Պոլսոյ Հայերը Ստացած Են Շիշլիի Հայկական Գերեզմանատան Սեփականութեան Իրաւունքը
Պոլսոյ Շիշլի թաղամասին մէջ 700 մլն թրքական լիրա (շուրջ 286 մլն ԱՄՆ տոլար) արժողութեամբ պատմական հայկական գերեզմանատան տարածքի սեփականութեան իրաւունքը 80 տարի անց վերադարձուած է Պէյօղլուի Սուրբ Երրորդութիւն հայկական եկեղեցւոյ հիմնադրամին:
Այս մասին կը հաղորդէ «Արմէնփրէս»ը, ըստ թրքական «Վաթան» պարբերականին: Հայկական պատմական գերեզմանատունը կը զբաղեցնէ 41 հազար 950 քառակուսի մեթր տարածք: Սուրբ Երրորդութիւն հայկական եկեղեցւոյ հիմնադրամը Շիշլիի հայկական Գրեգորեան գերեզմանատան տարածքի վերադարձին համար Հիմնադրամներու գլխաւոր վարչութեան դիմած էր դեռեւս 2011 թուականին: Հայկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սիմոն Չէքեմ նշած է, որ կայացուած որոշումը իրենց շատ ուրախացուցած է:
Թէպէտ անցեալին գերեզմանատան սեփականութեան փաստաթուղթերը չեն եղած հայերուն մօտ, սակայն մինչ օրս հէնց այստեղ թաղուած են հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ: Թուրքիոյ հիմնադրամներու գլխաւոր վարչութիւնը 2012 թուականին Շիշլիի` 40 հազար 500 քառակուսի մեթր տարածք զբաղեցնող հայ կաթոլիկներու գերեզմանատունը վերադարձուցած էր Սուրբ Յակոբ հիւանդանոցի հիմնադրամին, իսկ 42 հազար քառակուսի մեթր զբաղեցնող մէկ այլ տարածք, որուն մէջ եղած է նաեւ Զէյթինպուրնուի մարզադաշտը, վերադարձուած էր Սուրբ Փրկիչ հայկական հիւանդանոցի հիմնադրամին:

Армяне Стамбула получили право собственности на армянское кладбище Шишли
Право собственности на армянское кладбище в квартале Шишли Стамбула стоимостью 700 млн турецких лир (около 286 млн долларов США) спустя 80 лет возвращено фонду армянской церкви Сурб Еррордутюн Бейоглы.
Как сообщает «Арменпресс», об этом информирует турецкое периодическое издание «Ватан». �?сторическое армянское кладбище занимает площадь в 41 тысячу 950 квадратных метров. По вопросу возвращения территории армянского кладбища Грегорян в Шишли  Фонд армянской церкви Сурб Еррордутюн обратился в Главное управление фондов еще в 2011 году. Представитель армянского фонда Симон Чекем отметил, что принятое решение очень их обрадовало.
Хотя прежде документов на собственность кладбища у армян не было, до сих пор здесь хоронили представителей армянской общины. Главное управление фондов Турции в 2012 году  возвратило кладбище армянских католиков в Шишли территорией 40 тыс. 500 квадратных метров фонду больницы Сурб Акоп, а другую территорию площадью 42 тыс. квадратных метров, в которую входил и стадион Зейтинбурну, возвратил фонду армянской больницы Сурб Пркич.