Կինոփորձագետները ծանոթացել են Հայոց ցեղասպանության թեմայով ֆիլմերի նախագծերին
«Ոսկե ծիրան» միջազգային 10-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում տեղական և միջազգային փորձագետներից բաղկացած հանձնախմբին ներկայացվել են Հայոց ցեղասպանության100-րդ տարելիցի առիթով ՀՀ մշակույթի նախարարություն, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն և «Ոսկե ծիրան» փառատոնին ներկայացված երկու տասնյակից ավելի կինոնախագծերը:
Դրանցից մի քանիսը ներկայցվել են սփյուռքահայ կինոգործիչների կողմից, իսկ մնացածները` տեղական պրոդյուսերներն ու ռեժիսորները: Հանձնախումբը մի քանի ժամ շարունակ լսել, քննարկել և որոշել է, որ դրանք վերջնական փուլի հասցնելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ աշխատանքներ: Ուստի, որոշվել է հետագայում ևս կազմակերպել մեկ հանդիպում նման ձևաչափով:
Հանձնախմբում ընդգրկված են ռեժիսորներ Քշիշտոֆ Զանուսին և Ատոմ Էգոյանը, դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Նիդեռլանդներից Գամիլա Իլստրան, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը, «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը, դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը և գրող Ռուբեն Հովսեփյանը:

Film experts have been introduced to Armenian Genocide film projects
A committee of local and international film experts has been introduced to more than two dozen film projects submitted to the RA Ministry of Culture, the National Cinema Center of Armenia and the organizers of the Golden Apricot International Film Festival on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide on the sidelines of the 10th Golden Apricot International Film Festival.
Some of the projects have been submitted by Diaspora Armenian filmmakers, while others have been submitted by local producers and directors. For several hours, the committee listened, discussed and decided that there was still more work to be done to reach the final stage. It was also decided to organize another meeting in the same format.
The committee comprises directors Krzysztof Zanussi and Atom Yegoyan, actress Arsineh Khanjian, Gamila Ilstra (The Netherlands), Director of the National Cinema Center of Armenia Gevorg Gevorgyan, film expert David Muradyan, Artistic Director of the Golden Apricot International Film Festival Susanna Harutyunyan, playwright Karine Khodikyan and writer Ruben Hovsepyan.