ԱՄՆ Արեւմտեան Թեմը Զօրակցութիւն Կը Յայտնէ Սուրիահայութեան Եւ Հայկական Դպրոցներուն
Ա.Մ. Նահանգներու Արեւմտեան Թեմի Ազգային Առաջնորդարանի «Տիգրան եւ Զարուհի Տէր Ղազարեան» սրահը Երեքշաբթի, 14 հոկտեմբեր 2014-ի երեկոյեան ժամադրավայրը եղաւ շրջանի ներկայացուցչական դէմքերու եւ Բերիոյ Թեմի Առաջնորդ Բարձր. Տ. Շահան Ս. Արք. Սարգիսեանի միջեւ, որ, ինչպէս ծանօթ է, յատուկ առաքելութեամբ մը հիւրաբար Արեւմտեան Թեմ կը գտնուի:
Արեւմտեան Թեմի բարեխնամ Առաջնորդ Բարձր. Տ. Մուշեղ Ս. Արք. Մարտիրոսեանի հովանաւորութեամբ եւ հրաւէրով այս ընդունելութիւնը կազմակերպուած էր ի պատիւ հիւր Սրբազան Հօր՝ Տ. Շահան Ս. Արք. Սարգիսեանի, զօրակցութիւն արտայայտելու համար Սուրիոյ տագնապահար մեր գաղութին եւ յատկապէս մեր վարժարաններուն: Ներկայ էին հոգեւորականաց դասու անդամներ, Հ.Յ.Դ. Արեւմտեան Միացեալ Նահանգներու Կեդրոնական Կոմիտէի ներկայացուցիչներ, Ազգային Կեդրոնական Վարչութեան անդամ Տիար Խաժակ Տիգիճեան, Ազգային Վարչութեան անդամներ, Ազգ. Վարժարաններու տնօրէններ եւ դաստիարակներ, Ազգ. Առաջնորդարանի յանձնախումբերու անդամներ, Սուրիոյ Հայութեան Օժանդակութեան Մարմինի (SARF), քոյր կազմակերպութեանց եւ Հալէպի վարժարաններու շրջանաւարտից միութեանց ներկայացուցիչներ, ինչպէս նաեւ աւելի քան 100 ազգայիններ, որոնց շարքին հալէպահայեր:
Պաշտօնական յայտագիրին բացման խօսքը արտասանեց եւ հանդիսավարութիւնը կատարեց Ազգ. Վարչութեան փոխ-ատենապետ Դոկտ. Տիգրան Պապիկեան: Ան ողջունեց ներկաները եւ շնորհակալութիւն յայտնեց որ ընդառաջած էին հրաւէրին, ապա, վեր առաւ Հալէպի մեր գաղութին բարերար դերը՝ Սփիւռքի կազմաւորման եւ ոգեղէն սնունդով պարենաւորման մէջ: Ան յիշեցուց, որ անցեալ մէկ դարուն, յատկապէս Հալէպը եղած է սփիւռքեան տարբեր գաղութներու հոգեւոր, կրթական եւ մշակութային մշակներ տրամադրող օճախը, իսկ այժմ, ժամանակն է, որ մենք զօրակցինք անոր:
Յանուն Ազգային Վարչութեան, ողջոյնի խօսք արտասանեց ատենապետը՝ Տիար Վահէ Յովակիմեան: Ան նշեց, որ ամբողջ հայութիւնը վերջին տարիներուն խոր մտահոգութեամբ կը հետեւի Սուրիոյ ու Հալէպի վիճակուած ահաւոր իրադարձութեանց, իսկ վերջերս, ցասումով ականջալուր եղաւ Տէր Զօրի Նահատակաց Յուշակոթողին ականահարման: «Ձեր կորուստը նաեւ մեր կորուստն ու ցաւն է, Սրբազան Հայր», ընդգծեց Տիար Վահէ Յովակիմեան, հաստատելով, որ Արեւմտեան մեր Թեմը վերջին տարիներուն, Թեմիս Առաջնորդ Սրբազանին գլխաւորութեամբ, ճիգ չէ խնայած աջակցութեան ձեռք երկարելու Սուրիոյ մեր հարազատներուն: «Պիտի շարունակենք կանգնիլ Սուրիոյ մեր հայրենակիցներուն կողքին», եզրափակեց ան:
