Պատարագ և ցերեկույթ Հերհուխովարդ քաղաքում` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հերթական անգամ Նիդերլանդների Հերհուխովարդ քաղաքում՝ կաթոլիկ եկեղեցու կամարների տակ, մատուցվեց սուրբ Պատարագ, որին հաջորդեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշ-ցերեկույթը:
Ցերեկույթը բացեց Ամստերդամի Սուրբ Հոգի եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տարոն Թադևոսյանը: Նա խոսեց Հայոց ցեղասպանության տարիներին մեր ժողովրդի կորուստների կողքին ունեցած ձեռքբերումների, հաղթանակների և դրանցում հայ եկեղեցու դերի մասին: Այս մասին «Հայերն Այսօրին» տեղեկացնում է Նիդերլանդական օրագիրը:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Վիգեն Սարգսյանը, որն իր խոսքում համառոտ ներկայացրեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության համառոտ պատմությունն ու նրա ճանաչման գործընթացում քաղաքական վերջին զարգացումները: Իսկ Նաիրի Հակոբյանը խոսեց Ցեղասպանության հարցում թուրք ժողովրդի պատասխանատվության մասին:
Ցերեկույթի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի «Հով արեք»-ն ու «Կռունկը»`Լիլիթ Առաքելյանի և Մարգարիտ Մանուկյանի կատարմամբ:
Ներկաներն ունկնդրեցին նաև ասմունք` Անուշավան Կիրակոսյանի,Վիգեն Սարգսյանի ու Սուսաննա Հարությունյանի ընթերցմամբ: Նրանք կարդացին Գևորգ Էմինի, Վիլյամ Սարոյանի, Սիամանթոյի և Սոնա Արշունեցու ստեղծագործություններից:
Միջոցառման ընթացքում հանդես եկան նաև համայնքի մանուկները: Հնչեց ջութակ՝ Վալենտինա Բեգլարյանի կատարմամբ:
Առանձնապես հուզիչ ու ազդեցիկ էր Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական Պատվիրակի Փոխանորդ, Հոգեշնորհ Սերովբե Վարդապետ Իսախանյանի խոսքը:
Նա ասաց. «Հայոց պատմությունը չավարտվեց 1915 թվականին. այն շարունակվում է, քանի որ այսօր էլ մենք հավատարիմ ենք մեր եկեղեցուն, և մեր մանուկների շուրթերը բարբառում են հայերեն: Մեզ չեն կարող սպանել, քանի որ մեր ազգը մեռնելու մտադրությամբ չի ապրում, գալ տարի հանդիպենք Վանում ու Սասունում,պետք է հավատալ ու մեր հոգում վառ պահել այս գաղափարը՝ կենդանացնելով, ապրեցնելով ու հնչեցնելով մեր լեզուն, հավատարիմ մնալ մեր հավատքին, քանի որ օտարության մեջ հայապահպանության փոխարեն հայակերտում է պետք մեզ»,-պատգամեց Հայր Սուրբը:
Միջոցառմանը ներկա էր Նիդերլանդներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը: Նա իր ելույթում նշեց պատմական հիշողության կարևորությունը ազգի գոյատևման համար:

Литургия и утренник в городе Герхуховард в память жертв Геноцида армян
В очередной раз в городе Герхуховард Нидерландов, под сводами католической церкви, была отслужена Священная Литургия, за которой последовал памятный утренник, посвященный 100-летию Геноцида армян.
Мероприятие открыл духовный пастырь церкви Святого Духа Амстердама Тарон Тадевосян. Он говорил о достижениях нашего народа наряду с потерями в годы Геноцида армян, победах и роли в них армянской церкви. Редакцию «Армяне сегодня» об этом информировал Нидерландский дневник.
Затем выступил Виген Саркисян, кратко представивший историю первого Геноцида XX века и и последние политические развития в процессе его признания. А Наири Акопян говорил об ответственности турецкого народа в вопросе Геноцида армян.
В ходе утренника прозвучали произведения Комитаса «Ов арек» и «Крунк» в исполнении Лилит Аракелян и Маргарит Манукян.
Присутствующие прослушали также декламацию в исполнении Анушавана Киракосяна, Вигена Саркисяна и Сусанны Арутюнян. Они декламировали отрывки из произведений Геворга Эмина, Вильяма Сарояна, Сиаманто и Соны Аршунеци.
В ходе мероприятия выступила также детвора общины. Прозвучала скрипичная музыка в исполнении Валентины Бегларян.
Особенно волнующим было выступление местоблюстителя Патриаршего легата Западной Европы вардапета Серовбе �?саханяна, который сказал: «Армянская история не завершилась в 1915-м: она продолжается, поскольку и сегодня мы верны нашей церкви и наши малыши говорят по-армянски. Нас не могут убить, поскольку наша нация не живет с намерением умереть, в будущем году встретимся в Ване и Сасуне – нужно верить и бережно хранить в душе эту идею, озвучивая наш язык, сохраняя верность нашей вере, поскольку на чужбине взамен сохранения армянства нам нужно создание армянства», – сказал святой отец.
На мероприятии присутствовала посол РА в Нидерландах госпожа Дзюник Агаджанян, которая в своем выступлении отметила важность исторической памяти для существования нации.
После совместной молитвы, вознесенной Богу, присутствующие приняли участие  в поминальной трапезе в память невинных жертв.