Հայերը պատմության մի մասն են՝ դուր գալիս է դա Անկարային, թե ոչ. Իտալական մամուլ
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստան կատարած այցից հետո իտալական Gazzetta di Mantova թերթում գրում է Եվրախորհրդարանի՝ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խորհրդական Պաոլո Բերգամասկին։ Հոդվածում ասված է. «Եվրոպայում շատերը, հատկապես ծայրահեղ աջակողմյան շարժման ներկայացուցիչները, ցանկացած հնարավորության դեպքում ժխտում են ակնհայտ փաստերը կամ փորձում են անհաջող կերով աղավաղել պատմությունը։
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հեղինակավոր ներկայացուցիչ Ռիչարդ Կիրակոսյանը կարծում է, որ հաշտեցման առաջին քայլը պետք է դառնա Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունների կարգավորումը՝ դրան հաջորդող սահմանների բացմամբ եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմամբ։ Սակայն Թուրքիան շարունակում է խուսափել 2008թ. Երեւանում 2 երկրների նախագահների պատմական հանդիպումից հետո Հայաստանի հետ միասին ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումից։
«Այդ վերքը բուժելը Անկարայի շահերից է բխում»,- նշել է Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ փակ սահմանը խանգարում է Թուրքիայի հյուսիս-արեւելյան շրջանների տնտեսական զարգացմանը։
Ցեղասպանության շուրջ քննարկումը վկայում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունն ի վիճակի չի եղել դասեր քաղել պատմությունից։
… Հեռու հորիզոնում՝ օդանավակայանի ապակե պատուհանից այն կողմ, ամպերի միջից երեւում է Մեծ եւ փոքր Մասիսների ձյունածածակ գագաթները։ Նրանք մոտ են, սակայն մեջտեղում կանգնած է ամուր փակած սահմանը, որից այն կողմ հիշողության մի պատառն է ազգի, որը չի կարող եւ չպետք է վերանա։ Քանի որ նա մարդկության պատմության մի մասն է, դուր գալիս է դա Անկարային, թե ոչ»։

Армяне часть истории – нравится это Анкаре, или нет: �?тальянская пресса
Как передает «Арцахпресс», об этом после посещения Армении пишет в итальянской газете Gazzetta di Mantova советник комиссии по внешним отношениям Европарламента Паоло Бергамски. В статье говорится: «В Европе многие, особенно представители ультраправого движения, при любой возможности отрицают очевидные факты или пытаются неудачным образом исказить историю».
Авторитетный представитель гражданского общества Армении Ричард Киракосян полагает, что первым шагом к примирению должно стать урегулирование отношений между Ереваном и Анкарой с последующим открытием границ и установлением дипломатических отношений. Однако Турция продолжает избегать выполнения обязательств, взятых ею совместно с Арменией после исторической встречи президентов двух стран в 2008 году в Ереване.
«Залечить эту рану – в интересах Анкары», – отметил Киракосян, добавив, что закрытая граница мешает экономическому развитию северо-восточных регионов Турции.
Обсуждения по вопросу Геноцида свидетельствуют о том, что мировое сообщество не извлекло уроков из истории.
…Вдали на горизонте, по ту сторону аэропортовского окна, видны заснеженные вершины Большого и Малого  Масисов. Они близко, но их отделяет накрепко закрытая граница, по ту сторону которой  – часть памяти нации, которая не может и не должна исчезнуть. Поскольку это часть истории человечества, нравится это Анкаре, или нет».