Ազգ. Կեդրոնական Վարչութեան անդամ Տիար Խաժակ Տիգիճեան, Սուրիոյ հայութեան վիճակուած կացութեան լոյսին տակ, իր խօսքը կեդրոնացուց երեք գլխաւոր մտածումներու վրայ. քաջութիւն, տոկունութիւն եւ ազգային համահայկական կարեկցութեան ոգի: Ան նշեց, որ Շահան Սրբազանը մէկ մարմնաւորումն է քաջութեան այն արժանիքին, որ ունի շրջանի հայութիւնը: Ան վերջին տարիներուն մեր ժողովուրդին հետ քաջաբար կը դիմակալէ ամէն դժուարութիւն, կ’առաջնորդէ հայկական գաղութին դիմադրական պայքարը, շահած է ժողովուրդին համակրանքն ու յարգանքը: Սուրիոյ մեր գաղութը ցուցաբերեց տոկունութեան աննկուն կամք ու ոգի, ապրեցաւ ու կ’ապրի ահաւոր պայմաններու մէջ, եւ պէտք է գիտնայ, որ իր կողքին ունի մեզ ու ամբողջ հայութիւնը։ Իսկ հայութեան միասնականութեան մէկ հարազատ արտայայտութիւնը կը տեսնուի մեր գաղութին մէջ, որուն բոլոր զաւակները, անխտիր, Արեւմտեան Թեմի Առաջնորդ Սրբազանին առաջնորդութեամբ, զօրավիգ կանգնեցան եւ կը շարունակեն զօրակցիլ Սուրիոյ մեր հայրենակիցներուն: «Վստահ ենք, որ մեր գաղութը պիտի շարունակէ յոյս ներշնչել», եզրափակեց ան:
Գերշ. Տ. Եփրեմ Ս. Արք. Թապագեան կատարեց սեղաններու օրհնութիւնը: Ներկաները հետեւեցան Հալէպի իրականութիւններն ու դպրոցներու կեանքը պատկերող ժապաւէններու:
Ճաշէն ետք, Հալէպի հայկական վարժարաններու շրջանաւարտից միութեանց անունով խօսք առաւ Տիկին Զարուկ Տէր Դաւիթեան: Ան յատկապէս ողջունեց Շահան Սրբազանին ներկայութիւնը, հաւաստեց, որ հայութիւնը մօտէն կը հետեւի ու քաջածանօթ է Սուրիոյ ծանրակշիռ դէպքերու զարգացումներուն, ու ձայնակցեցաւ այն արտայայտութեանց, թէ զօրակցական կեցուածքը պիտի մնայ անփոփոխ:
Սուրիոյ Հայութեան Օժանդակութեան Մարմինին անունով խօսք առաւ Տիար Վազգէն Մատէնլեան: Ան ըսաւ, որ Սուրիոյ հայութեան տառապանքներուն բաժնեկիցի զգացումները համակած են բոլորս, սակայն ատիկա բաւարար չէ, այլ անհրաժեշտ է գործնական աջակցութիւն ցուցաբերել: Իբրեւ նախկին տնօրէն՝ ինծի համար ցաւ է տեսնել եւ իմանալ, որ աշակերտներ դժուարութեան մատնուած են, հայկական վարժարան մը կրնայ փակման վտանգին տակ գտնուիլ, շարունակեց Տիար Վ. Մատէնլեան, եւ հաւաստեց, որ յառաջիկայ օրերուն, Քալիֆորնիոյ հայկական վարժարաններու աշակերտները հանգանակային արշաւներու պիտի դիմեն, գործնապէս զօրակցելու համար Սուրիոյ հայկական վարժարաններու իրենց ընկերներուն: Ան կոչ ուղղեց, որ մեր գաղութի զաւակները մասնակցին հանգանակային այդ աշխատանքին:
Հանդիսավարը հրաւիրեց Արեւմտեան Թեմի Առաջնորդ Սրբազանը, ուղղելու իր պատգամը: Առաջնորդ Սրբազանը իր խօսքը հիմնած էր երկու գլխաւոր մտածումի վրայ. ան նշեց, որ այս երեկոյն սրտակցութիւն արտայայտելու եւ յուսալից ըլլալու առիթ է: Ան շեշտեց, որ սրտակցութեան ու ցաւի զգացումներուն պէտք է ընկերացնենք գործնական զօրակցութիւնը: Ան արագ ակնարկով մը պարզեց Շահան Սրբազանին ժամանումէն ետք արձանագրուած քայլերը, հաստատելով, որ ան յատուկ եւ նուիրական առաքելութեամբ մը կը գտնուի մեր Թեմը, Սուրիոյ մեր վարժարաններուն աշակերտներուն համար օժանդակութիւն ապահովելու նպատակով: Մեր գաղութի զաւակները ուղղակի տեղեկութիւններ պիտի քաղեն իրականութիւններու մասին, նաեւ զօրակցութիւն արտայայտելու Սուրիոյ մեր հարազատներուն, ինչ որ է այս երեկոյթին գլխաւոր նպատակը: Առաջնորդ Սրբազանը բարձր գնահատեց Քեսապի Ուսումնասիրաց