Հայերը պատմության մի մասն են՝ դուր գալիս է դա Անկարային, թե ոչ. Իտալական մամուլ
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստան կատարած այցից հետո իտալական Gazzetta di Mantova թերթում գրում է Եվրախորհրդարանի՝ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խորհրդական Պաոլո Բերգամասկին։ Հոդվածում ասված է. «Եվրոպայում շատերը, հատկապես ծայրահեղ աջակողմյան շարժման ներկայացուցիչները, ցանկացած հնարավորության դեպքում ժխտում են ակնհայտ փաստերը կամ փորձում են անհաջող կերով աղավաղել պատմությունը։
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հեղինակավոր ներկայացուցիչ Ռիչարդ Կիրակոսյանը կարծում է, որ հաշտեցման առաջին քայլը պետք է դառնա Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունների կարգավորումը՝ դրան հաջորդող սահմանների բացմամբ եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմամբ։ Սակայն Թուրքիան շարունակում է խուսափել 2008թ. Երեւանում 2 երկրների նախագահների պատմական հանդիպումից հետո Հայաստանի հետ միասին ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումից։
«Այդ վերքը բուժելը Անկարայի շահերից է բխում»,- նշել է Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ փակ սահմանը խանգարում է Թուրքիայի հյուսիս-արեւելյան շրջանների տնտեսական զարգացմանը։
Ցեղասպանության շուրջ քննարկումը վկայում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունն ի վիճակի չի եղել դասեր քաղել պատմությունից։
… Հեռու հորիզոնում՝ օդանավակայանի ապակե պատուհանից այն կողմ, ամպերի միջից երեւում է Մեծ եւ փոքր Մասիսների ձյունածածակ գագաթները։ Նրանք մոտ են, սակայն մեջտեղում կանգնած է ամուր փակած սահմանը, որից այն կողմ հիշողության մի պատառն է ազգի, որը չի կարող եւ չպետք է վերանա։ Քանի որ նա մարդկության պատմության մի մասն է, դուր գալիս է դա Անկարային, թե ոչ»։

Armenians are a part of history, whether Ankara likes it or not: Italian press
This is what adviser of the European Parliament’s Foreign Relations Committee Paolo Bergamaschi wrote in the Italian Gazzetta di Mantova newspaper following his visit to Armenia, Artsakhpress reports. The article reads as follows: “Many Europeans, especially the representatives of the extreme right-wing movement, deny the evidence or try to distort history unsuccessfully any chance they get.
Reputable representative of Armenia’s civil society, Richard Giragossian, believes the first step for reconciliation will be the normalization of relations between Yerevan and Ankara, which will be followed by the opening of borders and the establishment of diplomatic relations. However, Turkey continues to dodge the fulfillment of its obligations assumed with Armenia following the historic meeting of the Presidents of Turkey and Armenia in Yerevan in 2008.
“Healing that wound is in Ankara’s interests,” Giragossian mentions, adding that the closed border hinders Turkey’s economic development in the northeast areas.
The discussions on the Armenian Genocide show that the international community hasn’t been capable of learning the lessons from the past.
…In the distant horizon, from the other side of the glass window at the airport, the snow-covered peaks of Big and Small Masis appear from the clouds. They are close, but the closed border is in the middle. On the other side of the border is a part of the nation that can’t and must never be eliminated because it is a part of the history of mankind, whether Ankara likes it or not.”