«Կուզեմ, որ աշխարհի հայերը հավաքվեն Հայաստանում, զարգացնեն, հզորացնեն մեր երկիրը». Սարո Նագգաշյան
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Երուսաղեմի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Պաղեստինի «Կրթություն աշխատանքի համար» կազմակերպության տնօրեն Սարո Նագգաշյանին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն ողջունեց հյուրին՝ արժևորելով Երուսաղեմում հայ համայնքի պահպանությանն ուղղված ազգանպաստ գործունեությունը և Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին օգնելու նրա պատրաստակամությունը: Նախարարն առաջարկեց սիրիահայ շրջանավարտներին աշխատանքով ապահովելու ծրագիր իրականացնել՝ համագործակցելով հայաստանյան և միջազգային համապատասխան կառույցների հետ: «Շատ կարևոր է սիրիահայ երիտասարդներին օգնել, որ հաստատվեն Հայաստանում, լուծել նրանց կրթության և աշխատանքի հարցերը: Սիրիահայերը արտակարգ մարդիկ են, աշխատող, ստեղծագործող, համեստ»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց սիրիահայության հետ տարվող ամենօրյա աշխատանքները, խնդիրները, դժվարությունները:
Սարո Նագգաշյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: Անդրադառնալով սիրիահայության խնդիրներին՝ նա ընդգծեց, որ շատ կարևոր է Հայաստանում փոքր բիզնեսը զարգացնելը: Որպես տնտեսագետ՝ նա նշեց. «Աշխարհի շատ երկրներում տնտեսությունը 85 տոկոսով հիմնված է փոքր բիզնեսի զարգացման վրա: Կուզեմ, որ աշխարհի հայերը հավաքվեն Հայաստանում, զարգացնեն, հզորացնեն մեր երկիրը»:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին Սիրիայի իրավիճակին, զարգացումներին ու հեռանկարներին, հետագա համատեղ ծրագրերին առնչվող հարցեր:

Saro Naggashian: “I want all Armenians of the world to gather in Armenia and help our country grow and become strong”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/Saro.jpg)
On November 4, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received representative of the Armenian community of Jerusalem, Director of the Education for Employment Organization of Palestine Saro Naggashian.
Minister Hranush Hakobyan cordially greeted the guest and appreciated his pro-national activities for the preservation of the Armenian community in Jerusalem and his willingness to help the Syrian-Armenians who have moved to Armenia. The Minister suggested collaborating with the relevant structures of Armenia and the international community to carry out a program that would provide Syrian-Armenian alumni with jobs. “It is very important to help young Syrian-Armenians settle in Armenia and solve their problems with education and employment. The Syrian-Armenians are extraordinary people. They work, create and are modest,” the Minister said.
The Minister of Diaspora talked about the activities that are carried out with the Syrian-Armenians on a daily basis, as well as the problems and difficulties.
Saro Naggashian expressed gratitude for the cordial reception. Touching upon the problems of the Syrian-Armenians, he emphasized that it was very important to enhance small businesses in Armenia and stated the following from an economist’s perspective: “In many countries, 85 percent of the national economy is hinged on the development of small businesses. I want all Armenians of the world to gather in Armenia and help our country grow and become strong,” he said.
During the meeting, the sides discussed issues related to the situation, developments and perspectives in Syria and future joint programs.