Պոլսի պատրիարքարանի ապրիլի 24-ի արարողությանը Թուրքիան կմասնակցի նախարարի մակարդակով
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքական «Kanal 24» հեռուստաալիքի եթերում անդրադարձել է հայկական թեմային առնչվող մի շարք հարցերի, գրում է ermenihaber.am-ը:
Առաջնահերթ տեղեկացրել է, որ թուրքական իշխանությունները ծրագրում են ապրիլի 24-ին Պոլսի հայոց պատրիարքարանում տեղի ունենալիք կրոնական արարողությանը մասնակցություն ունենալ նախարարի մակարդակով:
Նշելով Հայաստանի հզորացմանը հայկական սփյուռքի խանգարիչ գործոն լինելու մասին անհեթեթություններ` Թուրքիայի վարչապետը, այնուամենայնիվ, խոստովանել է, որ սփյուռքահայությունը բավականին զորեղ ուժ է: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման բանաձև ընդունած երկրների վերաբերյալ Դավութօղլուն ասել է, թե այդ որոշումները գործնական կիրառություն չեն կարող ունենալ:
Իր արդեն նախկին գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանի մասին Թուրքիայի կառավարության ղեկավարը դրական է արտահայտվել` բնութագրելով նրան որպես շատ ինտելեկտուալ անձնավորություն: Պաշտոնաթողությունը պայմանավորել է կենսաթոշակային տարիքի հասնելու հետ:
Դավութօղլուն նաև հիշեցրել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտություններում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) նախընտրական ցուցակում ընդգրկված է նաև ազգությամբ հայ թեկնածու: Ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ ԱԶԿ-ի կողմից հայ թեկնածուի առաջդրումից հետո ընդդիմադիր կուսակցությունները ևս պատգամավորի հայ թեկնածուներ առաջադրեցին:

В церемонии Константинопольского Патриаршества 24 апреля Турция примет участие на уровне министра
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу в интервью в эфире турецкого телеканала «Kanal 24» коснулся ряда вопросов, касающихся армянской тематики, пишет ermenihaber.am.
Прежде всего, он сообщил, что турецкие власти планируют участвовать в религиозной церемонии Константинопольского Патриаршества 24 апреля на уровне министра.
Отметив абсурдную мысль о том, что фактор армянской Диаспоры препятствует развитию Армении, турецкий премьер, тем не менее, признался, что армянство Диаспоры достаточно мощная сила. О странах, принявших резолюции о признании и осуждении Геноцида армян, Давутоглу заявил, что эти решения не могут иметь практического применения.
О своем уже бывшем главном советнике Этьене Махчупяне он высказался позитивно, охарактеризовав как весьма интеллектуальную личность. Отставку же обусловил достижением пенсионного возраста.
Давутоглу также напомнил, что на предстоящих парламентских выборах в предвыборный список правящей партии «Справедливость и развитие» включен также кандидат – армянин по национальности. Давутоглу привлек внимание к тому факту, что после выдвижения кандидата-армянина со стороны ПСР оппозиционные партии также выдвинули кандидатов-армян.