Երեւանի Մէջ Սեպտեմբեր 19-20 Տեղի Պիտի Ունենայ Հայաստան-Սփիւռք 5-րդ Համաժողովը
2014 թուականի սեպտեմբեր 19-20 Հայաստանի Հանրապետութեան սփիւռքի նախարարութիւնը Երեւանի մէջ կը կազմակերպէ Հայաստան-Սփիւռք 5-րդ համաժողովը, որուն պիտի մասնակցին համահայկական կառոյցներու ղեկավարներ եւ անդամներ, լրագրողներ, մշակոյթի, կրթութեան գործիչներ, գործարարներ եւ հոգեւոր դասի շուրջ 700 ներկայացուցիչ` աւելի քան 60 երկրէ:
Համաժողովին ներկայ պիտի գտնուին Հայաստանի Հանրապետութեան եւ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետութեան պետական բարձրաստիճան այրեր եւ հոգեւոր առաջնորդներ:
Համաժողովին պիտի քննարկուին Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներու, ինչպէս նաեւ համազգային առաջնահերթութիւններու վերանայման, լրացման եւ Հայրենիք-Սփիւռք գործակցութեան հեռանկարներուն առնչուող հարցեր:

Yerevan to host 5th Armenia-Diaspora Conference on 19-20 September
On 19-20 September, nearly 700 leaders and members of pan-Armenian organizations, journalists, educators, cultural figures, businesspeople and representatives of the clergy from more than 60 countries will participate in the 5th Armenia-Diaspora Conference in Yerevan. The conference is organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Among those attending the conference will be high-ranking officials and spiritual leaders of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.
The participants of the conference will discuss the events ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, the issues on revising and modifying the priorities of the nation, as well as the perspectives of the Armenia-Diaspora partnership.
The 7th Pan-Armenian Forum of Journalists entitled “Armenian Genocide 100: From Recognition to Claims” will also be held on the sidelines of the 5th Armenia-Diaspora Conference.