я вместе с той книгой отложил в сторону все, что было связано с джазом, и решил стать композитором, следуя  интересным и извилистым путем армянской классической музыки.
Минули годы. От многих других композиторов получал заряды воодушевления, однако Арам Хачатрян и его мир всегда будут иметь для меня особое значение.
– �?нтересная, захватывающая история. В ваших произведениях много армянских мотивов. Явно, Вы увлечены также народной музыкой.
– Обожаю народную музыку. Долгие годы изучал множество песен – ноту за нотой. Форма и строение, заложенные в основе этих мелодий – существенная часть нашего музыкального словарного запаса.  Музыкальная мысль приходит ко мне с дыханием армянской песни. Даже если пишу на совершенно иные темы, основные элементы армянского фольклора всегда присутствуют.
– В этом году все армянство сплотило 100-летие Геноцида армян, в рамках которого по всему миру организуются разнообразные мероприятия. Какие планы у Вас в этой связи?
– Только что закончил одно произведение на тему Геноцида. Произведение, подобное реквиему, написанное для хора и ударных инструментов. Слова – всего два коротких предложения, – взял из мемуаров едва спасшегося от Геноцида Акопа Арсеняна, который в полуобморочном состоянии просит турка-могильщика не тащить за ноги, умоляя: «Брат, я еще не умер. Подожди – похоронишь меня утром». Эти слова словно расплавленный свинец вливаются в тебя при чтении. Не знаю, можно ли представить большую трагедию, чем та, что человек когда-либо вынужден говорить такие слова другому человеку.
Думаю, это произведение – одно из самых удачных. К сожалению, не закончил вовремя, чтобы исполнялось в эти дни. Будет исполнено позже – возможно, еще в течение этого года.
– Действительно, выбрали ужасные слова… �?з-за этого преступления миллионы армян живут сегодня вдали от родины. По Вашему, насколько может армянин развить армянскую культуру вне Армении?
– Я, конечно, могу говорить только об Америке. Армяне, по сравнению с другими нациями, быстрее ассимилируются там. Зачастую уже второе поколение ощущает отчужденность. Думаю, это прежде всего объясняется тем, что у армян нет особого расового различия  с американцами европейского происхождения, и ассимилируются намного быстрее, чем, скажем,  эмигранты из латиноамериканских стран. Это хорошо тем, что люди намного быстрее проходят период становления и принимаются новым обществом. Однако культура, к сожалению, через несколько поколений совершенно исчезнет. Одно-два слова скажут на армянском, несколько добрых слов о нации – и все. Для развития армянской культуры нужна свободная, прогрессивная и благоустроенная Армения.
– Чуть раньше Вы сказали, что с детства увлекались науками. Тем не менее, избрав совершенно иной путь, насколько удается сегодня касаться науки. Юношеские мечты не дают о себе знать?
– С большим интересом слежу за развитием науки. Нет ничего интереснее, чем видеть, с какой прогнозируемой закономерностью новые научные достижения, сегодня находящиеся еще в зародышевом состоянии, постепенно становятся частью нашего бытия. Большие научные достижения зачастую становятся источником вдохновения  моих музыкальных произведений. Давно уже одно-два произведения в год посвящаю той или иной научной теме.
– �?звестно Ваше сотрудничество с великими учеными, в том числе лауреатами Нобелевской премии. Расскажете немного об этом?
– Да, мне выпало счастье быть знакомым с великими учеными. В частности, впечатляющим было общение с биологом Джеймсом Ватсоном, физиком Стивеном  Уайнбергом и лингвистом Ноамом Чомским. На слова Чомского написал масштабную кантату под названием «Мир без войны». После двух лет неустанного труда она вскоре будет издана. Связь с учеными для меня очень важна, общение с ними всегда интересно. �?х язык я лучше понимаю.
– Что Вы имеете ввиду – на каком языке говорят ученые?
– Языком фактов. Языком мыслей, обусловленных фактами. Послушайте интервью какого-либо великого ученого и обратите внимание, с какой осторожностью они составляют свое мнение относительно различных проблем. Посмотрите, сколь полны сомнениями их мысли. Какая-то неописуемая прелесть есть во всем этом. Мне кажется, развитие науки самое прекрасное явление, присущее роду человеческому. Наука родилась в тот момент, когда первобытный человек, взяв руки палку, начал сбивать с дерева плоды, и продолжает двигаться вперед, со все более сумасшедшей скоростью из года в год. Ни одно достижение цивилизации не было бы возможно без развития науки.
– Для многих музыкантов самым большим вдохновением является любовь.
– Философ Бертран Рассел говорил, что счастливая жизнь воодушевляется любовью и направляется наукой. Полагаю, я также живу по этому принципу.
– Вы считаете себя счастливым?
– Да, хотя счастье – не столько состояние, сколько стремление. Покуда человек здоров и стремится к счастью, можно сказать, что он счастлив.
– Вы гражданин США, но сегодня находитесь в Армении, творите здесь. Решили жить на Родине?
– Пока есть возможность, останусь в Армении. Эта родная среда очень дорога для меня. Помню, когда только вернулся после десятилетнего отсутствия, внимательно прислушивался, как говорят люди, и их речь, естественная артикуляция, мелодичность армянского языка звучала для меня сладкой, как мед. Думал, что долгое время не слышал армянскую речь и это впечатление скоро ослабнет. По сей день ничего не изменилось. На каждом шагу прислушиваюсь, как люди говорят по-армянски, и каждый раз умиляюсь. Мелодия армянского языка для меня сейчас – как воздух и вода. Надеюсь, никогда больше так долго не буду тосковать.