Նամակ Քեթրին Էշթընէն` Եւրոպայի Հայ Դատի Յանձնախումբին
ՀՅԴ Եւրոպայի Հայ դատի յանձնախումբը երէկ նամակ մը ստացաւ Եւրոպական Միութեան յանձնաժողովի փոխնախագահ, միութեան արտաքին յարաբերութիւններու եւ անվտանգութեան քաղաքականութեան բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթընէն, ի պատասխան յանձնախումբի 6 յունիս 2014 թուակիր նամակին, ուր յանձնախումբը մտահոգութիւն յայտնած էր Սուրիոյ հայ համայնքի ճակատագիրին, Քեսապի դէմ յարձակումին, Սուրիոյ տագնապին մէջ Թուրքիոյ ունեցած դերակատարութեան եւ պատերազմին մէջտեղ գտնուող կրօնական, ազգային խոցելի համայնքներու իրավիճակին մասին:
Ստորեւ` նամակին բովանդակութիւնը:
Եւրոպայի արտաքին գործերու ծառայութիւն
Հիւսիսային Ափրիկէի, Միջին Արեւելքի, Արաբական թերակղզիի, Իրանի եւ Իրաքի գլխաւոր տնօրէնութիւն
Միջին Արեւելքի բաժանմունք 1. Եգիպտոս, Յորդանան, Լիբանան, Սուրիա
Բաժնի տնօրէն
Պրիւքսէլ, 03.07.2014
Սիրելի՛ պրն. Կարապետեան,
Շնորհակալութիւն ձեր 6 յունիսի նամակին համար` ուղղուած բարձր ներկայացուցիչ տիկին Էշթընին, ուր անդրադարձած էք սուրիահայութեան կացութեան: Ան իր անունով ինձմէ խնդրեց պատասխանել ձեզի:
Եւրոպական Միութիւնը կը կիսէ ձեր մտահոգութիւնը սուրիահայութեան ծանր կացութեան վերաբերեալ, յատկապէս անմեղ քաղաքացիներու, որոնք ծայրայեղ ուժերու թիրախը դարձած են:
Ես նոյնպէս տեղեակ եմ Քեսապի եւ շարք մը այլ բնակավայրերու վրայ կատարուած յարձակումներու մասին: Ես միշտ աջակցած եմ Եւրոպական Մութեան հետեւողական քաղաքականութեան, որ ներկայացուած է Եւրոպական Միութեան բազմաթիւ արտաքին գործերու խորհուրդի Սուրիոյ մասին եզրակացութիւններու մէջ` դատապարտելով իւրաքանչիւր յարձակում Սուրիոյ քաղաքային բնակչութեան վրայ: Վերջերս, Եւրոպական Միութիւնը անգամ մը եւս յիշեցուց իր խստացող անհանգստութեան մասին` Սուրիոյ խոցելի խումբերուն, ազգային եւ կրօնական փոքրամասնութիւններուն վատացող իրավիճակին մասին:
Եւրոպական Միութիւնը բազմիցս մատնացոյց ըրած է Քայիտայի եւ անոր յարակից խմբաւորումներու վտանգաւոր ըլլալը Միջին Արեւելքի կայունութեան համար: Եւրոպական Միութիւնը կ’աշխատի շրջանի բոլոր կողմերուն հետ, որպէսզի սահմանափակէ նման խմբաւորումներու ազդեցութիւնը` կոչ ուղղելով դադրեցնելու անոնց ցուցաբերուած օժանդակութիւնը: Մենք յստակ որոշած ենք` համագործակցիլ երրորդ երկիրներու հետ, նպատակադրելով ահաբեկչութեան դէմ արդիւնաւէտ պայքարը:
Խնդրենք վստահ եղէ՛ք, որ մենք պիտի շարունակենք մեր ունեցած միջոցներով մեր բոլոր ջանքերը գործադրել` պայքարելու համար ծայրայեղականութեան դէմ, եւ մեծ եռանդով օժանդակելու Սուրիոյ մէջ տարբեր ազգային եւ կրօնական խումբերու միացեալ եւ խաղաղ գոյատեւումին:

Письмо Кетрин Эштон комиссии Ай-Дат Европы
Комиссия Ай-Дат АРФД Европы вчера получила письмо от вице-председателя комиссии Европейского союза, Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон – ответ на письмо комиссии от 6 июня 2014 года, которым комиссия выражала озабоченность по поводу судьбы армянской общины Сирии, нападения на Кесаб, роли Турции в Сирийском кризисе и положения уязвимых религиозных, национальных общин, находящихся в зоне войны.
Ниже представляем содержание письма.
Служба иностранных дел Европы,
Генеральная   дирекция Южной Африки, Среднего Востока, Арабского полуострова, �?рана и �?рака,
Отделение Среднего Востока 1. Египет, �?ордания, Ливан, Сирия
Директор отдела
Брюссель, 03.07.2014
Дорогой господин Карапетян
Благодарим за Ваше письмо от 6 июня, адресованное Верховному представителю Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности госпоже Эштон, в котором коснулись положения сирийских армян. Она попросила меня ответить Вам от ее имени.
Европейский союз разделяет Вашу озабоченность относительно тяжелого положения сирийского армянства, особенно невинных граждан, которые стали мишенью экстремистских сил.
Я также осведомлен о нападениях, совершенных на Кесаб и ряд других населенных пунктов. Я всегда содействовал последовательной политике Европейского Союза, которая отражена в многочисленных заключениях по Сирии Совета по иностранным делам Европейского союза, которые осуждают любое нападение на гражданское население Сирии. Недавно Европейский союз еще раз напомнил о своей нарастающей обеспокоенности в связи с ухудшающимся положением уязвимых групп – национальных и религиозных меньшинств Сирии.
Европейский союз неоднократно указывал на опасность Аль-Каиды и смежных с ней группировок для стабильности Среднего Востока. Европейский союз работает со всеми сторонами региона, дабы ограничить влияние подобных группировок, призывая оказываемое им содействие. Мы четко решили сотрудничать с третьими странами, преследуя цель эффективной  борьбы против терроризма.
Просим быть уверенными, что мы продолжим прилагать все свои усилия всеми своими средствами для борьбы с экстремизмом и с большим энтузиазмом будем содействовать различным национальным и религиозным группам в совместном и мирном существовании в Сирии.