Հայաբնակ Չալտըր Գիւղի Անի Անսապլի Անդամները Այցելեցին Սփիւռքի Նախարարութիւն
Հոկտեմբեր 31-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց ՌԴ Դոնի Ռոստովի մարզի Մեասնիկեանի շրջանի Չալտըր գիւղի Անի ազգագրական համոյթին` շրջանի ղեկավար Արշակ Պորկշէյեանի գլխաւորութեամբ եւ ԵՊՀ ղեկավար Արամ Սիմոնեանի ուղեկցութեամբ:
Դոնի հայեր Անի համոյթը, զոր 1985 հիմնադրած է Ռոստովի պետական երաժշտանոցի փրոֆէսոր Գրիգոր Խուրտայեան, համառուսական եւ միջազգային բազմաթիւ մրցոյթներու դափնեկիր է: Ներկայիս անսամպլը ունի շուրջ 40 երաժիշտ եւ երգիչ, որոնք կը նուագեն հայկական ազգային գործիքներ` թառ, քամանչա, քանոն, ուտ, զուռնա, դհոլ եւ այլն: Անոնց երգացանկի մէջ ընդգրկուած են ինչպէս ժողովրդական երգեր, այնպէս ալ հայ ժամանակակից ու դասական երաժշտահաններու ստեղծագործութիւններ: Համոյթը համերգներով բազմիցս հանդէս եկած է Գանատայի եւ եւրոպական շարք մը այլ երկիրներու մէջ:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը բարձր գնահատեց անսամպլի հայապահպան գործունէութիւնը ոչ միայն Դոնի Ռոստովի մարզի մէջ, այլեւ ողջ Ռուսաստանի եւ այն բոլոր երկիրներու հայ համայնքներու մէջ, ուր ելոյթներով հանդէս եկած է խումբը:
«25-ամեայ դադարից յետոյ` այս տարուայ Հոկտեմբերի 29-ին, դուք առաջին անգամ ելոյթ ունեցաք Հայրենիքում` Երեւանի «Առնօ Բաբաջանեան» համերգասրահում, իսկ այնուհետեւ` Արտաշատում: Ուրախ եմ, որ «Անի»-ի կատարումները հնարաւորութիւն կ’ունենան վայելել նաեւ իջեւանցիները, – նշեց ՀՀ սփիւռքի նախարարը` յաւելելով, – ողջունելի է ԵՊՀ ռեկտորի նախաձեռնութիւնը` «Անի» անսամպլի համերգները Հայրենիքում իրականութիւն դարձնելու գործում: Կարծում եմ, այլ ուսումնական հաստատութիւնների համար Մայր ԲՈՒՀ-ի նախաձեռնութիւնը պէտք է օրինակ դառնա»:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան անսամպլի անդամներուն յորդորեց փորձերու ժամանակ հաղորդակցուիլ միայն հայերէն, ինչը մեծապէս կ’օգնէ մայրենիի իմացութեան խորացմանն ու պահպանման: Գերատեսչութեան ղեկավարը խումբի անդամները հրաւիրեց մասնակցելու 2015թ. «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի` ազգային երգի ու պարի խմբավարներու, պարուսոյցներու վարպետութեան դասընթացներուն: «2015թ. աշնանը` Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին, նախարարութիւնը կ’անցկացնի նաեւ «կոմիտաս» փառատօնը: Սիրով հրաւիրում եմ ձեզ` հանդէս գալու կոմիտասեան կատարումներով», – նշեց ՀՀ սփիւռքի նախարարը եւ խումբի անդամներուն յանձնեց Հայոց Ցեղասպանութեան խորհրդանիշ հանդիսացող «անմոռուկ» կրծքանշաններ:
Գերատեսչութեան ղեկավարն ուրախութեամբ արձանագրեց, որ Չալդըրի հայ համայնքի պատանիներն ու աղջիկները գործուն մասնակցութիւն կ’ունենան հայրենաճանաչութեան «Արի տուն» ծրագրին: Ան համայնքի մասնակիցներուն տրամադրեց խտասալիկներ, կոչ ըրաւ դիտել «իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի մասին պատմող ֆիլմերը եւ 2 տարի անց անպայման մասնակցիլ փառատօնին:
Նախարարը մեծապէս կարեւորեց գլխաւորաբար հայերով բնակեցուած Չալտըր գիւղի եւ Դոնի Ռոստովի մարզի հայ համայնքի պատմութեան ամբողջացումը մէկ գիրքով:
ԵՊՀ ղեկավար Արամ Սիմոնեան նշեց, որ մինչեւ 1917թ. համայնքի պատմութիւնը արձանագրուած է, իսկ այժմ աշխատանքներ կը տարուին 1917-2013թթ. իյնկած ժամանակաշրջանը ամբողջացնելու ուղղութեամբ:
Բարձր գնահատելով հայ ազգային երաժշտութեան պահպանման եւ զարգացման գործի մէջ Անի անսամպլի գործունէութիւնը, ինչպէս նաեւ տեւական դադարէ ետք Հայրենիքի մէջ համերգային ծրագիրով հանդէս գալու նախաձեռնութիւնը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան խումբը պարգեւատրեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան պատուոյ գիրով:
Շնորհակալութիւն յայտնելով ջերմ ընդունելութեան եւ իրենց աշխատանքը արժեւորելու համար` Միասնիկեանի շրջանի ղեկավար Արշակ Պորկշէյեան նշեց, որ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան աջակցութեամբ այսօր կը գործեն Չալտիրի հայկական դպրոցները: Ան աւելցուց, որ համայնքի մէջ հետաքրքրութեամբ ծանօթացած են նաեւ Երուանդ Զօրեանի ղեկավարած Հայկական հեռահար քոլէջի հնարաւորութիւններուն:
Միասնիկեանի շրջանի ղեկավարը հաւաստիացուց, որ համայնքի մէջ կը պահպանուին հայկական աւանդոյթները, նիստուկացը: Չալտիրցի հայերը իրարու հետ կը հաղորդակցուին պատմական Անիի իրենց խօսուածքին բնորոշ հայերէնով եւ կ’այցելեն գիւղի հրապարակի ծայրը կառուցուած Հայ Առաքելական եկեղեցին:
Արշակ Պորկշէյեան ՀՀ սփիւռքի նախարարին նուիրեց չալդըրցի հայերու համար խորհրդանիշ դարձած յուշանուէրներ, ինչպէս նաեւ Չալտըրի հրապարակը եւ հայկական եկեղեցին պատկերող կտաւ մը:
Հանդիպման աւարտին խումբի մենակատարներ Արինա Բաբիյեան եւ Սարգիս Յակոբեան կատարեցին հատուած «Անուշ» օփերայէն եւ բանահիւսական երգարուեստէն մի քանի նմուշներ:

Members of Ani Ensemble in Armenian-populated Chaldr village visited the RA Ministry of Diaspora
