ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը Ռումինիայի հայաբնակ Գեռլա քաղաքի և քաղաքում անցկացվող Ս. Գրիգոր Լուսավորչի տոնի առթիվ
Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան հարգարժան պարո՛ն Գասպարյան,
Ռումինահայոց միության նախագահ  մեծահարգ պարո՛ն Ոսկանյան,
Մեծահարգ պարո՛ն քաղաքապետ, գերաշնորհ Սրբազա՛ն հայր,
Գեռլայի հայ համայնքի ներկայացուցիչնե՛ր,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ և հյուրեր,
ՀՀ սփյուռքի նախարարության անունից շնորհավորում եմ ձեզ Գեռլա քաղաքի Օրվան և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված այս գեղեցիկ տոնի առիթով:
Հայ գաղթականների կողմից 17-18-րդ դարում հիմնված Արմենոպոլիս քաղաքը, որը հետագայում անվանվեց Գեռլա, ունի հարուստ պատմություն և իր մշակութային ժառանգությամբ մեծ հետք է թողել թե՛ հայկական սփյուռքի և թե՛ Ռումինիայի պատմության էջերում:
Աղետների ու արհավիրքների պարտադրանքով հաճախ հայերի մի մասը լքել է իր բնօրրանը և հաստատվել այլ վայրերում,  ինտեգրվել այդ հասարակություններում, սակայն  օտար ափերում շարունակել հայ մշակույթի պահպանումն ու տարածումը:
Այս առումով հատկանշական է, որ Ռումինիայի այս վայրում հաստատվելուց հետո հայերի առաջնային նախաձեռնություններից մեկը եղավ քաղաքում հայկական եկեղեցիների կառուցումը՝ որպես ազգային ինքնության պահպանման ու հարատևման կարևորագույն հենասյուն, որոնք նաև նոր շունչ հաղորդեցին  նորաստեղծ քաղաքին: Այս համատեքստում պետք է նշեմ 18-րդ դարում հայերի կողմից Գեռլայի կետնտրոնում կառուցված Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու մասին, որը գեղեցիկ ճարտարապետական կառույց լինելուց զատ, հայկական մշակութային ժառանգության հիանալի օրինակ է:
Հարգարժա՛ն պարոն քաղաքապետ,
Խնդրում եմ՝ ընդունեք իմ խորին հարգանքն ու երախտագիտությունը՝ հայ համայնքի նկատմամբ Ձեր ունեցած հիանալի վերաբերմունքի համար: Այս միջոցառումները, հիրավի, վկայությունն են հայ և ռումին ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, նույն արժեհամակարգին դավանելու, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների պատմությունն ու մշակույթը պահպանելու և դարերին փոխանցելու արժեքավոր գործի:
Շնորհակալության իմ խոսքն եմ հղում մեր դեսպանությանը, ռումինահայոց հոգևոր թեմին, Ռումինահայոց միության ղեկավարությանը և հայ համայնքի ներկայացուցիչներին այս միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու համար և գեռլայաբնակ բոլոր սիրելի հայրենակիցներին, որ հանդիսանալով Ռումինիայի օրինապաշտ քաղաքացիներ՝ սերնդեսերունդ, դարեր ի վեր ապրել և այժմ էլ շարունակում են ապրել և գործել որպես հոգով հպարտ հայեր՝ պահպանելով հայկական ոգին, մշակույթն ու ավանդույթները:
Մեկ անգամ ևս շնորահավորում եմ բոլորիդ այս պատմական օրվա, հիասքանչ տոնակատարությունների առթիվ և մաղթում հաջողություններ՝ հանուն ռումինահայ համայնքի զորացման և մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության:

Приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян армянонаселенному городу Герла Румынии по случаю проводимого в городе праздника Св. Григора Лусаворича
Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Румынии уважаемый господин Гаспарян,
Председатель армянского союза Румынии глубокоуважаемый господин Восканян,
Многоуважаемый господин мэр, Святейший отец,
Представители армянской общины Герлы,
Дорогие соотечественники и гости,
От имени Министерства Диаспоры РА поздравляю Вас с Днем города Герла и этим прекрасным праздником, посвященным Святому Григору Лусаворричу.
Город Арменополис, основанный армянскими беженцами в XVII-XVIII веках, впоследствии переименованный в Герла, имеет богатую историю и своим культурным наследием оставил большой след на страницах как армянской Диаспоры, так и истории Румынии.
В силу катастроф и трагедий часть армян зачастую покидала свою колыбель и поселялась в других местах, интегрируясь в другие общества, однако и на чужбине продолжала сохранять и распространять армянскую культуру.
В этом плане примечательно, что после обоснования в этих местах Румынии одной из первых инициатив армян стало строительство в городе армянских церквей – как важнейшего столпа сохранения национальной идентичности, которые и придали дыхание новосозданному городу. В этом контексте следует отметить строительство армянами в центре Герлы в XVIII веке церкви Сурб Еррордутюн – не только прекрасного архитектурного сооружения, но и замечательного образца армянского культурного наследия.
Уважаемый господин мэр,
Прошу принять мои заверения в глубочайшем уважении и признательности за Ваше прекрасное отношение к армянской общине. Эти мероприятия, воистину, свидетельствуют о многовековой дружбе армянского и румынского народов, исповедания одной и той же системы ценностей, а также ценного стремления сохранить и передать в веках истории и культуры двух народов.
Слова благодарности шлю нашему посольству, армянской епархии Румынии, руководству Союза армян Румынии и представителям армянской общины за содействие организации этих мероприятий и всем дорогим соотечественникам, проживающим в Герле, которые, являясь законопослушными гражданами Румынии, из поколения в поколение на протяжение веков и сегодня продолжают жить и действовать как гордые духом армяне, сохраняя армянский дух, культуру и традиции.
Еще раз поздравляю всех вас с этим историческим днем, замечательными празднествами и желаю успехов во имя укрепления армянской общины Румынии и дружбы двух наших народов.