Միութեան, Հալէպի շրջանաւարտից միութիններու եւ Սուրիահայերու ցարդ ցուցաբերած աջակցութիւնը, շնորհակալութեան ու գնահատանքի խօսք ուղղեց երեկոյթի հիւրընկալ ամոլին՝ Ս. Աստուածածին Եկեղեցւոյ Հոգաբարձութեան ատենապետ Տիար Կարօ Էշկիեանի եւ Տիկնոջ՝ Սօսիին: Վերջապէս, ան կոչ ուղղեց անսալու եւ ընդառաջելու SARF-ի բոլոր նախաձեռնութիւններուն ու զօրակցական արշաւներուն, «որովհետեւ Բերիոյ Թեմը քոյր թեմ է, ու սրտի պարտք ունինք մեր կարելին ի գործ դնելու եւ աջակցութեան հասնելու իրենց կարիքներուն»: Ապա, ան հրաւիրեց Բերիոյ Թեմի Սրբազան Հայրը արտասանելու իր սրտի խօսքը:
Շահան Սրբազան շնորհակալութեան եւ երախտագիտութեան խօսք ուղղեց իրեն հանդէպ ցուցաբերուած հիւրընկալութեան եւ զօրակցական արտայայտութեանց համար, յատկապէս շնորհակալութիւն յայտնեց Առաջնորդ Սրբազանին եւ Ազգային Վարչութեան, նաեւ շնորհակալութեան խօսք ուղղեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսին, որուն յանձնարարութեամբ ձեռնարկած է իր այժմու առաքելութեան: Ան հաստատեց, որ հայկական Սփիւռքը եւ մասնաւորաբար Միացեալ Նահանգներու հայութիւնը մեծ նպաստ տրամադրած է Սուրիոյ հայութեան, ուր սակայն կարիքը մեծ է: Ան փառք տուաւ Աստուծոյ, որ կարելիութիւնը ընծայած է տոկալու եւ կը պահպանէ յոյսը: Ան ընդհանուր գիծերու մէջ պատկերեց ժողովուրդի դաժան առօրեան, նշեց, որ Ազգ. Առաջնորդարանը քանիցս ռումբեր ստացած է ու անձնակազմը ստիպուած է քաղաքին մէջ դառնալ գաղթական. ժողովուրդը ամէն օր կը գտնուի մահուան վտանգի տակ, կ’արձանագրուին զոհեր ու վիրաւորներ, տարրական սննդանիւթի, ջուրի եւ ելեկտրականութեան տագնապները սուր են: Հակառակ այս ծանր վիճակին, ժողովուրդին մէջ վառ կը մնայ յոյսը եւ դիմադրական ոգին: Ամէնէն պերճախօս վկայութիւնը տուաւ Քեսապի հայութիւնը, որ երեք ամիսներու բռնագաղթէ եւ ծանր կորուստներէ ետք տուն վերադարձաւ եւ այժմ ձեռնարկած է վերականգնումի գործին: Ան նշեց, որ Քեսապի Ս. Աստուածածին եկեղեցւոյ վերաշինութիւնը հրաշալի գործ է, եւ վստահութիւն յայտնեց, որ Հալէպի ու այլ շրջաններու հայութիւնն ալ նոյնը պիտի ընէ, անմիջապէս որ խաղաղութիւնը վերահաստատուի: Ան յատուկ կարեւորութեամբ վեր առաւ մեր վարժարաններուն դերն ու կարեւորութիւնը, ընդգծեց, որ հայ դպրոցը պէտք է բաց մնայ եւ շարունակէ մեր մշակոյթի օճախը ըլլալու իր վսեմ առաքելութիւնը:
Բերիոյ Թեմի Սրբազանը նկատել տուաւ, որ հայկական սփիւռքը ծնունդ առաւ մեր կամքէն անկախ պատճառներով, սակայն անիկա դարձած է բարիք եւ հարստութիւն, շնորհիւ իր եկեղեցիներուն, դպրոցներուն եւ կազմակերպութեանց ու միութեանց: Ան իր խօսքը եզրափակեց ընդգծելով, որ սփիւռքեան զօրակցութեան ականատես վկան ըլլալով, ի մօտոյ Հալէպ պիտի վերադառնայ այն հաւատքով ու հաւաստիքով, որ Սուրիոյ հայութիւնը առանձին ու անօգնական չէ. «Կեանքի դժուարութիւնները պիտի չընկճեն մեզ. պիտի վերականգնինք դարձեալ», շեշտեց ան, արժանանալով ներկաներուն յոտնկայս ծափահարութեան:

