Թուրքիայի վարչապետն օսմանցի հայերի ժառանգներին ցավակցական ուղերձ է հղել
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում սպանված հայերի կապակցությամբ հանդես է եկել գրավոր հայտարարությամբ:
ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Թուրքիայի կառավարության պաշտոնական կայքը, Դավութօղլուի հայտարարության մեջ նշված է.
«Դարերով խաղաղության մեջ եղբայրաբար ապրած էթնիկ և կրոնական տարբեր պատկանելիության բազմաթիվ օսմանցի քաղաքացիներ Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին տարիներին իրենց հիշողության մեջ խոր հետք թողած անասելի ցավեր են ապրել:
Մենք, որպես առաջին աշխարհամարտի ժամանակ այդ ցավերն ապրած տարբեր կրոնական և էթնիկ պատկանելություն ունեցող ազգերի ժառանգներ, հասկանում ենք կատարվածը, հարգում սպանված անմեղ օսմանցի հայերի հիշատակը և մեր ցավակցությունը հայտնում նրանց ժառանգներին:
Օսմանցի հայերի հիշատակին ու հայկական մշակութային ժառանգությանը տեր կանգնելը Թուրքիայի համար պատմական և հումանիտար պարտք է:
Ահա այս ըմբռնումով է, որ այս տարվա ապրիլի 24-ին Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի կողմից կազմակերպվելիք արարողությամբ օսմանցի հայերի հիշատակը կոգեկոչվի նաև Թուրքիայում, ինչպես դա արվում է ողջ աշխարհում:
Ինչպես մեր հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարչապետության օրոք` 2014-ի ապրիլի 23-ին հղված ցավակցական ուղերձում էր ասվում, շատ ավելի իմաստալից կլիներ,  եթե Թուրքիան և Հայաստանն իրենց վայել կերպով միասին հիշեին օսմանցի հայերին:
Հուսով ենք, որ կորդեգրվի այնպիսի հասուն և ողջամիտ կեցվածք, որի արդյունքում պատմությունը քաղաքականության գործիքի չի վերածվի:
Չէ՞ որ Անատոլիայի հնագույն քաղաքակրթությունը մեզ սովորեցրել է տեր կանգնել մեր պատմությանը, միասին հիշել ուրախությունն ու վիշտը, միասին վիրակապել մեր վերքերը և միասնաբար հայացք հառել ապագային:
Հիշեցնելով Հրանտ Դինքի սպանության հերթական տարելիցին հղած իր ուղերձը` Թուրքիայի վարչապետը հնարավոր է համարում երկու ժողովուրդների փոխըմբռնումը և միասին ապագային նայելու հասունության ձեռքբերումը:
Այսօր էլ մենք ակնածանքով ենք հիշում 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններին զոհ գնացածներին` առանց խտրականություն դնելու նրանց  ցավերի միջև, քանի որ դա է պահանջում մեր ունեցած պատմական պատասխանատվությունը և մարդկային պարտքը:
Մյուս կողմից էլ հավատացած ենք, որ մեր ցավերի մեղմացման համար սպանվածներին հիշելու չափ նույնքան կարևոր է անցյալի հետ ճշմարտապես առերեսվելը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած դեպքերի պատճառները և պատասխանատուներին բացահայտելը հնարավոր է:  Թե չէ ամեն ինչ կրճատելով մինչև մեկ բառի մեջ խտացնելը, պատասխանատվության ընդհանրացման միջոցով դա միայն թուրք ազգի վրա բեռնելը, ատելության խոսքերին միացնելը խնդրահարույց է թե խղճի և թե իրավական առումով:
Մեկ դար առաջ թուրք և մահմեդական օսմանցի քաղաքացիների տեղահանությունն ու կոտորածների խորը հետքերը մինչև օրս էլ մեր հիշողությունից անջնջելի են մնացել:
Այս իրողությունն անտեսելը, ցավերի միջև տարբերակում դնելը և պատմական և խղճի տեսանկյունից սխալ են և անընդունելի:
Այդուհանդերձ անցյալում մեր թողած տարիները ցույց են տվել, որ բախվող հիշողությունները միմյանց հակադրելը արդյունավետության չեն բերում: Դրա համար հարկավոր է հարգանք ցուցաբերել օսմանցի բոլոր քաղաքացիների խղճին ու հիշողությանը և ականաջալուր լինել նրանց ձայնին:
Ճշմարտությանը հասնելու համար բավարար կլինեն արդար հիշողությունը, միմյանց ապրումակցելը, հարգալից լեզուն և ողջախոհ ու օբյեկտիվ հայացքը:
Թուրքիան բոլոր տեսակետների ազատ արտահայտմամբ, ազատ քննարկմամբ, ամեն տեսակ փաստաթղթի և տեղեկության հետազոտման համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմամբ  դրական քայլեր է կատարում համատեղ ապագա կառուցելու նպատակի ուղղությամբ:
Այժմ մենք, որպես 100 տարի առաջ ուրախության ու տխրության նույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովրդի ժառանգներ, մեր ուսերին ընկած ընդհանուր պատասխանատվություն ունենք, դա 100 տարվա վերքերը կապելն է և մարդկային շփումներ վերահաստատելը:
Թուրքիան այս պատասխանատվությանն անհաղորդ չի մնալու և շարունակելու է բարեկամության և խաղաղության համար անել հնարավոր ամեն բան: Բոլոր 3-րդ կողմերին էլ կոչ ենք անում պատմական վերքերը պատռելու փոխարեն ապավինեն արդար հիշողությանը և ընդհանուր խաղաղարար ապագային միտված դիրքորոշմանը:
Այս մտքով ու զգացողությամբ էլ հարգանքով հիշում ենք 1915-ի տեղահանության ժամանակ կյանքները կորցրած օսմանցի հայերին ու ևս մեկ անգամ ցավակցում նրանց երեխաներին ու թոռներին»:

Премьер-министр Турции обратился с посланием соболезнования к наследникам османских армян
Премьер-министр Турции Ахмет Давудоглу выступил с письменным заявлением в связи с убитыми в Османской империи в 1915 году армянами. Как передает ermenihaber.am, в размещенном на официальном сайте правительства Турции заявлении говорится:
«Веками мирно, по-братски проживавшие бок о бок граждане Османской империи, представлявшие разные этнические группы и религии, в последние годы существования Османской империи претерпели большие страдания, оставившие глубокий след в их памяти.
Мы, как потомки принадлежащих к разным этническим и религиозным группам лиц, которые в годы Первой мировой войны перенесли эти муки, понимаем происшедшее, воздаем дань уважения памяти умерших османских армянам и соболезнуем их наследникам.
Стать на защиту памяти османских армян и их культурного наследия – для Турции – исторический и гуманитарный долг.
�?менно с осознанием этого организованной Армянским патриаршеством Константинополя церемонией 24 апреля поминовение памяти османских армян состоится и в Турции, как это делается во всем мире.
Как отмечалось в направленном 23 апреля 2014 года премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом послании соболезнования, было бы гораздо правильнее, если бы Турция и Армения достойным образом вместе воздали должное памяти османских армян. Надеюсь, будет избрана такая зрелая и здравомыслящая позиция, в результате которой история не превратится в политическое орудие. Ведь древняя цивилизация Анатолии учит нас быть на страже своей истории, вместе вспоминать радости и горе, вместе залечивать наши раны и вместе устремлять взгляд в будущее.
Напомнив свое послание по случаю очередной годовщины убийства Гранта Динка, премьер-министр Турции считает возможным взаимопонимание между двумя народами и обретение зрелости вместе смотреть в будущее.
�? сегодня мы с почтением вспоминаем тех, кто пал жертвой событий, имевших место 100 лет назад, не делая различия между их болью, поскольку этого требует наша историческая ответственность и человеческий долг.
С другой стороны, убеждены, что для смягчения нашей боли наряду с поминовением убитых важно также верно смотреть в лицо прошлому.
Выявить причины и ответственных за события, имевшие место в Первую мировую войну, возможно. В противном случае, сокращая все и концентрируя в одном слове, путем обобщения ответственности взваливая все только на турецкий народ, присоединяя слова ненависти – спорно и в аспекте совести, и юридическом.
Глубокие следы депортации и истребления столетие назад османских граждан турок и мусульман до сего дня остались неизгладимыми в нашей памяти.
Пренебрегать этой реальностью, проводя дифференциацию между болями неверно и неприемлемо и в историческом аспекте, и в аспекте совести.
Тем не менее, оставленные в прошлом годы показали, что противопоставление сталкивающейся памяти не приводит к результативности. Поэтому нужно проявить уважение к совести и памяти всех османских граждан и услышать их голоса.
Для достижения истины было бы достаточно справедливой памяти, сочувствия друг другу, уважительной речи и трезвого, объективного взгляда.
Обеспечением свободного изъявления всех точек зрения, свободного обсуждения, созданием благоприятной атмосферы для изучения всех документов и информации Турция предпринимает позитивные шаги для построения совместного будущего.
Ныне на нас, как наследников двух народов, 100 лет назад деливших радость и горе, лежит общая ответственность залечить 100-летние раны и восстановить человеческое общение.
Турция не будет игнорировать эту ответственность и продолжит делать все возможное для дружбы и мира. �? любые третьи стороны призываем не теребить исторические раны, а уповать на справедливую память и позицию, направленную на общее мирное будущее. С этой мыслью и чувствами мы поминаем османских армян, павших во время депортаций 1915 года и еще раз соболезнуем их детям и внукам».