Բժշկական օգնութիւն Հայոց ցեղասպանութեան ականատես-վերապրողներուն
ՀՀ առողջապահութեան նախարարին կից խորհուրդի անդամներու մասնակցութեամբ հրաւիրուած խորհրդակցութեան ընթացքին որոշում  կայացուած է Հայաստանի տարածքին մէջ բնակող 1915թ. Հայոց ցեղասպանութեան ականատես-վերապրողներուն բժշկական օգնութեան եւ սպասարկման հարցով աջակցելու նպատակով ձեւաւորել յանձնաժողով:
Յանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ առողջապահութեան նախարարի տեղակալ Գագիկ Միրիջանեանի գլխաւորած բժշկական խումբը Մարտ 10-ին այցելած է Հայոց ցեղասպանութեան երեւանաբնակ ականատես-վերապրողներուն:
Կատարուած են անհրաժեշտ բժշկական հետազօտութիւններ մասնաւորապէս` ներքին մասերու  ուլտրաձայնային հետազօտութիւն, էլեկտրասրտագրութիւն, ինչպէս նաեւ արեան ընդհանուր եւ պիոքիմիական հետազօտութիւն:
Հետազօտութիւններու արդիւնքներու հիման վրայ ականատես-վերապրողներուն բժշկական անձնագիրներ պիտի ստեղծուին: Բժշկական օգնութեան կարիք ունեցողները Երեւանի մէջ պիտի գտնուին «Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ» բժշկական, իսկ մարզերու մէջ` մարզային բժշկական կեդրոններու մասնագէտներու մշտական հսկողութեան ներքոյ:
ՀՀ առողջապահութեան նախարարի տեղակալներու, խորհրդականներու, առանձնացուած եւ կառուցուածքային ստորաբաժանումներու, ինչպէս նաեւ «Առողջապահութեան կազմակերպիչներու միաւորում» հասարակական կազմակերպութեան կողմէ Երեւանի  եւ մարզերու մէջ վերոնշեալ սոցիալական խումբին մէջ ներգրաւուած անձիք պիտի ստանան անհրաժեշտ շարունակական բժշկական օգնութիւն, պիտի կազմակերպուին մասնագէտներու
համայցեր:
Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանութեան ականատես-վերապրողներու առողջական խնդիրներու լուծման ուղղուած ՀՀ առողջապահութեան նախարարութեան ծրագիրը հայկական ակնաբուժական նախագիծի աջակցութեամբ մեկնարկած էր դեռ 2014թ.:
2015թ. Փետրուարի սկիզբը ՀՀ առողջապահութեան նախարարութեան աջակցութեամբ Հայոց ցեղասպանութեան ականատես-վերապրող, 102-ամեայ Սիլվարդ Ատաջեանի ոսկրաբեկորներու տեղաշարժով աջ ազդոսկրի վզիկի փակ կոտրուածքի վիրահատութիւնը կատարուած է պետական պատուէրի ծիրին մէջ: Յանձնաժողովային
կարգով որոշում  կայացուած էր աջակցիլ եւ պետութեան կողմէ երաշխաւորուած բժշկական օգնութեան եւ սպասարկման ծիրէն ներս կատարել վիրահատութիւնը:
Սոցիալական պատասխանատուութեան բարձրացման միտուած այս նախաձեռութիւնը շարունակական պիտի ըլլայ եւ յառաջիկային պիտի ստեղծուի նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմի վեթերաններուն անհրաժեշտ բժշկական օգնութիւն եւ սպասարկում ցուցաբերելու յանձնաժողով:

Медицинская помощь очевидцам, пережившим Геноцид армян
В ходе совещания, созванного с участием членов коллегии при министре здравоохранения РА, принято решение сформировать комиссию с целью оказания медицинской помощи и содействия проживающим на территории Армении очевидцам, пережившим Геноцид армян 1915 года.
Медицинская группа, возглавляемая заместителем министра здравоохранения РА Гагиком Мириджаняном, 10 марта посетила проживающих в Ереване очевидцев, переживших Геноцид армян.
Выполнены необходимые медицинские исследования, в частности – ультразвуковое исследование внутренних органов, электрокардиограммы, а также общий и биохимический анализ крови.
На основе результатов исследований будут созданы медицинские паспорта очевидцев, переживших Геноцид. Нуждающиеся в медицинской помощи в Ереване будут находиться под постоянным наблюдением медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич» в Ереване, а в областях – специалистов областных медицинских центров.
Лица, включенные в вышеуказанную социальную группу, получат постоянную медицинская помощь, будут организованы посещения специалистами.
Отметим, что программа Министерства здравоохранения РА, нацеленная на решение проблем со здоровьем очевидцев, переживших Геноцид армян, при содействии Армянского окулистского проекта стартовала еще в 2014 году.
В начале февраля 2015 года при содействии Министерства здравоохранения РА сложная операция 102-летней очевидицы, пережившей Геноцид армян Сильвард Атачян была выполнена в рамках госзаказа.
Эта инициатива, нацеленная на повышение социальной ответственности, будет долгосрочной и в ближайшее время будет также создана комиссия по оказанию необходимой медицинской помощи и обслуживанию ветеранов Великой Отечественной войны.