On the evening of Tuesday, October 14, 100 iguests gathered at the Western Prelacy “Dikran and Zarouhie Der Ghazarian” Hall to officially welcome Prelate of Aleppo Archbishop Shahan Sarkissian to the Western Prelacy. The evening was presided over by Western Prelate Archbishop Moushegh Mardirossian. Guests included clergy, Executive Council members, Principals, and representatives of our schools, parishes, Prelacy committees, sister organizations, Aleppo Schools’ Alumni Associations, and Armenian from Aleppo who have settled in California.
The evening began with welcoming remarks by Executive Council Vice-Chair Dr. Dikran Babikian, who served as the Master of Ceremonies. He thanked the guests for accepting the invitation of the Prelate and coming together to lend their support to the Syrian-Armenian community. Dr. Babikian highlighted the essential role Aleppo has had in our national life in the past century, stating, Aleppo gave us individuals who became our church, educational, and organizations leaders throughout the world, now it is time for Armenians around the globe to assist them.
On behalf of the Executive Council, Chairman Vahe Hovaguimian welcomed Archbishop Shahan Sarkissian. He stated that the community has been closely following the developments in Syria and in the Middle East over the past few years. On the threshold of the Genocide Centennial we painfully witnessed the destruction of the memorial complex in Der Zor, said Hovaguimian, adding “the loss is a loss for the Armenian people everywhere.” The community of the Western United States, under the leadership of the Prelate, has spared no effort in supporting Syria, he stated, and concluded by assuring Archbishop Sarkissian that our community will continue to stand by our compatriots in Syria.
Catholicosate Central Executive member Khajag Dikijian focused his address on three points, courage, resilience, and compassion. Courage, as embodied by the community led by Archbishop Shahan Sarkissian who in the past three years has boldly confronted all challenges and capably led the struggle of his community, earning the love and respect of all. Resilience, the symbol of which is the Syrian-Armenian community who persist amid unimaginable difficulties, and who have our full support. Finally, compassion, represented by the community of the Western United States under the guidance of the Prelate, who have greatly supported and continue to support our brethren in the hopes of alleviating their burdens. It is the duty of us all to continue our efforts with renewed vigor, stated Dikijian, and concluded by asserting “we will not let you down.”
