Իսրայելի հայ համայնքը նախագահին կշտամբել է Ցեղասպանությունը չճանաչելու համար
Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ապրիլի 26-ին իր Երուսաղեմի իր նստավայրում ընդունել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, որոնք նախագահին կշտամբել են Իսրայելի կողմից Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար։ Այս մասին հայտնում է NEWS.am-ը:
Ռիվլինը օգտագործել է զանգվածային սպանություններ կամ հայկական ողբերգություն եզրերը։ «Մեր բարոյական պարտքն է մատնացույց անել փաստերը, ինչպիսին էլ որ դրանք լինեն։ Մենք չպիտի անտեսենք դրանք։ Հայ ազգը ժամանակակից զանգվածային սպանությունների առաջին զոհը դարձավ։ Մենք չենք ձգտում դրա մեղքը բարդել կոնկրետ երկրի վրա, սակայն մեր համերաշխությունն ենք հայտնում ջարդերի զոհերին։
Հոլոքոստի սարսափներից հետո հայ ազգի ողբերգության զոհերի հիշատակ հարգելը մեր հրեական պարտքն է՝ մարդկային եւ բարոյական։ Ես հպարտ եմ այստեղ՝ նախագահի նստավայրում ձեզ ընդունելու համար, որպեսզի այս օրը նշեմ ձեզ հետ»,- ասել է Ռիվլինը հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, որոնց այս կապակցությամբ առաջին անգամ էին հրավիրել Իսրայելի նախագահի մոտ։
«Երուսաղեմի հայկական պատրիարքարանի ներկայացուցիչ, արքեպիսկոպոս Արիս Շիրվանյանը հիասթափություն հայտնեց, որ Իսրայելը հայերի սպանությունները ցեղասպանություն եզրով չի բնութագրում»,- ասված է Իսրայելի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։ «Նախագահը հայտարարել է, որ քննադատությունն ի գիտություն կընդունի եւ կարծում է, որ Իսրայելի ղեկավարությունը պետք է ավելի շատ բան անի հայերի սպանությունների հարցը բարձրացնելու համար։ Նա ընդգծել է այդ քննարկման կարեւորությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ապրիլի 24-ին Երեւանում կայացել են Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որոնցում Իսրայելը ներկայացված է եղել 2 պատգամավորներից կազմված պատվիրակության եւ Հայաստանում Իսրայելի դեսպանի մակարդակով։ Պատգամավորներից մեկը՝ Կնեսետի փոխխոսնակ Նախման Շայը հայրենակիցներին կոչ է արել ճանաչել հայ ազգի ցեղասպանությունը։ «Դա մեր տարրական պարտքն է։ Մենք չպետք է տատանվենք»։

Армянская община �?зраиля упрекнула президента из-за непризнания Геноцида армян
Президент �?зраиля Реувен Ривлин 26 апреля принял в своей иерусалимской резиденции представителей армянской общины. Президента упрекнули в нежелании еврейского государства признавать геноцидом события вековой давности в Османской империи.
Ривлин, как сообщает его пресс-служба, использовал термины «массовое убийство» армян или «армянская трагедия». «На нас лежит моральная обязанность указывать на факты, какими бы ужасными они ни были. Мы не должны их игнорировать. Армянский народ стал первой жертвой современного массового убийства. Мы не стремимся возложить вину на какую-либо конкретную страну, но солидаризируемся с жертвами… резни», — сказал он.
«После ужасов Холокоста почтить память (жертв) трагедии армянского народа — наша еврейская обязанность, человеческая и моральная. Я горд принимать вас здесь, в резиденции президента, чтобы отметить этот день с вами», — сказал Ривлин представителям армянской общины, которые были впервые приглашены по такому поводу к президенту �?зраиля.
Представитель Армянской патриархии �?ерусалима, архиепископ Арис Ширванян, выразил «разочарование тем, что �?зраиль не называет “геноцидом” убийства армян”», сказано в сообщении пресс-службы Ривлина. «Президент заявил, что принял критику к сведению, и считает, что руководство �?зраиля должно сделать больше для того, чтобы поднимать вопрос убийства армян. Он подчеркнул важность состоявшейся дискуссии», — говорится в сообщении.
В Ереване, где 24 апреля прошли траурные мероприятия, приуроченные к 100-летней годовщине Геноцида армян, �?зраиль был представлен делегацией в составе двух парламентариев и своего посла в Армении. Один из них, вице-премьер Кнессета от главной оппозиционной партии «Сионистский лагерь» Нахман Шай, призвал соотечественников признать геноцид армянского народа. «Это наш элементарный долг. Мы не должны больше колебаться».