On October 31, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received members of the Ani Ethnographic Ensemble of Chaldr village in Myasnikyan district of Rostov-na-Don under the leadership of the head of the district Arshak Porksheyan and with the accompaniment of Rector of Yerevan State University Aram Simonyan.
The Ani Ensemble of Rostov-na-Don was founded in 1985 by Professor of Rostov State Conservatory Grigor Khurdayan and has received awards at all-Russian and international competitions. Currently, the ensemble has nearly 40 singers and musicians who perform Armenian national instruments, including the tar, the kamancha, the canon, the ud, the zurna, the dhol and more. The ensemble performs the songs by modern and classical Armenian composers and has given several concerts in Canada and countries across Europe.
The RA Minister of Diaspora praised the ensemble’s activities for preservation of the Armenian identity not only in the Rostov-na-Don region, but in all parts of Russia and in the Armenian communities of all countries in which the ensemble has performed.
“On October 29, the ensemble performed at Arno Babajanyan Concert Hall in Yerevan and in Artashat for the first time in 25 years. I am pleased with the fact that the citizens of Ijevan also had the chance to view the ensemble’s performances,” the RA Minister of Diaspora said, adding that she welcomes the YSU Rector’s initiative to organize Ani Ensemble’s concerts in the Homeland. “I think the MainUniversity should set an example for other universities in Armenia.”
Minister Hranush Hakobyan urged the members of the ensemble to speak only in Armenian during rehearsals since it will help them preserve the native language and improve their knowledge of the language. The minister also invited the members of the ensemble to participate in the master classes for choirmasters and dance instructors during the 2015 “Diaspora Summer School” Program. “In the fall of 2015, the RA Ministry of Diaspora will also hold the “Komitas Vardapet” Festival on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide. I cordially invite you to perform the songs of Komitas,” the minister mentioned and presented the members of the ensemble badges with the Forget-Me-Not flower symbolizing the Centennial of the Armenian Genocide.
The minister was pleased to mention that the boys and girls of the Armenian community of Chaldr village actively participate in the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora. She gave the members DVDs and called on them to view the films devoted to the “My Armenia” Pan-Armenian Festival and participate in the next festival in 2016.
The minister attached great importance to the compilation of a book devoted to the history of the Armenian communities of the Armenian-populated Chaldr village and the Rostov-na-Don province.
YSU Rector Aram Simonyan mentioned that the YSU has already recorded the history of the Armenian community prior to 1917 and is now working on compiling the historical facts dating back to the period between 1917 and 2013.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted a certificate of the RA Ministry of Diaspora to Ani Ensemble as a token of appreciation of its activities for preservation and development of Armenian music and for the initiative to give a concert in the Homeland after a long interval.
Expressing gratitude for the warm reception and for appreciating their efforts, Head of Myasnikyan District Arshak Porksheyan mentioned that the Armenian schools of Chaldr village are functioning with the support of the RA Ministry of Diaspora and added that the Armenians of the community are interested in the opportunities that Yervand Zoryan’s ArmenianVirtualCollege has to offer.
The head of the district assured that the Armenian community preserves Armenian customs and traditions, adding that the Armenians of Chaldr speak in the Armenian that is characteristic of the historic Armenian city of Ani and attend the ArmenianApostolicChurch built in the square of the village.
Arshak Porksheyan gave the RA Minister of Diaspora gifts that have already become a symbol for the Armenians of Chaldr, as well as a painting portraying the square and Armenian church in Chaldr.
In the end, soloists Arina Babiyan and Sargis Hakobyan performed some songs from the “Anush” opera and some songs with lyrics based on poems.