Dinner followed the blessing of tables by Archbishop Yeprem Tabakian. Guests viewed a video presentation on the situation of Armenian schools and students in Syria.
The program resumed with remarks by Zaroug Der Tavitian on behalf of Aleppo Schools’ Alumni Associations. She extolled Archbishop Sarkissian’s guardianship of the people and schools, stating that it would be difficult for the Armenian people to endure without Armenian schools. Thus, she wished that the Prelate’s visit and mission is a productive one, and reaffirmed the support of the Alumni Associations.
Vazken Madenlian delivered remarks on behalf of the Syrian Armenian Relief Fund (SARF). Our community feels the struggle of the Syrian-Armenians, he said, but empathy is not enough; active participation is needed. As a former principal, he added that it pains him to hear any Armenian school anywhere in the world experiencing difficulties and the threat of closure. Thus, he reported that in the coming weeks, Armenian day schools in California would be holding student led fundraisers to benefit the schools in Syria, and urged the guests to contribute to the cause through their local schools.
Archbishop Moushegh Mardirossian was then invited to deliver his message. The Prelate welcomed the guests to what he referred to as a heartrending yet hopeful evening, the purpose of which he summed up as, “support and empathy,” action combined with compassion to help those in need. The Prelate reflected on the events Archbishop Sarkissian had participated in since his arrival the prior week, noting that he is here on a working visit, for the sacred mission of garnering much-needed assistance for Syria’s Armenian schools and students. The purpose of the evening’s gathering is supportive rather than fundraising, said the Prelate, to hear a first-hand account of the situation in Syria and to elicit support for their needs. In this regard, His Eminence commended the alumni associations, the Kessab Educational Association, and Aleppo-Armenians who are with their native home in heart and spirit and who do great work from here in support of their former communities. He thanked also the evening’s hosts, St. Mary’s Church Board Chair Mr. and Mrs. Garo Eshgian. In conclusion, the Prelate called on the community to heed and encourage all the endeavors of SARF, for “as sister Prelacies, we have an obligation to Aleppo.” Citing Scripture passage, he stated that when one member of the body suffers, all suffer with it, “and so, we must do our utmost to alleviate that suffering,” with renewed drive and commitment, concluded the Prelate, and invited Archbishop Sarkissian to deliver his address.
The Prelate of Aleppo began by conveying his heartfelt thanks to the Prelate and Executive Council for the warm welcome and opportunity to address the community. He expressed gratitude to His Holiness Aram I for facilitating the visit The Diaspora, and the Western United States specifically, has been of great assistance with their generous financial support, stated the Prelate. There is still immense need, but thank God we have endured and kept the hope, he said. Archbishop Sarkssian gave an overview of the daily conditions of the people. He noted that the Prelacy headquarters has been hit by at least three bombs, resulting in the migratory state of the Prelacy; that the people face the threat of death and grave injury and lack basic necessities like bread, water, and electricity. In spite of this serious situation, the people maintain their hope and resolve to persevere, he said. His Eminence gave the example of Kessab, which within three months saw the return of its people, who immediately set out to rebuild their town. Proudly recalling the miraculous re-consecration of the altar at St. Mary’s Church which was damaged in the fighting, the Prelate asserted that the people of Aleppo will also return and rebuild. Emphasizing the importance of schools, he noted that regardless of the severity of the situation, the schools must remain open, as they have, and continue their hallowed mission as the backbone of society.
Speaking of the Diaspora, Archbishop Sarkissian noted that though the Diaspora came to exist through circumstances out of our hands, it has become a blessing with its vast network of churches, schools, and national organizations. Having witnessed the strong support of the Diaspora over the years and during his visit, the Prelate stated that he will return to Aleppo reassured that the people of Syria do not stand alone. “Life’s difficulties will not discourage us, we will rise again” he concluded confidently to the applause of the audience.
The evening came to a close with the benediction delivered by both Prelates and the collective singing of “Cilicia.”