Պատարագ և ցերեկույթ Հերհուխովարդ քաղաքում` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հերթական անգամ Նիդերլանդների Հերհուխովարդ քաղաքում՝ կաթոլիկ եկեղեցու կամարների տակ, մատուցվեց սուրբ Պատարագ, որին հաջորդեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշ-ցերեկույթը:
Ցերեկույթը բացեց Ամստերդամի Սուրբ Հոգի եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Տարոն Թադևոսյանը: Նա խոսեց Հայոց ցեղասպանության տարիներին մեր ժողովրդի կորուստների կողքին ունեցած ձեռքբերումների, հաղթանակների և դրանցում հայ եկեղեցու դերի մասին: Այս մասին «Հայերն Այսօրին» տեղեկացնում է Նիդերլանդական օրագիրը:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Վիգեն Սարգսյանը, որն իր խոսքում համառոտ ներկայացրեց 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության համառոտ պատմությունն ու նրա ճանաչման գործընթացում քաղաքական վերջին զարգացումները: Իսկ Նաիրի Հակոբյանը խոսեց Ցեղասպանության հարցում թուրք ժողովրդի պատասխանատվության մասին:
Ցերեկույթի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի «Հով արեք»-ն ու «Կռունկը»`Լիլիթ Առաքելյանի և Մարգարիտ Մանուկյանի կատարմամբ:
Ներկաներն ունկնդրեցին նաև ասմունք` Անուշավան Կիրակոսյանի,Վիգեն Սարգսյանի ու Սուսաննա Հարությունյանի ընթերցմամբ: Նրանք կարդացին Գևորգ Էմինի, Վիլյամ Սարոյանի, Սիամանթոյի և Սոնա Արշունեցու ստեղծագործություններից:
Միջոցառման ընթացքում հանդես եկան նաև համայնքի մանուկները: Հնչեց ջութակ՝ Վալենտինա Բեգլարյանի կատարմամբ:
Առանձնապես հուզիչ ու ազդեցիկ էր Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական Պատվիրակի Փոխանորդ, Հոգեշնորհ Սերովբե Վարդապետ Իսախանյանի խոսքը:
Նա ասաց. «Հայոց պատմությունը չավարտվեց 1915 թվականին. այն շարունակվում է, քանի որ այսօր էլ մենք հավատարիմ ենք մեր եկեղեցուն, և մեր մանուկների շուրթերը բարբառում են հայերեն: Մեզ չեն կարող սպանել, քանի որ մեր ազգը մեռնելու մտադրությամբ չի ապրում, գալ տարի հանդիպենք Վանում ու Սասունում,պետք է հավատալ ու մեր հոգում վառ պահել այս գաղափարը՝ կենդանացնելով, ապրեցնելով ու հնչեցնելով մեր լեզուն, հավատարիմ մնալ մեր հավատքին, քանի որ օտարության մեջ հայապահպանության փոխարեն հայակերտում է պետք մեզ»,-պատգամեց Հայր Սուրբը:
Միջոցառմանը ներկա էր Նիդերլանդներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը: Նա իր ելույթում նշեց պատմական հիշողության կարևորությունը ազգի գոյատևման համար:

Holy Mass and event dedicated to the memory of Armenian Genocide victims in Heerhugowaard
Once again, a Holy Mass was served at the Catholic Church in the Dutch city of Heerhugowaard and was followed by a commemorative event dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
In the beginning, priest of the Holy Spirit Church of Amsterdam, Father Taron Tadevosyan talked about the successes and the achievements that the Armenians had made in spite of the losses that they had suffered during the years of the Armenian Genocide and the role of the Armenian Church, the Diary of the Netherlands reports to Hayern Aysor.
Afterwards, Vigen Sargsyan gave a speech in which he briefly presented the history of the first genocide of the 20th century and the latest political developments in the process of recognition of the Armenian Genocide. Nairi Hakobyan talked about the Turks’ liability for the Armenian Genocide.
The event included performances of Komitas’s songs “Hov Arek” and “Krunk” by Lilit Arakelyan and Margarit Manukyan.
The gathered also heard the poems of Gevorg Emin, William Saroyan, Siamanto and Sona Arshunetsi read by Anushavan Kirakosyan, Vigen Sargsyan and Susanna Harutyunyan.
The children of the community also performed during the event. Valentina Beglaryan performed a song on the violin.
Vicar of the Patriarchal Delegate of Western Europe, Archimandrite Serovbe Isakhanyan’s speech was especially moving and influential.
“The history of the Armenian people didn’t end in 1915. It continues since we remain loyal to our Church, and our children speak in Armenian. They can’t kill us because our nation won’t die. In the future we will meet in Van and Sasun. We have to keep this in mind, preserve our faith and language because we need to preserve the Armenian identity abroad,” the Holy Father said.
In her speech, Ambassador of the Republic of Armenia to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan mentioned the importance of historical memory for a nation’s survival.
After the united prayer to God, the gathered participated in a funeral banquet in memory of the innocent victims.