«Իմ Հայաստան-2014» .Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք Եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն Ընդունեց Մոսկուայի «Հայասա» Պարային Համոյթի Անդամները
Ինչպէս կը տեղեկացնէ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը,  ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի մասնակից պարախումբերէն Մոսկուայի «Հայասա» համոյթը գրանցած յաջող ելոյթներէն ոգեւորուած` որոշած էր ուխտագնացութիւն կատարել դէպի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին եւ օրհնութիւն ստանալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսէն: Յիշեցնենք, որ այս համոյթը կը գործէ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի  հայոց թեմի հովանիի ներքոյ:
Համոյթի անձնակազմը, Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսեանի առաջնորդութեամբ, այցելեցին Մայր Աթոռ` իրենց ուխտը կատարելու համար: Անոնք նախ մասնակցեցան Սուրբ եւ Անմահ Պատարագին, մոմեր վառեցին տաճարին մէջ` ի երախտիք «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին մասնակցելու եւ Հայաստանի մէջ հաճելի օրեր իրականացնելու համար: Բոլորն անհամբերութեամբ կը սպասէին Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպման:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գրկաբաց ընդունեց պարախումբի անդամները, օրհնութիւն բաշխեց բոլորին, ապա ողջոյնի եւ օրհնութեան խօսք ըսաւ, ուր մասնաւորապէս կ’ըսուի. «Սիրելի՛ հայորդիներ, համոզուած եմ, որ հայրենի հողի վրայ  ձեր գեղեցիկ պարերով գերել էք բոլորին, շնորհակալ եմ Եզրաս Սրբազանին, որ ամենօրեայ սրտացաւ աշխատանքի շնորհիւ ձեզ համախմբում է Եկեղեցու եւ Հայրենիքի շուրջը, համոզուած եմ նաեւ,որ օտար ափերում խանդավառօրէն էք ներկայացնում մեր մշակոյթը, քանի որ այդ ամէնով ինքներդ մեծ նպաստ էք բերում մեր հայրենիքին եւ ժողովրդին, նորանոր բարձունքների գրաւում եւ անձնական յաջողութիւններ եմ ցանկանում բոլորիդ, թող Աստուած օրհնի ձեզ»:
Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպումէն ետք  Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսեանի  ուղեկցութեամբ «Հայասա» համոյթի անդամները շրջայց կատարեցին Մայր Աթոռի տարածքը, սրբազանի մեկնութեամբ ծանօթացան այնտեղ  գտնուող շինութիւններու ստեղծման պատմութեան, նշանակութեան մասին եւ վերջաւորութեան լուսանկարուեցան իրարու հետ:

«Моя Армения-2014»: Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II принял участников Московского танцевального ансамбля «Айаса»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/unnamed-139.jpg)
Как сообщает корреспондент «Армяне сегодня», участник Общеармянского фестиваля «Моя Армения», Московский танцевальный ансамбль «Айаса», воодушевленный достигнутыми успехами, решил совершить паломничество в Первопрестольный Святой Эчмиадзин и получить благословение от Католикоса Всех армян. Напомним, что этот ансамбль функционирует под патронатом Новонахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви.
Состав ансамбля, во главе с предстоятелем Новонахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископом Езрасом Нерсисяном посетили Перовопрестол, участвовали в Священной и Бессмертной Литургии, зажгли свечи в храме в благодарность за участие в Общеармянском фестивале «Моя Армения» и приятные дни, проведенные в Армении.
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II с распростертыми объятиями принял участников танцевального ансамбля «Айаса», благословил их, затем выступил с приветственной речью, в которой, в частности, отметил: «Дорогие сыны армянские, убежден, что своими прекрасными танцами на родной земле вы пленили всех, благодарен святейшему Езрасу, который благодаря каждодневной сердобольной работе сплачивает вас вокруг церкви и Родины, убежден также, что на чужой земле вы активно представляете нашу культуру, поскольку тем самым оказываете большое содействие нашей Родине и народу.. Желаю всем вам завоевания новых высот, личных успехов и пусть Бог благословит вас».
После встречи с Верховным Патриархом участники танцевального ансамбля во главе с архиепископом Езрасом Нерсисяном обошли территорию Первопрестола, ознакомились с историей и значением имеющихся там сооружений, а в заключение сфотографировались.