Հերթական սկանդալը. Թուրքիան հետ է կանչել Ավստրիայում իր դեսպանին
Ավստրիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող հայտարարությունից ժամեր անց Թուրքիան հետ է կանչել այդ երկրում իր դեսպանին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը: Նշվում է, որ Ավստրիայի խորհրդարանի հայտարարությունը զայրացրել է թուրքական իշխանություններին: Հավատարիմ իր գործելաոճինˋ Թուրքիան սպառնացել Ավստրիայի հետ հարաբերությունների վատթարացմամբ: Թուրքիայի դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ ներկայացվել է նաև Անկարայում Ավստրիայի դեսպանին, իսկ Վիեննայում Թուրքիայի դեսպան Հասան Գոգուսը հետ է կանչվել:
«Ակնհայտ է, որ սա երկարատև բացասական հետք կթողնի թուրքավստրիական բարեկամության և հարաբերությունների վրա», նշվում է հաղորդագրությունում: Ավստրիայի Հանրապետության խորհրդարանն ապրիլի 22-ին, գումարված 25-րդ նստաշրջանի 68-րդ լիագումար նիստի ընթացքում, ճանաչեց և դատապարտեց Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը:
Ելույթով հանդես եկավ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դորիս Բուրեսը, ով, մասնավորապես նշեց, որ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրությունում հայ մտավորականության և առաջնորդների ձերբակալմամբ սկիզբ առած տեղահանությունների և հալածանքների քաղաքականությունը ավարտվեց հայերի ցեղասպանությամբ: Ավստրիայի խորհրդարանի բոլոր` վեց խմբակցությունների ընդունած հայտարարությունը հստակ սահմանում է, որ 1915թ. հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր, կոչ է հղում Թուրքիային` առերեսվելու պատմության հետ, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ավստրիան ընդունում է իր պատասխանատվությունը` Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրության և ԱվստրոՀունգարիայի դաշնակցության առումով:

Очередной скандал: Турция отозвала своего посла в Австрии
Спустя несколько часов после принятия парламентом Австрии резолюции, в которой признается и осуждается Геноцид армян, Турция отозвала своего посла в этой стране.
Как передает Арменпресс со ссылкой на информагентство «Анадолу», об этом сообщил М�?Д Турции. Отмечается, что решение австрийского парламента разгневало власти Турции. Верная своему стилю, Турция пригрозила Австрии ухудшением отношений. Позиция Турции по данному вопросу была представлена послу Австрии в Анкаре, а посол Турции в Вене Хасан Гогус был отозван.
«Очевидно, что это надолго оставит след на турецко-австрийских отношениях и дружбе», – говорится в сообщении. 22 апреля на 68-ом Пленарном заседании 25-ой сессии парламент Австрии признал и осудил Геноцид армян в Османской империи. Спикер Национального собрания Дорис Бурес, в частности, отметил в своем выступлении, что начавшаяся с арестов представителей армянской интеллигенции 24 апреля 1915г. политика репрессий и депортации закончилась геноцидом армянского народа.
В заявлении австрийского парламента, принятого всеми шестью фракциями, утверждается, что случившееся с армянами в 1915г. – это геноцид. В заявлении содержится также призыв к Турции примириться со своей историей и признать Геноцид армян. Австрия признает свою ответственность в случившемся, так как в те годы Австро-Венгрия  была союзником Османской империи.