Քեսապի Հարցով Հանդիպում՝ Ֆրանսայի Խորհրդարանին Մէջ
Ֆրանսահայ համայնքի պատուիրակութիւն մը, բաղկացած Ֆրանսահայ կազմակերպութիւններու համադրող խորհուրդի համանախագահ Արա Թորանեանէ եւ ՀՅԴ Արեւմտեան Եւրոպայի Կեդրոնական կոմիտէի ներկայացուցիչ Հրաչ Վարժապետեանէ,  Քեսապի հարցով հանդիպում ունեցաւ Ֆրանսայի խորհրդարանին մէջ ընդդիմադիր աջակողմեան (Իւ.Էմ.Փէ.) կուսակցութեան խորհրդարանական խմբակցութեան նախագահ՝ երեսփոխան Քրիսթիան Ժաքոպի հետ: Ներկայ էին նաեւ նոյն խմբակցութեան երեսփոխաններ Վալերի Պուայէ եւ Ֆիլիփ Մէօնիէ:
Հայկական պատուիրակութիւնը փոխանցեց Քեսապի հայութեան կապուած նորագոյն իրադարձութիւնները: Քննարկուեցաւ ընդհանրապէս Միջին Արեւելքի փոքրամասնութեանց իրավիճակը եւ յատկապէս սուրիահայութեան իրավիճակը: Պատուիրակութիւնը յատուկ ընդգծեց Քեսապի հարցով թրքական ազդակը եւ ներկայացուց իր հիմնական պահանջը՝ ֆրանսական իշխանութեանց կողմէ յստակ կեցուածք եւ ճնշում՝ ժիհատական ահաբեկչական խմբակներուն վրայ, որպէսզի անմիջապէս հեռանան հայաւանէն եւ իրաւատէրերը վերադառնան իրենց բնօրրանը ու երաշխաւորուի անոնց անվտանգութիւնը:
Քաջածանօթ այս կացութեան եւ դժնդակ այս իրադրութեան, պատգամաւորական խմբակցութիւնը յայտնեց իր յանձնառութիւնը եւ խոստացաւ առաջին հերթին կառավարութեան գրաւոր հարցում ուղղել խորհրդարանի եւ Ծերակոյտի յառաջիկայ լիագումար նիստերուն, յաջորդաբար 23 եւ 28 Ապրիլին: Աւելին՝ խմբակցութիւնը խորհրդարանի զոյգ պալատներու նիստերուն ընթացքին արտաքին գործոց նախարարութենէն պիտի պահանջէ նաեւ յատուկ դիրքորոշում որդեգրել այս գծով եւ հրապարակաւ զայն արտայայտել իբրեւ ֆրանսական պետութեան պաշտօնական քաղաքականութիւն, առանց երկդիմի կամ երկչոտ խուսանաւումներու: Վերջապէս, խմբակցութիւնը դատապարտեց նաեւ Արեւմուտքի անհիմն ու անհասկնալի լռութիւնը ի տես Քեսապի նկատմամբ գործադրուող վտանգաւոր ու յարձակողապաշտ քաղաքականութեան:

Meeting devoted to Kessab in French Parliament
Delegates of the French-Armenian community, including co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France Ara Toranian and representative of the ARF-D Western Europe Central Committee Hrach Varjabedian discussed the issue of Kessab during a meeting with leader of the right-wing opposition party’s faction in the French Parliament, Deputy Christian Jacob. The faction’s deputies Valery Buaye and Philippe Meonie also attended the meeting.
The Armenian delegates talked about the latest events in Kessab and discussed the situation facing ethnic minorities in the Middle East, particularly the Syrian-Armenians.
The delegates particularly underlined Turkey’s signal to Kessab and demanded that the French government clearly expressits position and pressure the Jihad terrorist group to leave the Armenian-populated city in order to have the rightful owners return to their homes and to guarantee their safety.
The members of the faction, who were aware of the situation, expressed their commitment and pledged to address a letter to the government at the upcoming plenary sessions of the Parliament and the Senate on Apr. 23 and 28. Moreover, during the sessions of the two chambers of parliament, the faction will demand that the Ministry of Foreign Affairs clearly express its position on the issue and the French government’s policy without any maneuvering. Finally, the faction also condemned the groundless and incomprehensible silence of the West amid the dangerous and offensive policy against Kessab.