«Իմ Հայաստան-2014» .Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք Եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն Ընդունեց Մոսկուայի «Հայասա» Պարային Համոյթի Անդամները
Ինչպէս կը տեղեկացնէ «Հայերն այսօրի» թղթակիցը,  ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի մասնակից պարախումբերէն Մոսկուայի «Հայասա» համոյթը գրանցած յաջող ելոյթներէն ոգեւորուած` որոշած էր ուխտագնացութիւն կատարել դէպի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին եւ օրհնութիւն ստանալ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսէն: Յիշեցնենք, որ այս համոյթը կը գործէ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի  հայոց թեմի հովանիի ներքոյ:
Համոյթի անձնակազմը, Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսեանի առաջնորդութեամբ, այցելեցին Մայր Աթոռ` իրենց ուխտը կատարելու համար: Անոնք նախ մասնակցեցան Սուրբ եւ Անմահ Պատարագին, մոմեր վառեցին տաճարին մէջ` ի երախտիք «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնին մասնակցելու եւ Հայաստանի մէջ հաճելի օրեր իրականացնելու համար: Բոլորն անհամբերութեամբ կը սպասէին Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպման:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գրկաբաց ընդունեց պարախումբի անդամները, օրհնութիւն բաշխեց բոլորին, ապա ողջոյնի եւ օրհնութեան խօսք ըսաւ, ուր մասնաւորապէս կ’ըսուի. «Սիրելի՛ հայորդիներ, համոզուած եմ, որ հայրենի հողի վրայ  ձեր գեղեցիկ պարերով գերել էք բոլորին, շնորհակալ եմ Եզրաս Սրբազանին, որ ամենօրեայ սրտացաւ աշխատանքի շնորհիւ ձեզ համախմբում է Եկեղեցու եւ Հայրենիքի շուրջը, համոզուած եմ նաեւ,որ օտար ափերում խանդավառօրէն էք ներկայացնում մեր մշակոյթը, քանի որ այդ ամէնով ինքներդ մեծ նպաստ էք բերում մեր հայրենիքին եւ ժողովրդին, նորանոր բարձունքների գրաւում եւ անձնական յաջողութիւններ եմ ցանկանում բոլորիդ, թող Աստուած օրհնի ձեզ»:
Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպումէն ետք  Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսեանի  ուղեկցութեամբ «Հայասա» համոյթի անդամները շրջայց կատարեցին Մայր Աթոռի տարածքը, սրբազանի մեկնութեամբ ծանօթացան այնտեղ  գտնուող շինութիւններու ստեղծման պատմութեան, նշանակութեան մասին եւ վերջաւորութեան լուսանկարուեցան իրարու հետ:

“My Armenia”-2014: His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians receives members of Moscow’s Hayasa Dance Ensemble
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/07/unnamed-139.jpg)
Inspired by their successful performances, the members of Moscow’s Hayasa Dance Ensemble, which participated in the Days of Armenian Dance Program of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora, decided to make a pilgrimage to the Mother See of Holy Etchmiadzin and receive a blessing from the Catholicos of All Armenians, reports “Hayern Aysor”’s correspondent. Let us remind that this ensemble is under the patronage of the Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church of Nor Nakhichevan and Russia.
The members made their pilgrimage to the Mother See under the leadership of Primate of the Armenian Diocese of Nor Nakhichevan and Russia, Archbishop Yezras Nersisyan, participated in the Divine and eternal Liturgy and lit candles as a sign of gratitude for having participated in the “My Armenia” Pan-Armenian Festival and having spent a good time in Armenia. Afterwards, everyone waited impatiently for the meeting with the Supreme Patriarch.
His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received the members of the dance ensemble with open arms, gave his blessing and said the following in his blessing and welcoming remarks: “Dear Armenians, I’m certain that you captured the hearts of everyone with your beautiful dances. I thank His Holiness Yezras who makes efforts to consolidate you around the Church and the Homeland every day. I’m also certain that you present Armenian culture with great enthusiasm since that helps you make your contribution to our homeland and the people. I wish you succeed and achieve greater heights. God bless you!”
After the meeting with the Supreme Patriarch, the members of Hayasa Dance Ensemble toured the Mother See, learned about the history and significance of the structures located at the Mother See and took photos with each other with the accompaniment of Archbishop Yezras Nersisyan.