Ալմելոյում մեծ շուքով նշել են Նիդերլանդներում գործող կիրակնօրյա հայկական դպրոցների ավարտական հանդեսը
Նիդերլանդներ, 27-ը հունիսի, Ալմելո: Հոլանդիայի երկնքում այդ օրը ևս մեկ անգամ շողշողաց հայոց արևը՝ նաիրյան շողերով ջերմացնելով  Ալմելոյի «Սուրբ Գրիգոր լուսավորիչ» եկեղեցու սրահում հավաքված հոլանդաբնակ հայերի սրտերը: Անգամ շրջակայքի ծառերն ու թփերն էին հայեցի զարդարվել և ողջունում էին բոլորին՝ մեղմ շշնջալով «Բարի գալուստ»:
Հունիսի 27-ն իր անջնջելի հետքը կթողնի բոլորի հոգիներում՝ առավելապես հայ մանուկների, որոնք Նիդերլանդներում գործող կիրակնօրյա հայկական դպրոցների՝ «Հարթակի» շրջանակում, իրենց ելույթներով ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ հայեցի ոգին երբեք չի կորչի, աշխարհի որ ծայրում էլ լինենք:
Իսկ ավարտական միջոցառում-հանդեսը՝ ի հիշատակ Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի, կրում էր «Մեր արյան անգինը» խորագիրը: Հատկանշական է, որ միջոցառման խորագիրն է կրում նաև վերջերս Մաստրիխտի «Անի» հայ համայնքի և «Սուրբ Կարապետ» եկեղեցու օժանդակությամբ հրապարակված՝ նույն համայնքի ուսուցիչ Արտակ Մանուկյանի պոեմը, որն էլ ներկայացրեցին Մաստրիխտի կիրակնօրյա դպրոցի երեխաները:
Որպես «Հարթակի» ավարտական հանդեսի ընդունող կողմ և կազմակերպիչ, բացման խոսքով հանդես եկավ Ալմելոյի կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն պարոն Մանուկ Մկրտչյանը: Հյուրերին  ողջունելուց հետո խոսքը տրվեց  Հոլանդիայում Հայրապետական  Պատվիրակի Փոխանորդ, Հոգեշնորհ Տեր Սերովբե Վարդապետ Իսախանյանին, որն էլ առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը, այնուհետև Տերունական աղոթքով օրհնեց բոլոր ներկաներին: Ապա Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի ներքո ծածանվեց Եռագույնը՝ եկեղեցու սրահը լցնելով հայատրոփյուն սրտերի զարկերով:
Չափազանց գեղեցիկ էր անակնկալը, որը մտահղացել էր պարոն Մանուկ Մկրտչյանը. հայրենիքից բոլոր ներկաներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանը: Ապա իր ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Նիդերլանդների թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը:
Այնուհետև Ալմելոյի դպրոցի ուսուցչուհի տիկին Սվետլանա-Անժելա Անդրեսյանի ազդարարմամբ բեմը հերթականությամբ տրամադրվեց  Ալմելոյի, Մաստրիխտի, Նայմեխենի, Արնհեմի դպրոցների աշակերտներին, որոնք իրենց գեղեցիկ արտասանություններով, երգերով և պարերով գորովանքով և ցնծությամբ լցրեցին բոլոր ներկաների սրտերը՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով, որ մեր փրկությունը մեր հավաքական ուժի մեջ է:
Ապա իր եզրափակիչ Տերունական խոսքով ներկաներին կրկին օրհնեց Հոգեշնորհ Տեր Սերովբե Իսախանյանը և մի պահ թվաց, թե սրահում մեղրամոմի պես աղոթքն է հալվում՝ բոլորի հոգիները լցնելով Առաքելական զորությամբ:
Հանդիսության ավարտին հետևեց ճոխ հյուրասիրությունը՝ հայկական ավանդական խորովածով և տարատեսակ՝ մեկը մեկից համեղ ուտեստներով: Ամեն ինչ շքեղ էր, ամեն ինչ հրաշալի․ փառք ու պատիվ Ալմելոյի ամբողջ համայնքին՝ գեղեցիկ ու ճաշակով կազմակերպելու համար: Անժխտելի է միջոցառման կազմակերպիչ, Ալմելոյի դպրոցի տնօրեն պարոն Մանուկ Մկրտչյանի մեծ ավանդը հայաշունչ ու գեղեցիկ այդ օրվա համար:
Ալմելոյի երկնքում դեռ մայր չէր մտել հայոց արեգակը  և իր ջերմ շողերով  ճանապարհ էր դնում բոլոր հյուրերին՝ մաղթելով նրանց բարի ճանապարհ և հայահավետ միասնականություն:

В Алмело с большой торжественностью отметили выпускной праздник в воскресных армянских школах, функционирующих в Нидерландах
Нидерланды, Алмело, 27 июня. Этот день оставит неизгладимый след в душах всех, особенно армянских детей, которые своими выступлениями на сценах функционирующих в Нидерландах воскресных армянских школ в очередной раз доказали, что армянский дух никогда не иссякнет, в каком бы уголке мира ни находились.
Выпускной праздник, в память о невинных жертвах Геноцида армян, проходил под девизом. Примечательно, что под тем же девизом вышла поэма педагога той же общины Артака Манукяна, изданная при содействии армянской общины «Ани» Маастрихта и церкви Св. Карапет.
В качестве принимающей стороны и организатора выпускного праздника «Артак» («Трибуна») выступил директор воскресной школы Алмело Манук Мкртчян, затем выступил местоблюститель патриаршего легата в Голландии вардапет Серовбе �?саханян, предложивший почтить минутой молчания память жертв Геноцида армян, после чего благословил всех присутствующих. Затем прозвучал Гимн Республики Армения и заколебался Триколор.
Чрезвычайно красивым был сюрприз, задуманный господином Мануком Мкртчяном: с Родины всех присутствующих приветствовала министр Диаспоры РА госпожа Грануш Акопян, после чего с приветственной речью выступил Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Королевстве Нидерланды госпожа Дзюник Агаджанян.
По сигналу педагога школы Алмело госпожи Светланы-Анжелы Степанян сцена поочередно была предоставлена учащимся школ Алмело, Маастрихта, Наймехена, которые своим прекрасным исполнением преисполнили восторгом сердца присутствующих, еще раз доказав, что наше спасение – в нашей собирательной силе.
Заключительной речью присутствующих вновь благословил вардапет Серовбе �?саханян, и на мгновение показалось, что молитва, подобно плавящемуся воску, проникает в души людей, наполняя их Апостольской силой.
По традиции, не обошлось и без армянского угощения.
Пользуясь случаем, ответственные «Артак» и педагогический коллектив выразили слова признательности организатору мероприятия Свете Абрамян, поздравив ее  с днем рождения и вручив маленькие памятные подарки.